Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kiedyś uczeń, teraz patron szkoły w Łękawicy

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2016, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

patron

TT

Mszy św. dziękczynnej w Łękawicy przewodniczył bp Roman Pindel

Mszy św. dziękczynnej w Łękawicy przewodniczył bp Roman Pindel

W podżywieckiej Łękawicy 9 stycznia odbyła się uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia bł. Michała Tomaszka.

– Ojciec Michał – nasz brat, współparafianin, sąsiad, członek rodziny – musiał zdać sobie sprawę, że Bóg wzywa go do tego, by opuścił dom rodzinny, matkę, rodzeństwo dla jakiejś większej wartości. Właśnie dla tej Ewangelii, którą trzeba głosić tam, gdzie ludzie nie słyszą jej, gdzie zamiast Ewangelii głosi się słowa nienawiści, namawia do sięgania po broń – mówił bp Roman Pindel, który celebrował Eucharystię w parafialnym kościele w Łękawicy. Wraz z nim modlili się kapłani diecezjalni oraz prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz, który podarował wspólnocie parafialnej relikwie Błogosławionego. Podczas Mszy św. poświęcono nowy sztandar Szkoły Podstawowej w Łękawicy z podobizną bł. Michała Tomaszka.

Reklama

Po zakończeniu liturgicznej celebracji Biskup i członkowie najbliższej rodziny Błogosławionego: brat bliźniak Marek Tomaszek oraz siostry Urszula Raczek i Maria Kozieł – modlili się przy symbolicznym grobie franciszkańskiego męczennika na przykościelnym cmentarzu.

Dalsza część uroczystości została zorganizowana w budynku szkoły. Licznie zgromadzeni goście obejrzeli przygotowaną przez uczniów część artystyczną przybliżającą życie Błogosławionego. Placówka otrzymała pamiątkowy akt nadania imienia podpisany m.in. przez biskupa diecezji bielsko-żywieckiego, prowincjała krakowskich franciszkanów, władze samorządowe, dyrekcję szkoły oraz rodzeństwo Błogosławionego. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękawicy Barbara Wnętrzak podkreśliła, że nadanie szkole imienia o. Michała Tomaszka – wychowanka i absolwenta – jest w 105-letnich dziejach szkoły jednym z najważniejszych wydarzeń. Na zakończenie uroczystości otwarta została wystawa z osobistymi pamiątkami związanymi z bł. Michałem Tomaszkiem.

Patron szkoły w Łękawicy urodził się 23 września 1960 r. W miejscowej Szkole Podstawowej uczył się w latach 1967-75. Potem wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w WSD ojców franciszkanów w klasztorze krakowskim. Dwa lata po święceniach, w 1989 r. wyjechał na placówkę misyjną do Pariacoto w peruwiańskich Andach. Tam zginął wraz ze współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim 9 sierpnia 1991 r. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 5 grudnia ub.r.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Luksemburg zniósł nauczanie religii w szkole

[ TEMATY ]

szkoła

religia

BOŻENA SZTAJNER

Luksemburg zniósł nauczanie religii w szkole i zastąpił je wychowaniem do wartości zgodnego współistnienia.

Jak zauważa Patric de Rond, odpowiedzialny za katechizację w archidiecezji luksemburskiej, kraj ten posiadał długą i dobrze funkcjonującą tradycję nauczania religii w szkołach. Obok tego organizowano też przy kościołach katechezy przygotowujące do pierwszej komunii i bierzmowania. Teraz wszystkim muszą zająć się parafie. Będzie to o tyle trudne, że ich liczba została ostatnio radykalnie zmniejszona z 280 do zaledwie 33.

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję