Reklama

Niedziela Częstochowska

W nowe – z nowymi postanowieniami

Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, wypada 24 stycznia. Dziennikarze to jedno z wielu środowisk, którego członkowie mają ogromne pole działania w naszej rzeczywistości. Do zadań dziennikarzy należy budowanie ludzi słowem prawdy o Bogu i człowieku. Prawda zaś kreuje prawdziwy obraz życia człowieka oraz jego przeznaczeń, a także celu jego życia zakotwiczonego w życiu samego Boga.

Z przykrością trzeba jednak zauważyć, że prasa laicka, która nie bazuje na prawie naturalnym i prawie Bożym, często wiedzie ludzi na niewłaściwe drogi postępowania, czym przyczynia się do obniżenia ich morale i do niszczenia najwyższych oraz najpiękniejszych wartości. Dlatego Kościół z wielkim przejęciem prosi, by katolickie społeczeństwo korzystało także z katolickich mediów, w tym prasy katolickiej. Media te bowiem są bezpośrednio naznaczone Bożą myślą, nauczaniem zarówno Ojca Świętego, biskupów, teologów i filozofów chrześcijańskich, a także specjalistów w zakresie nauki społecznej Kościoła i innych znaczących dziedzin ludzkiego życia.

Reklama

Jakże boli, kiedy katolicy odrzucają prasę katolicką, nie chcą jej czytać ani popierać, zapominając o obowiązku budowania szerszej opinii katolickiej. Mamy przecież w Polsce ogromny procent osób, które określają siebie jako wierzące, dla których Kościół jest czymś ważnym. Wielu wręcz poczułoby się obrażonych, gdyby im powiedzieć, że nie przysługuje im świat sakramentów albo że nie będą mieć katolickiego pogrzebu. A przecież widać, że nie respektują prawd Bożych i nauczania Kościoła, nie potrafią lub nie chcą modlić się do Boga.

To wszystko możemy zdobyć w prasie katolickiej, gdzie nauka Kościoła poparta jest wypowiedziami ludzi, którym pomogła wyjść na prostą. Bo przecież Kościół nie nauczy nas nigdy niczego złego. Przeciwnie, uczy uczciwości życia, sprawiedliwości w postępowaniu, uczy miłości Boga i bliźniego, uczy miłości ojczyzny i przekazuje wszystko, co jest ważne dla życia narodu. Takie są założenia i cele katolickiej prasy. Gdyby więc zamiast wielu różnych, czasem niecnych, tytułów, które ludzie mają w swoich rękach, znalazła się katolicka prasa, byłoby to z pewnością z pożytkiem dla wszystkich. Nie przechodźmy więc obojętnie, widząc katolickie tytuły gazet, mogąc włączyć – choćby tylko od czasu do czasu – Telewizję Trwam czy katolickie rozgłośnie radiowe. Zapewniam, że da nam to więcej spokoju serca i poszerzy obraz naszej rzeczywistości.

Niech więc patron mediów – św. Franciszek Salezy doda siły naszym redakcjom i dziennikarzom, a przede wszystkim duszpasterzom, by uwierzyli, że prasa katolicka może im pomóc i odegrać ogromną rolę w odnowieniu życia narodu.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walczą o rodzinę

Człowiek został stworzony przez Boga mężczyzną i kobietą. Do prawidłowego rozwoju i dojrzewania potrzebuje rodziny w okresie swej młodości, a później sam zakłada rodzinę i w niej się realizuje. Wyjątek stanowią mężczyźni i kobiety obdarowani powołaniem kapłańskim lub zakonnym. Nie jest dobrze człowiekowi być samemu. Samotność może stać się ciężarem nie do zniesienia. Zapobiega mu życie rodzinne. Często jednak małżeństwo lub rodzina dotknięte są kryzysem. Jak mu zaradzać? Przede wszystkim trazeba myśleć o przyszłości. Szansą na zmniejszenie w przyszłości rozmiarów kryzysów małżeńskich i rodzinnych może być dobre przygotowanie młodych do życia w rodzinie. To przygotowanie trzeba realizować w rodzinie, parafii i szkole. Przykładem takiego przygotowania są organizowane od kilku lat Marsze dla Życia i Rodziny. Już w następną niedzielę po raz kolejny w całej Polsce odbędą się takie Marsze. Mają za zadanie przypomnieć nam o roli rodzin dla nas wszystkich. Warto w nich uczestniczyć, aby innym rodzinom pokazać, że rodzina jest podstawą szczęśliwego życia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję