Reklama

Niedziela Częstochowska

Praszka – Kalwaria

Pokłon Trzech Mędrców przy Kaplicy Betlejem

6 stycznia br. w kościele pw. Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego z Szyszkowa. Potem zaś uroczysty obchód Pokłonu Trzech Mędrców

Niedziela częstochowska 4/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum ks. Stanisława Gasińskiego

Pokłon Trzech Medrców na Kalwarii w Praszce

Pokłon Trzech Medrców na Kalwarii w Praszce

Wikariusz tutejszej parafii ks. Tomasz Śleziak w krótkim słowie do dzieci i ich opiekunów wyjaśnił następnie tajemnicę uroczystości Objawienia Pańskiego i plan obchodu tego dnia w miejscowym sanktuarium pasyjno-maryjnym. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Stanisław Gasiński, proboszcz i kustosz sanktuarium. – Mędrcy, których mamy naśladować w życiu, z wytrwałością podążali za gwiazdą i szukali nadziei, która nigdy nie zawiedzie – powiedział w słowie wstępnym. W homilii natomiast podkreślił, że Mędrcy są „przykładem determinacji w poszukiwaniu Boga. Odkryli znaki czasu i potrafili je właściwie odczytać. Dzięki temu spotkali się z Chrystusem, który mógł ich przemienić”. Na zakończenie odbył się obrzęd błogosławieństwa kadzidła i kredy.

Reklama

Potem uformowała się procesja Pokłonu Trzech Mędrców. Na jej czele kroczył przedstawiciel Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej, niosąc ruchomą gwiazdę, a inni członkowie tego bractwa nieśli ze sobą światełko betlejemskie w formie lampionu na pamiątkę światła gwiazdy, za którą szli ongiś Trzej Królowie. Z kapłanami podążały dzieci w pięknych koronach na głowie, niosąc w darze Dzieciątku Jezus symboliczne imienne serduszka. Za dziećmi podążali ich opiekunowie oraz pielgrzymi, którzy przybyli na Kalwarię w Praszce. Orszak Pokłonu Trzech Mędrców podążał przez Bramę Miłosierdzia do kaplicy Betlejem usytuowanej przy alei kard. Stefana Wyszyńskiego, jedynej tego typu w naszej archidiecezji. Na ścianach wspomnianej kaplicy są ołtarze z obrazami pokłonu Mędrców i Pasterzy. W trakcie pokłonu z balkonu kościoła pw. Świętej Rodziny orkiestra grała kolędy.

Przy kaplicy Betlejem ks. Gasiński odmówił stosowną modlitwę, podczas której wierni powtarzali: „Bądź dla nas, Panie, światłem na ścieżkach życia”. Następnie ks. Śleziak odczytał modlitwę inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, któremu zależało na powstaniu Kalwarii w Praszce. Po modlitwie dzieci złożyły Dzieciątku Jezus wspomniane serduszka. Jedno z nich zostało wylosowane, a jego właściciel otrzymał piękny upominek. Nie zapomniano także o wszystkich uczestnikach tej uroczystości, którym KBMP wręczało również słodkie upominki. Na rozesłanie Ksiądz Kustosz udzielił zebranym błogosławieństwa, życząc, by tak jak Mędrcy, którzy przybyli do Betlejem i byli znakiem, że dla wszystkich Bóg pragnie szczęścia i zbawienia, owo szczęście towarzyszyło każdemu z uczestników procesji Pokłonu Trzech Mędrców na Kalwarii w Praszce.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Chwały

W wieczór Bożego Ciała w centrum Lublina odbył się Koncert Chwały. 11. edycja koncertu, której towarzyszyło hasło „Z wiarą przez życie”, zgromadziła na pl. Litewskim 11 tys. osób

Po raz kolejny centralny plac miasta stał się miejscem spotkania tych, którzy szukają żywej przyjaźni z Bogiem oraz przestrzeni do uwielbiania Go. - Nasze przedsięwzięcie nie jest jedną z form koncertu czy festiwalu, nie jest formą kolejnej muzycznej prezentacji, ale żywą, wspólnotową modlitwą o doświadczenie Bożej mocy. Chociaż ulewny deszcz, spływając z nieba w drugiej części koncertu, zmienił nasz program i uniemożliwił adorację Najświętszego Sakramentu, to i tak koncert był wielką modlitwą i znakiem wiary - podkreślali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję