Reklama

Niedziela Lubelska

Dał nam przykład

Centrum Jana Pawła II w Lublinie zorganizowało spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – świadkiem życia i świętości Papieża Polaka

Spotkanie z niegdyś osobistym sekretarzem św. Jana Pawła II, a obecnie Metropolitą Lwowskim obrządku łacińskiego odbyło się 5 stycznia w parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Uczestniczyli w nim pracownicy Centrum oraz stypendyści funduszu „Świadkowie Bożego Piękna”.

Ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny i prezes Centrum Jana Pawła II, witając gości przywołał nauczanie Świętego Papieża o potrzebie głoszenia Ewangelii, wypowiedziane podczas wizyty w Lublinie w 1987 r. dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajdowali się uczestnicy spotkania. Wskazał, że to przesłanie odnosi się szczególnie do młodych, zwłaszcza stypendystów, którzy powinni charakteryzować się wnikliwą znajomością nauczania Wielkiego Polaka.

Świadek świętości

Reklama

Abp Mieczysław Mokrzycki podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem wieloletniej pracy drugiego sekretarza św. Jana Pawła II. Mówił o jego głębokiej wierze i pracowitości. Podkreślał, że św. Jan Paweł II dużo wymagał od siebie i takiego samego zaangażowania oraz poświęcenia oczekiwał od innych, a szczególnie od młodych. Doceniał każde rzetelne i sumienne zaangażowanie się w pracę swoich współpracowników. W przemówieniach i homiliach kierowanych do młodych z okazji Światowych Dni Młodzieży, a także przy okazji licznych pielgrzymek, dał przykład jak kochać Boga, wymagać od siebie, pomagać bliźniemu i ofiarowywać się drugiemu człowiekowi. Abp Mokrzycki życzył zgromadzonej młodzieży, by w przyszłości miała takich szefów, jakim dla niego był św. Jan Paweł II.

Fundusz stypendialny

Wizyta abp. Mieczysława Mokrzyckiego została wpisana w spotkanie opłatkowe beneficjentów Funduszu Stypendialnego im. abp. Józefa Życińskiego „Świadkowie Bożego Piękna”, który jest koordynowany przez Centrum Jana Pawła II. Fundusz adresowany jest do młodych mieszkających lub uczących się na terenie archidiecezji lubelskiej: gimnazjalistów, uczniów szkół średnich oraz studentów; do zdolnych i utalentowanych, ale zmierzających się z trudnościami materialnymi w swojej rodzinie.

Fundusz ma swoje początki w uroczystościach pogrzebowych abp. Józefa Życińskiego (luty 2011 r.), który założył Centrum Jana Pawła II w 2006 r. jako organizację pozarządową. Zamiast kwiatów i wieńców, proszono wówczas o ofiary z przeznaczeniem na stypendia dla młodzieży. Fundusz oficjalnie został powołany w pierwszą rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego, 10 lutego 2012 r. Nazwa „Świadkowie Bożego Piękna” pochodzi z listu abp. Życińskiego napisanego w 2000 r. do młodych pt. „Świadkowie Ewangelicznej Nadziei”. W końcowej części listu abp Życiński napisał: „Jako Wasz Pasterz życzę Wam serdecznie, byście byli świadkami Bożego Piękna, odkrywanego w świecie; byście nie odrzucali Chrystusowej miłości, która wnosi w Wasze życie rys wielkości i poczucie sensu”.

Każdy może pomóc

W bieżącym roku szkolnym Centrum Jana Pawła II objęło opieką 90 uzdolnionych młodych, a od początku istnienia funduszu pomoc otrzymało ponad 400 osób. Fundusz utrzymuje się dzięki ofiarności ludzi, którzy przekazują swój 1% podatku na rzecz Centrum, które jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000371726). Ponadto istnieje możliwość wpłacania comiesięcznej kwoty 20, 50 lub 100 zł na ten cel lub przekazania jednorazowo darowizny w kwocie 500 zł na jedno semestralne stypendium. Stypendyści otrzymane dofinansowanie przeznaczają na rozwijanie swoich umiejętności i talentów. Chętnie angażują się w wydarzenia, w których Centrum promuje etos św. Jana Pawła II oraz wartości, których nauczał przez cały swój pontyfikat. Informacje dotyczące wsparcia funduszu, w tym przekazania 1% podatku, znajdują się na stronie internetowej Centrum Jana Pawła II: www.cjp2.pl .

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: Bóg stał się człowiekiem – oto sens Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Mieczysław Mokrzycki

Kl. Kamil Siuta

„Bóg stał się człowiekiem. Oto sens tej świętej nocy, w której z radością i wdzięcznością wspominamy Boże Narodzenie. Oto sens Bożego Narodzenia” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. pasterskiej sprawowanej o północy w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Swoją homilię metropolita gnieźnieński rozpoczął od znaczącego wołania św. Augustyna „przebudź się człowiecze, dla ciebie Bóg stał się człowiekiem (…) dla ciebie, powtarzam, Bóg stał się człowiekiem”. Boże Narodzenia – mówił Prymas – nie jest pobożną pamiątką, nie jest wydarzeniem z przeszłości wspominanym z rozrzewnieniem. Ono przypomina nam o obecności Boga wśród nas. Mówi – jak przypomniał dalej za papieżem Franciszkiem – że w Jezusie Chrystusie Bóg „postawił się” na zawsze po stronie człowieka, aby go zbawić, aby go podnieść z prochu nieszczęść, trudności i grzechów, a więc wszystkiego tego – dodał abp Polak – co jest w naszym życiu prawdziwą ciemnością.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję