Reklama

Niedziela Kielecka

Będzie o nas głośno

Niedziela kielecka 4/2016, str. 7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

WD

Uczestnicy rekolekcji w Skorzeszycach

Uczestnicy rekolekcji w Skorzeszycach

Sześćdziesiąt osób z piętnastu parafii diecezji kieleckiej uczestniczyło u progu nowego roku w rekolekcjach wolontariuszy ŚDM. Z Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach, gdzie wspólnie przygotowywali się do spotkania z papieżem Franciszkiem i młodymi świata, wynieśli doświadczenie wiary i nowe przyjaźnie. – Do ŚDM pozostało już niewiele czasu, chcemy się jak najlepiej przygotować – powiedzieli.

Już teraz w parafiach diecezji kieleckiej co niedziela zachęcają mieszkańców poprzez akcje informacyjne do przyjmowania pielgrzymów pod swój dach, tłumaczą idee ŚDM i kwestują na „Bilet dla Brata”, organizują szereg ciekawych inicjatyw.

Reklama

Kasia Rzepka uczestniczyła w ŚDM w Rio de Janeiro. Została koordynatorką parafialnego centrum ŚDM w Bielinach, które liczy dziesięć osób. – Po tym doświadczeniu wyjazdu do Brazylii inaczej patrzę na przygotowania. Na miejscu byłam goszczona przez brazylijskie rodziny, które przyjmowały nas z taką otwartością, dlatego czuję szczególną wdzięczność i pragnę oddać to, co wtedy sama jako pielgrzym otrzymałam – mówiła.

Z parafii Masłów przyjechały Michalina i Dominika. Ich centrum liczy cztery osoby. – Podczas ŚDM pragnę doświadczyć wspólnoty i jedności z młodymi świata, oddać z nimi chwałę Panu – mówi Michalina. Podkreślały, że raczej ciężko przekonać jest koleżanki i kolegów do włączenia się w parafialne inicjatywy. – Nie jest nas dużo. Młodzi tłumaczą się wielością zajęć, lekcji etc. – mówią. Same były zadowolone z przyjazdu do Skorzeszyc.

W parafii św. Józefa Robotnika do ŚDM przygotowuje się około sześćdziesięciu młodych działających w duszpasterstwie „Kana”. Maja podkreśla, że już niejeden raz kwestowali z powodzeniem na „Bilet dla Brata”. W parafii będą gościli grupę młodych Ukraińców. – Cieszymy się, że będziemy ich mogli przyjąć, oni już wiedzą, że ktoś na nich czeka – mówiła.

Reklama

W Strawczynie Janek, Adrian i inni młodzi w ramach ŚDM przygotowali trzysta mikołajkowych paczek dla dzieci. – Znaleźliśmy sponsorów, darczyńców, którzy nam pomogli, przy okazji opowiadaliśmy o ŚDM – mówi Janek. Ponadto parafialne Centrum zorganizowało Noc Świętych, która zgromadziła wielu mieszkańców. Co piątek modlą się o dobre owoce ŚDM przy wsparciu scholi „Wniebowzięci”.

Zuzia z parafii Przemienienia Pańskiego wraz innymi młodymi działa w parafialnym Centrum ŚDM. Aby zachęcić rodziny do przyjmowania pielgrzymów, przygotowali specjalną akcję informacyjną i krótki film. – Starsi mogą obawiać się komunikacji w obcym języku, ludzi z innego kręgu kulturowego, ale zachęcamy ich do tego, by otwarli swoje domy, wystarczy kawałek podłogi na nocleg. Naprawdę pielgrzymi nie są tak wymagający – przekonywała.

Mikołaj z Wiślicy z okoliczną młodzieżą uczestniczy w Wieczorach Maryjnych. Kwestowali już razem na „Bilet dla Brata”. Ze swoimi rówieśnikami odwiedza osoby starsze, chore i niepełnosprawne z terenu parafii i mówi im o ŚDM. – Zachęcamy ich do włączenia się w ŚDM, mówimy, jak cenna jest ich ofiara cierpienia, modlitwa w intencji ŚDM. Pamiętajmy, że do Wiślicy przyjedzie na ŚDM ok. 7 tys. młodych. Odnowią tutaj przyrzeczenia chrzcielne, wezmą udział w festynie na placu miejskim. Musimy być gotowi, aby ich przyjąć – mówił Mikołaj. Pełną parą przygotowują się również młodzi w parafii Niepokalanego Poczęcia w Busku-Zdroju, a wśród nich Wiktoria. Wspiera ich ks. proboszcz T. Szlachta, ks. J. Majchrzyk, rodziny z Oazy, schola, chór parafialny. – Na „Bilet dla Brata” podczas jednej z akcji udało się nam uzbierać 5 tys. zł. Wspaniałą okazją do promocji ŚDM był Orszak Trzech Króli, podczas którego młodzi w specjalnych koronach z symbolami ŚDM sprzedawali kremówki, zbierając w ten sposób na „Bilet dla Brata”, przedstawiali bożonarodzeniowe sceny i wspólnie z mieszkańcami kolędowali. W parafii Ducha Świętego młodzi prowadzą uwielbieniowe nabożeństwo do Ducha Świętego. Kasia wraz ze znajomymi z parafii Chrystusa Króla na Baranówku odwiedzała podopiecznych DPS i pomagała im w przeżyciu Mszy św., zapewniając oprawę liturgii słowa i śpiew. Te wszystkie inicjatywy są owocem przygotowań do ŚDM i z pewnością ożywiają wspólnoty parafialne. – Jesteśmy wezwani, by działać nie tylko na terenie swoich kościołów i parafii, ale aby wyjść na zewnątrz i robić raban, dlatego będzie o nas głośno. Miasto tego na pewno nie przegapi – zapewniają młodzi.

Rekolekcje dla młodych prowadził ks. Sławomir Sarek, diecezjalny koordynator ŚDM. Uczestnicy poznawali cztery prawdy życia duchowego, mieli warsztaty i spotkania w grupach, konferencje oraz codzienną Mszę św. Był czas na zabawę i dzielenie się doświadczeniem pracy w parafialnych centrach ŚDM. – Zachęcałem uczestników, aby w po powrocie podzielili się ze swoimi rówieśnikami doświadczeniem ze Skorzeszyc. Czasu do lipca nie zostało wiele, przed nami najważniejsze zadania: przygotowanie miejsc noclegowych dla wszystkich pielgrzymów z różnych krajów u rodzin oraz zmobilizowanie jak największej grupy młodych do uczestnictwa w ŚDM w Krakowie – tłumaczył ks. Sarek.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program ŚDM w Polsce

25 lipca 2016 r. – poniedziałek

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję