Reklama

Ze świata

Open Doors

Dalszy wzrost prześladowań chrześcijan

W 2015 r. doszło do dalszego wzrostu prześladowań chrześcijan – wynika z dorocznego Światowego Indeksu Prześladowań (ŚIP) Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego Open Doors (Otwarte Drzwi). Główną ich przyczyną w 35 z 50 wymienionych w dokumencie krajów był radykalny islam. Inne czynniki to: nacjonalizm religijny, reżimy dyktatorskie, postkomunistyczny ateizm, wewnętrzne napięcia etniczne, systemy mafijne i zorganizowana przestępczość. Z tych powodów 100 mln wyznawców Chrystusa było w ubiegłym roku prześladowanych za swoją wiarę na całym świecie.

Już czternasty rok z rzędu Światowy Indeks Prześladowań, ogłaszany co roku przez Open Doors Reżim, otwiera Korea Północna, której reżim stosuje największy ucisk w czasach współczesnych. Erytrea i Pakistan natomiast są na wyższych niż kiedykolwiek wcześniej pozycjach, zajmując odpowiednio miejsca 3. i 6., a ogarnięta anarchią Libia po raz pierwszy trafiła do pierwszej dziesiątki. Obserwatorzy Open Doors zanotowali ogólny wzrost nasilenia prześladowań we wszystkich 50 krajach o 2,8 punktu w stosunku do roku poprzedniego.

Reklama

W badanym okresie (1 listopada 2014 – 31 października 2015 r.) pierwszych 10 krajów, w których chrześcijanom najtrudniej jest praktykować swą wiarę, to: Korea Północna (92 punkty), Irak (90), Erytrea (89), Afganistan (88), Syria, Pakistan i Somalia (każdy kraj po 87 punktów), Sudan (84), Iran (83) i Libia (79 punktów).

KAI

Belgia

Przed sąd za odmowę eutanazji

Dyrekcja domu spokojnej starości w belgijskim mieście Diest stanie przed sądem za to, że odmówiła wykonania na terenie ośrodka eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na raka. Akt oskarżenia przeciwko tej katolickiej placówce wniosła córka chorej, twierdząc, że odmowa spowodowała u jej matki „ogromne cierpienie psychiczne i fizyczne, ponieważ po to, by «spokojnie odejść», musiała być przewieziona do innego ośrodka”.

Do zdarzenia doszło w 2011 r., ale sprawa ujrzała światło dzienne dopiero teraz, gdy metropolita Brukseli abp Jozef De Kesel oświadczył publicznie, że żaden ośrodek katolicki nie może być zmuszany do dokonywania aborcji czy eutanazji. Wyrok ma zapaść w kwietniu.

Reklama

Ten bezprecedensowy, nawet jak na Belgię, proces budzi ogromne zainteresowanie zarówno polityków, jak i zwolenników eutanazji, którzy domagają się, by wszystkim ośrodkom, które odmawiają jej wykonania, zostały odebrane publiczne fundusze. Eutanazję w Belgii zalegalizowano w 2002 r., ale od tamtego czasu prawo tak zliberalizowano, że pozwala ono nawet na zabijanie dzieci. By o to poprosić, nie trzeba być poważnie chorym – wystarczy tylko oficjalnie zadeklarować „niechęć do dalszego życia”.

KAI

Gruzja

Drzwi Święte na łące

W mieście Rustawi w Gruzji Drzwi Święte Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia znajdują się na łące. Od 3 lat tamtejsi katolicy nadaremnie starają się o pozwolenie na budowę świątyni. Do wzniesienia kościoła pw. Bożego Miłosierdzia wciąż brakuje decyzji miejscowych władz, choć otrzymały one wszystkie niezbędne dokumenty. Administrator apostolski Kaukazu bp Giuseppe Pasotto, który poświęcił drzwi 7 grudnia ub.r., wyjaśnił, że idea wzniesienia jubileuszowej bramy miłosierdzia na terenie, gdzie powinien stać kościół, wyszła od księży. – Jest to symboliczny znak, mówiący, że powinniśmy żyć miłosierdziem na co dzień w obliczu trudności, przed którymi stajemy – stwierdził pochodzący z Włoch hierarcha.

Brama stała się „symbolem miłosierdzia”. W liście do wiernych bp Pasotto poprosił, by wyobrazili sobie, jak pięknie jest przejść przez drzwi, za którymi nie ma ścian, nie ma żadnego dachu. Dodał, że właśnie takie jest miłosierdzie Boże – bezgraniczne, obejmujące cały świat.

KAI

* * *

Człowiek najpełniej afirmuje siebie, dając siebie. To jest pełna realizacja przykazania miłości.

Jan Paweł II

Krótko

• Watykan potępił brutalne profanacje kościołów, do jakich dochodzi w ostatnim czasie we Francji. W specjalnym liście prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah zaapelował o adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie, by zadośćuczynić bluźnierstwu, oraz o modlitwę i post. „Poprzez budynek to sam Jezus, nasz Pan i Bóg, staje się frontalnym celem ataku; to wasza wspólnota i cały Kościół są dotknięte. Kiedy atakowane jest jakieś miejsce Bożego kultu, serce każdego chrześcijanina staje się niejako złamane” – napisał kard. Sarah.

• Komisja Europejska wdrożyła wobec Polski nową procedurę nadzoru praworządności. Komisarze będą obserwowali rozwój sytuacji w naszym kraju.

• Tanieje ropa na rynkach światowych, co najbardziej uderza w gospodarkę rosyjską. Cena jest najniższa od 11 lat, a analitycy przewidują, że może być jeszcze niższa.

• W Moskwie zmarł nagle Władimir Pribyłowski. Był znanym krytykiem Władimira Putina, autorem głośnej publikacji „Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin”. Został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu.

• Ukraina nie będzie sprowadzała rosyjskiego gazu. Władze naszego wschodniego sąsiada wprowadziły też embargo na niektóre rosyjskie towary, m.in. ryby, mięso, mleko i słodycze.

• Włosi wezmą udział w budowie zagrażającego interesom Polski gazociągu Nord Stream 2.

• Austriaccy pogranicznicy w ciągu ostatnich kilku tygodni odesłali 3 tys. imigrantów, którzy podali fałszywą narodowość. Oceny dokonali tłumacze, badając akcent przesłuchiwanych.

• Izraelski MSZ wezwał ambasadora Szwecji w tym kraju Karla-Gustava Nassera w związku z inicjatywą szefowej MSZ Szwecji Margot Wallström, która domaga się śledztwa w sprawie rzekomych egzekucji pozasądowych na Palestyńczykach.

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję