Reklama

Niedziela Małopolska

Pielgrzym w dom

Wciąż można zgłaszać chęć przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży we własnym domu. Taka okazja nieprędko może się powtórzyć. Małopolanie mają możliwość wykazania się gościnnością przed... całym światem!

Niedziela małopolska 4/2016, str. 7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum ŚDM - Bochnia Wschód

W pielgrzymach widzę Pana Boga. Chcę pozwolić Mu zagościć w naszym domu – mówi pani Urszula. – Nasze dzieci też kiedyś pielgrzymowały i korzystały z gościnności obcych ludzi, więc mamy teraz okazję „spłacić dług”. Wiemy, jakie to ważne, żeby młodzi ludzie mieli nocleg w rodzinach, ponieważ jest to okazja do jeszcze lepszego poznania polskiej kultury – dopowiadają państwo Anna i Kazimierz. – Uważamy, że poprzez przyjęcie pielgrzymów możemy poczuć się jak organizatorzy ŚDM, możemy pomóc pielgrzymom w spokojnym przeżywaniu ŚDM. Poza tym sądzimy, że to dobre dla naszych dzieci, które będą miały szansę sprawdzić znajomość języków i zaprzyjaźnią się z naszymi gośćmi – wyjaśniają z kolei małżonkowie Elżbieta i Marek.

To tylko kilka wypowiedzi parafian z Bochni, którzy już zadeklarowali przyjęcie na nocleg uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Swoimi motywami podzielili się na prośbę wolontariuszy z Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, działającego przy kościele św. Mikołaja Biskupa. Młodzi mają nadzieję, że świadectwa, które ukażą się na łamach lutowej gazetki parafialnej „Zwiastun Maryi”, zachęcą kolejne osoby do podobnej otwartości. Bocheńska grupa organizuje szereg akcji informacyjno-promocyjnych dotyczących ŚDM i jest jedną z tych, które mogą pochwalić się największymi sukcesami w pozyskiwaniu miejsc noclegowych dla młodych pielgrzymów z całego świata.

Trzy metry kwadratowe

Reklama

Andrzej Bac, przewodniczący Sekcji Logistycznej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, zapytany przez „Niedzielę”, jak procentowo przekłada się zapotrzebowanie na noclegi dla pielgrzymów w stosunku do deklaracji, które do połowy stycznia złożyli mieszkańcy Małopolski, odpowiada: – Szacujemy, że posiadamy już ok. 70 procent miejsc zakwaterowania. Cały czas pracujemy dalej. Wszyscy pielgrzymi, którzy zarejestrują się, wybierając pakiety z zakwaterowaniem, będą mieli przygotowany nocleg w prostych warunkach. Jest to wymóg Papieskiej Rady ds. Świeckich wobec organizatorów ŚDM.

Które parafie lub miejscowości jak dotąd najszerzej otwarły drzwi do swych domów? – Struktura ta wygląda raczej jednakowo w każdym dekanacie. Szczególnie dobrze przebiega to w Krakowie, Wieliczce i np. Bochni – informuje mój rozmówca. A co decyduje o tym, że niektóre miejsca są bardziej gościnne? – To złożony proces, na który składa się m.in. dobra praca komitetów parafialnych, proboszczów, ale też i akcje prowadzone przez Komitet Organizacyjny ŚDM, np. poprzez program Młodych Ambasadorów ŚDM.

Organizatorzy chcieliby jak największą liczbę pielgrzymów zakwaterować w Krakowie. Jakie zobowiązania bierze jednak na siebie rodzina przyjmująca gości na nocleg? Czy musi być obecna w domu 25-31 lipca, czy może po prostu zostawić komuś kluczyki i dać wolną przestrzeń? Czy utrudzonych po całym dniu pielgrzymów można przyjąć np. w kawalerce, gdzie nocuje też gospodarz? – Zgodnie z wymogami Papieskiej Rady ds. Świeckich rodzina powinna zapewnić pielgrzymom trzy metry kwadratowe na osobę i dostęp do łazienki. Nic więcej. Każda rodzina powinna przyjąć minimum dwie osoby, więc kawalerka mogłaby być, ale o wiele lepiej dla rodziny i pielgrzymów, gdy jest to niezależne pomieszczenie. Ważne też, by czasem trochę pobyć z pielgrzymami, gdzieś z nimi pójść. Oni tego potrzebują, bo pobyt w rodzinie to dla młodego człowieka najlepsze przeżycie ŚDM – mówi Andrzej Bac.

Zyski i... zyski

Reklama

Co z kolei mogą zyskać osoby przyjmujące uczestników ŚDM na nocleg? – Ogromną wdzięczność pielgrzymów! Przyjaźnie, które nawiązują się podczas tego typu spotkań, trwają potem wiele lat. Doświadczenia Polaków są tego najlepszym przykładem. Pielgrzymi w swoich modlitwach polecają też problemy danej rodziny. Nie potrzebują wygód, opieki codziennej, oprowadzania. Ale na zawsze zapamiętają gościnne przyjęcie w rodzinach i miejscowościach – podkreśla szef Sekcji Logistycznej.

Już dziś obserwuje się dobre owoce przygotowań do ŚDM w parafiach, które... przestają być anonimowe. Magdalena Cerazy, koordynator Biura Rejonowego ŚDM Bochnia-Wschód, potwierdza: – Nagle pojawili się w parafii młodzi ludzie. Działały wcześniej grupy parafialne, ale nie były wybitnie duże. Teraz mamy mnóstwo osób (od gimnazjalistów, przez studentów do już pracujących), które chcą coś robić. A dzięki temu włączają się też ich rodzice. Widać, że wydarzenie już procentuje! Organizujemy adoracje i Msze św. w intencji lipcowego spotkania, a parafianie chętnie w takiej modlitwie uczestniczą.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film animowany o św. Maksymilianie Kolbe

[ TEMATY ]

film

św. Maksymilian Kolbe

ŚDM w Krakowie

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

W Meksyku powstał film animowany o św. Maksymilianie Kolbe. Polskiemu franciszkaninowi głosu użyczył Piotr Adamczyk. Fragmenty dzieła będzie można zobaczyć podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Premiera filmu „Max & Me” (Maks i ja) ma zbiec się ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Starszy mężczyzna Gunther opowiada historię polskiego franciszkanina młodemu buntownikowi DJ, aby nauczyć go, że nie ma większej miłości niż oddanie swego życia za przyjaciela.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję