Reklama

Książki

Zbiór kazań i homilii abp. Wacława Depo

Najnowsza publikacja metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo nosi tytuł „Ku Chrystusowi w tajemnicy Kościoła”. Ukazała się w Częstochowskim Wydawnictwie Archidiecezjalnym „Regina Poloniae”. Książka stanowi zbiór homilii i kazań abp. Depo, wygłoszonych w latach 2012-15 w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Wpisuje się w obchody jubileuszu 90 lat istnienia diecezji częstochowskiej, ustanowionej 29 paździenika 1925 r. przez papieża Piusa XI na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas”.

Nauczanie pasterskie Metropolity Częstochowskiego zostało zamieszczone w trzech częściach: „Archikatedra – Matka Kościołów”, „Uroczystości kościelne”, „W misji Kościoła”. Autor odkrywa teologię Kościoła częstochowskiego, wskazując na szczególną rolę i znaczenie archikatedry pw. Świętej Rodziny w duchowości kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Mówiąc o misji, którą w dziejach Polski wypełniał i wypełnia Kościół częstochowski, abp Depo przypomina życie, dzieło i nauczanie bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego i bp. Stefana Bareły. Podkreśla, że czas ich pasterskiej obecności „służył zadaniu szukania Boga poprzez prawdę, poprzez wierność Jego pouczeniom”. Mówiąc o bp. Golińskim podkreślił, że „jego biskupstwo wskazywało na krzyż i było znaczone krzyżem, ale krzyżem, który zwycięża – Crux victoria”. Analizując treść haseł biskupich pasterzy Kościoła częstochowskiego: Teodora Kubiny „Misereor super turbam” (Żal mi ludu) i Stefana Bareły „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości), podkreśla, że „odzwierciedlały one konkretną sytuację naszej Ojczyzny i Kościoła oraz charakter ich apostolskich zmagań”.

W centrum nauczania abp. Depo jest również Święta Rodzina, która „pomaga każdej rodzinie wzrastać w prawdzie, nie ulegając pokusie kłamstwa i łatwych dróg, i wzrastać w łasce, która jest zawsze większa od ciemności grzechu i śmierci”.

Hierarcha stawia również diagnozę czasów współczesnych. „Jest obowiązkiem Kościoła, głoszącego orędzie o człowieku i rodzinie, aby przestrzec przed niebezpieczeństwem destrukcji płynącej z propagowania i wdrażania programów seksualizacji dzieci i młodzieży. Programy te – w imię pseudowolności – odrzucając Boga jako Stwórcę, każą przyjąć nowy typ czy formy życia, już nie rodzinnego, lecz tylko jakiejś wspólnoty czy stada, bez konsekwencji moralnych” – czytamy w jednej z homilii.

Reklama

Duże znaczenie w myśli teologicznej Metropolity Częstochowskiego odgrywa nauczanie Papieża Polaka, które przypomina w rozdziale zatytułowanym „Wdzięczność za św. Jana Pawła II”. Sięga też do nauczania papieży Benedykta XVI i Franciszka, a także do twórczości poetów, np.: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, ks. Kazimierza Wójtowicza CR, Romana Brandstaettera, ks. Jana Smolca, Aliny Paul.

W nauczaniu pasterskim abp. Depo można odnaleźć myśli pisarzy starożytności chrześcijańskiej, takich jak św. Klemens Aleksandryjski czy św. Augustyn, i okresu średniowiecza, jak m.in. św. Tomasz z Akwinu, oraz współczesnych myślicieli, takich jak Albert Schweitzer.

Ważne miejsce w rozważaniach Arcybiskupa zajmują ludzie chorzy i cierpiący, a także młodzież, do których swoje nauczanie kieruje podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego i Światowych Dni Młodzieży. Wiele jest cennych myśli dotyczących Ojczyzny. W kwestiach społecznych Metropolita Częstochowski sięga do teologii narodu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i teologii Ojczyzny św. Jana Pawła II. Przypomina o roli sumienia i prawdy w życiu narodowym i społecznym.

W wypowiedziach abp. Depo są obecne m.in. następujące tematy: godność i prawa człowieka, świętość ludzkiego życia, sumienie, prawo naturalne, sekularyzacja i laicyzacja, współczesny ateizm, edukacja i wychowanie.

Publikacja została ubogacona zdjęciami fotoreporterów „Niedzieli” Bożeny i Mariana Sztajnerów.

Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „REGINA POLONIAE”, 42-200 Częstochowa,ul. Ogrodowa 24/44, tel. (34) 368-05-60, 602-888-665, e-mail: cwa@cwa.com.pl

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję