Reklama

Przed ŚDM

Japonia przed Krakowem

Z s. Anetą Płonecką, misjonarką Wspólnoty Słudzy Ewangelii, koordynującą wyjazd młodzieży z Japonii na ŚDM do Krakowa, rozmawia Zofia Świerczyńska

Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 53

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Niedziela Młodych

ZOFIA ŚWIERCZYŃSKA: – Jaki jest Kościół w Japonii?

S. ANETA PŁONECKA: – Kościół w Japonii jest „małą organizacją”, jest bardzo… kameralny. Chrześcijanie są przede wszystkim skupieni w większych, centralnych miastach, gdzie ludzie pracują, mieszkają, studiują. Tokio, Osaka, Nagasaki czy Fukuoka (miasto na południu wyspy Kiusiu). Są tam również punkty, gdzie młodzi przygotowują się do przyjazdu na ŚDM.

– Czy młodzi chrześcijanie z Japonii planują przyjazd na ŚDM do Polski?

– Na pewno są chętni. Ale dla młodzieży z Japonii data spotkania jest trochę niekorzystna, ponieważ studia i egzaminy trwają tam do końca lipca. Więc na ŚDM przyjedzie młodzież, która będzie mogła przenieść egzaminy, albo ci, którzy już pracują. Czasami też zapisują się osoby, które nie mają nic wspólnego z Kościołem, wiarą – na przykład nie są ochrzczeni, ale mają znajomego, który żyje na co dzień wiarą, daje świadectwo swoim życiem, i to ich zachęca.

Reklama

– Co może dać udział w ŚDM młodym osobom z Japonii?

– Jako że w Japonii nie ma wielu katolików, oni często czują się „inni” niż zwykli ludzie. Więc na pewno będzie to dla nich bardzo ważne doświadczenie spotkania z młodzieżą z całego świata, która wierzy, chodzi do kościoła. Dla nich takie spotkanie jest niezwykłym doświadczeniem, będą mogli zobaczyć, że na świecie jest aż tylu katolików! Że są kraje takie jak np. Polska, gdzie wiara jest czymś normalnym. W Japonii oni są naprawdę mniejszością. Po drugie, na pewno będzie to okazja do doświadczenia i pogłębienia żywej wiary, również dla osób, które nie miały w ogóle kontaktu z Kościołem. ŚDM mogą stać się początkiem do poznania wiary. Były także przypadki, że ktoś po takim spotkaniu wyraził chęć przyjęcia chrztu świętego.

– Ilu pielgrzymów przyjedzie z Japonii na ŚDM do Krakowa?

– Konkretnej liczby jeszcze nie znamy, ale porównując wyjazdy w innych latach, szacujemy, że może to być ok. 150-200 osób.

– W jaki sposób młodzi przygotowują się do wyjazdu?

– (…) Konkretne przygotowania do spotkania w Krakowie rozpoczną się w każdej diecezji na kilka miesięcy przed ŚDM. Młodzież nie ma zbyt wiele czasu, żeby spotykać się co miesiąc, nie mówiąc już o cotygodniowych spotkaniach. W praktyce jest to bardzo trudne i zapewne zdołamy się z nimi spotkać 3, 4 razy, i to dopiero na wiosnę.

* * *

Reklama

Jak w waszych diecezjach, parafiach, wspólnotach przygotowujecie się do ŚDM?

Napiszcie do nas: mlodzi@niedziela.pl .

Inicjatywy pokażemy na naszych łamach.

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica ŚDM

Już rok minął od Światowych Dni Młodzieży! Co po nich zostało? Jakie owoce? Co z poruszeniami serc, z postanowieniami, niezliczonymi pomysłami na działania?

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję