Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 9

Katolicki Toruń

Panel dyskusyjny w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Od lewej: rabin Boaz Pash, rabin Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło, prof. Jan Grosfeld, Krzysztof Dorosz

Panel dyskusyjny w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Od lewej: rabin Boaz Pash, rabin Michael Schudrich,
bp Mieczysław Cisło, prof. Jan Grosfeld,
Krzysztof Dorosz

19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Katolików i żydów łączy relacja rodzinna – dlatego taka trudna...

Dzień Judaizmu, który bezpośrednio poprzedza obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podkreśla, że przezwyciężenie podziału wśród chrześcijan nie jest możliwe bez zrozumienia, że korzenie Kościoła sięgają historii narodu wybranego – naszych „starszych braci w wierze”.

Toruń był miejscem centralnych obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które odbyły się w niedzielę 17 stycznia br. Dzień ten, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r., ma skłaniać do refleksji nad tym, co wspólne w duchowym dziedzictwie katolików i żydów, przełamywać stereotypy i uprzedzenia, a także wytyczać kierunki dalszego dialogu. Tegoroczne obchody rozpoczęła modlitwa na terenie byłego cmentarza, miejsca pochówku przedstawicieli społeczności żydowskiej w Toruniu. Modlitwę za zmarłych poprowadzili Michael Schudrich – naczelny rabin RP oraz bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Obecni byli także obaj pasterze diecezji toruńskiej – bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Dalszy ciąg spotkania zaplanowano w szczególnym miejscu – w Sali Mieszczańskiej toruńskiego ratusza. To tu w 1645 r. odbyło się słynne Colloquium Charitativum – „rozmowa braterska” katolików, luteran i kalwinistów – ewenement na skalę europejską w rozdartej wojnami religijnymi ówczesnej Europie. Spotkanie to zapoczątkowało tradycje ekumeniczne Torunia, których współczesnym przejawem są organizowane od 1995 r. Colloquia Torunensia – debaty poruszające ważne zagadnienia religijne, społeczne i polityczne.

Zebrani najpierw wysłuchali wykładu dr. Michała Targowskiego, poświęconego sytuacji Żydów w regionie kujawsko-pomorskim na przestrzeni wieków, a następnie byli świadkami panelu, w którym wzięli udział bp Mieczysław Cisło, rabini Michael Schudrich i Boaz Pash, pisarz i publicysta Krzysztof Dorosz oraz prowadzący tę część spotkania prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W centrum rozważań uczestników panelu stanął Eliasz, który jako prorok odbył długą duchową drogę – od przeświadczenia, że z pomocą Boga należy zniszczyć Jego wrogów, przez utratę nadziei, egzystencjalną pustkę i pragnienie śmierci, aż po mistyczne przeżycie obecności Boga w delikatnym znaku powiewu wiatru (por. 1 Krl 18-19). – Może taka też jest droga, która wytycza trudny, obarczony napięciami i nieporozumieniami dialog katolicko-judaistyczny? – zastanawiali się uczestnicy panelu. Jak zauważył prof. Grosfeld, katolików i żydów łączy relacja rodzinna. Może dlatego jest ona taka trudna?

Reklama

Po południu w toruńskiej bazylice katedralnej Świętych Janów, przy licznym udziale wiernych, miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył bp Andrzej Suski.

Krótko

• Papież Franciszek ma dla młodzieży specjalną propozycję. „Bądźcie jak Frassati!” – wskazuje na ich rówieśnika. Relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego zostaną przywiezione do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Będą wystawione w bazylice Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12.

• Rok 2016 będzie w Polsce czasem niezwykle ważnych wydarzeń, takich jak szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka oraz 1050. rocznica Chrztu Polski – przypomniał prezydent RP Andrzej Duda, przemawiając na tradycyjnym spotkaniu z korpusem dyplomatycznym.

• Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się uchwałami Sejmu podjętymi w sprawie wyboru sędziów TK. Siedmiu sędziów stwierdziło, że rozpatrywanie uchwał nie podlega kompetencjom TK. Trzech sędziów, w tym prezes Andrzej Rzepliński, miało inne zdanie.

• Na finiszu są prace nad powołaniem komisji, która ponownie zbada katastrofę smoleńską. Minister Antoni Macierewicz poinformował, że brakuje tylko certyfikatów dostępu do tajemnic państwowych. Z kolei minister spraw zagranicznych zapowiedział, że chciałby, aby wrak tupolewa został zwrócony Polsce w 6. rocznicę katastrofy.

Reklama

• Trwają konsultacje nad programem 500+. Projekt przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe. Teraz jest konsultowany w województwach. W trakcie prac zrezygnowano z zapisu wliczania świadczenia wychowawczego do dochodu.

• „Dom Józefa” – tak nazywa się internetowy portal telewizyjny diecezji kaliskiej, który został uruchomiony pod adresem: www.domjozefa.tv . Na portalu dostępne będą uroczystości, koncerty, konkursy, stałe bloki tematyczne i inne ważne wydarzenia diecezjalne.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję