Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 10

„Pawełki”

Błogosławieństwo św. Pawła z Teb

W Zakonie Paulinów styczeń to miesiąc poświęcony jego głównemu patronowi – św. Pawłowi z Teb w Egipcie, pierwszemu pustelnikowi. Uroczystość ku czci św. Pawła łączy się zawsze z nabożeństwem nowennowym zwanym Pawełkami. W tym roku nowenna rozpoczęła się w sobotę 9 stycznia i trwała do niedzieli 17 stycznia.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter, gdyż jest tu najliczniejszy na świecie klasztor Paulinów z siedzibą przełożonego generalnego. Codziennie wieczorem ojcowie i bracia paulini oraz częstochowianie i pielgrzymi gromadzili się w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Bazylice Jasnogórskiej. Modlitwa „Pawełek” składa się z odśpiewania jednego z dwóch hymnów ku czci świętego Patriarchy Zakonu Paulinów oraz kazania nowennowego, które głosi jeden z ojców paulinów. Pierwsze kazanie nowennowe 9 stycznia wygłosił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, paulin. Hymny opowiadają o prześladowaniu chrześcijan w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana oraz o życiu św. Pawła na pustyni w Egipcie. Śpiewają je na przemian zakonnicy i wierni, przy akompaniamencie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka oraz jasnogórskich chórów. Na zakończenie każdego nabożeństwa następuje oddanie czci relikwiom świętego Patriarchy Zakonu.

Reklama

15 stycznia, w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Mszy św. wspólnotowej z ponowieniem profesji zakonnej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski. Msza św. wspólnotowa została odprawiona również 16 stycznia, w święto Matki Bożej Królowej Pustelników. Ojcowie i bracia paulini ponowili wtedy Akt Zawierzenia Matce Bożej.

W ostatnim dniu nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, w niedzielę 17 stycznia, uroczystej Eucharystii, sprawowanej w Bazylice Jasnogórskiej, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W kazaniu na przykładzie życia Patriarchy Zakonu Paulinów, ukazał mądrość Ojców Pustyni. W swojej refleksji wskazał zadanie dla nas, na dziś. Mówił m.in.: – Kto zdecyduje się mieszkać na pustyni i szuka pokoju, ten jest wolny od trzech wojen: słuchu, języka i oczu. Pozostaje mu jedna wojna – wojna serca, aby być wiernym łasce Boga. Abp Depo podkreślił: – Chrześcijaństwo jest religią więzi człowieka z Bogiem, a w osobie Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i człowieka, Bóg potwierdza swoją miłość i plan dla każdego z nas, dla każdego rodzaju powołań. Mówi: wystarczy ci mojej łaski, abyś osiągnął życie wieczne i był szczęśliwy na wieki. Jest tylko jeden warunek, na który wskazuje Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie” – wyjaśnił. Oprawę muzyczną Mszy św. odpustowej przygotował Jasnogórski Chór Żeński „Kółeczko”.

Ostatnie nabożeństwo „Pawełek”, któremu przewodniczył bp Antoni Długosz, miało miejsce w Bazylice Jasnogórskiej w niedzielę 17 stycznia po południu. Jak co roku, licznie zgromadziły się na nim rodziny z dziećmi. Modlono się hymnami pustynnymi i kolędowano. Na zakończenie wszystkie dzieci uzyskały osobiste błogosławieństwo pasterskie i zostały obficie obdarowane przez ojców i braci paulinów słodyczami oraz owocami pustyni, a od redakcji „Niedzieli” otrzymały ostatnie numery „Mojego Pisma Tęcza”.

Spotkanie przed śdm 2016

Reklama

Na Jasnej Górze 14 stycznia odbyło się spotkanie Polskiej Organizacji Turystycznej z dziennikarzami. Było to jedno z działań podjętych przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 r.

Zdaniem przewodniczącego Rady POT Jana Korsaka, spotkanie z papieżem Franciszkiem na polskiej ziemi jest wielką szansą na pokazanie światu Polski, jej potencjału turystycznego oraz na rozwój w Polsce tzw. turystyki religijnej. Wiceprezes organizacji Bartłomiej Walas podkreślił, że Jasna Góra jest jednym z najważniejszych punktów strategicznych dla tego rozwoju. Łączy się z nią bowiem wielki ładunek emocjonalny, który na wielu musi wywrzeć wrażenie. Wiceprezes POT wyjaśnił, że chodzi o historię, olbrzymią siłę oddziaływania i rozpoznawalność tego miejsca. – Jasna Góra na pewno będzie silnym punktem Światowych Dni Młodzieży i jasnym przekazem, że obok Fatimy, Lourdes jest w Polsce sanktuarium, które łączy się z historią Europy – powiedział.

I.T.

Zaproszenie na koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej

W sobotę 30 stycznia 2016 r. o godz. 17.30 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej. Orkiestrą dyryguje Marek Piątek.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję