Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz Duszpasterstwa Akademickiego

Prowadzone przez Ojców Jezuitów Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodzi w tym roku 70. rocznicę istnienia. Z tej okazji powstaje pamiątkowa księga

Jubileusz jest doskonałą okazją, by stworzyć księgę pamiątkową. Każdy student zapewne pamięta przylegający do uczelnianych murów kościół, który gromadził i nadal gromadzi społeczność akademicką na wspólnotowych Eucharystiach, spotkaniach modlitewnych czy adoracji Najświętszego Sakramentu – mówi o. Piotr Twardecki SJ, duszpasterz akademicki.

Reklama

DA KUL nieprzerwanie od 70 lat skupia studentów pragnących pogłębiania wiedzy religijnej, rozwoju życia duchowego, a przy tym nawiązania głębokich i niezapomnianych relacji z innymi. Trudno jest mówić o liczbach. Duszpasterstwo jest miejscem otwartym dla każdego. Na pewno jest to bardzo duża grupa (ok. 250-300 osób) na stałe związanych z duszpasterstwem. – Nie sposób wymienić również duszpasterzy posługujących przez te wszystkie lata ani wspólnot, które tworzyły społeczność DA. Jednak każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie – podkreśla o. Piotr. Na stałe w życie duszpasterstwa wpisały się takie wydarzenia jak sierpniowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę z akademicką „dziewiątką”, kursy narzeczeńskie prowadzone metodą warsztatową czy Msze św. roratnie z wyczekiwanymi przez studentów wspólnymi śniadaniami.

W ramach DA KUL działają obecnie liczne ruchy i stowarzyszenia katolickie: Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, „Frassatianum”, grupa lektorów, schola, wolontariat misyjny, Akademicki Punkt Wolontariatu, chór, Szkoła Kontaktu z Bogiem, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspólnota absolwencka „Lew Judy”, herbaciarnia i sekretariat Duszpasterstwa Akademickiego. Ponadto działalność DA otwiera się na osoby niekoniecznie związane ze środowiskiem uniwersyteckim. Ostatnia z inicjatyw „Szkoła Modlitwy”, odbywająca się obecnie jako cykl comiesięcznych spotkań „Wokół duchowości ignacjańskiej”, prowadzona przez o. Michała Masłowskiego SJ przyciągnęła wiele osób spoza społeczności akademickiej. – Moja przygoda z duszpasterstwem rozpoczęła się wraz z podjęciem studiów na KUL. Najpierw była to wspólnota Oazy, potem seminarium odnowy wiary, tak inspirujące, że zostałam tu do dzisiaj. Na stałe w moje życie wpisała się już codzienna adoracja, wieczorna Msza św. o godz. 19 z jezuickim słowem czy herbata wypita wśród przyjaciół z duszpasterstwa – mówi Monika, doktorantka KUL.

Jak zaznaczają ojcowie jezuici, duszpasterstwo zmieniało się i odpowiadało na potrzeby studentów. O tym, jakie pozostawiło wspomnienia i jak wpłynęło na życie swoich wychowanków, wiedzą najlepiej oni sami. – Zapraszamy do wędrówki myślami w dawne (lub nie tak bardzo dawne) czasy, napisania kilku zdań, odszukania starych zdjęć i podzielenia się swoją historią tworzenia DA KUL – zachęca o. Piotr Twardecki SJ. Wspomnienia można przesyłać na adres e-mail: 70dakul@gmail.com w terminie do 31 stycznia 2016 r.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moje miejsce w świątyni

Mijając nasze kościoły, w niedzielne przedpołudnie, można odnieść wrażenie, że wiele z nich jest nie tylko nabitych wiernymi, ale nawet przepełnionych. Są miejscowości, gdzie całkiem sporo ludzi stoi pod drzwiami kościoła, pod drzewami i parkanami, a niekiedy nawet po drugiej stronie ulicy. Kiedy jednak wejdzie się do wnętrza świątyni, okazuje się czasem, że jest w nich mnóstwo wolnych miejsc, nawet tych siedzących. Nie mogę tego zrozumieć, czemu w teatrze, w kinie, w filharmonii najlepsze miejsca są zawsze z przodu, a w kościele jakby odwrotnie – najwięcej ludzi lubi stać pod chórem, na progu świątyni, a nawet poza jej obrębem? Niekiedy wynika to z lokalnych przyzwyczajeń i tradycji, ale i tak wygląda to trochę głupio, że idziemy do kościoła, żeby się zjednoczyć z Bogiem, a zachowujemy wobec Niego duży dystans. Oczywiście, że bliskości z Panem Bogiem nie mierzy się w metrach, ale przecież, jeśli chce się Boga dobrze usłyszeć, widzieć i w pełni uczestniczyć w zbawczych wydarzeniach uobecnianych w liturgii, to trudno to zrobić z dalekiej odległości.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję