Reklama

Edytorial

Edytorial

Pociągiem do Watykanu na 90. urodziny „Niedzieli”

Dzień Patrona Dziennikarzy – św. Franciszka Salezego, przypadający w niedzielę 24 stycznia 2016 r., to najlepszy moment, aby ogłosić, że Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi w tym roku dwie ważne rocznice. Są to przede wszystkim 90. urodziny naszego tygodnika.

Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 3

[ TEMATY ]

komentarz

edytorial

Pierwszy numer ukazał się bowiem z datą 4 kwietnia 1926 r. „Niedziela” miała w swojej historii czas mówienia i czas milczenia. Po II wojnie światowej starania o wznowienie „Niedzieli” podjęła m.in. słynna pisarka Zofia Kossak-Szczucka, która nawet pracowała później w redakcji. W 1953 r. „Niedziela” znowu zamilkła, w związku z komunistycznym zniewoleniem narodu. Powrót naszego tygodnika do przestrzeni medialnej był możliwy dopiero w 1981 r. Stąd w tym roku świętujemy drugą ważną rocznicę – 35-lecie wznowienia „Niedzieli”. Od bieżącego numeru na pierwszej stronie zaznaczamy graficznie nasz jubileusz 90-lecia i wprowadzamy hasło ze starej powojennej winiety „Niedzieli”: „Dla nieba i dla chleba”. Jesteśmy przekonani, że również dzisiaj idealnie pasuje ono do misji naszego tygodnika. Mamy bowiem świadomość, że trzeba siać i wykuwać słowo, ale z głową wznoszoną ku niebu. Gdy przeglądamy stare roczniki, widzimy, że od początku istnienia „Niedziela” podejmowała tematy religijne, wypełniając swoją misję ewangelizacyjną, ale zarazem towarzyszyła czytelnikom w ich codziennym życiu. To oczywiste, bo przecież droga do nieba prowadzi przez ziemię.

Reklama

Świętowanie jubileuszu „Niedzieli” zaplanowaliśmy na sobotę 17 września 2016 r., czyli na dzień naszej dorocznej pielgrzymki na Jasną Górę. Obchody rozpoczniemy jednak wcześniej – dokładnie w 90. urodziny „Niedzieli”, czyli 4 kwietnia 2016 r. W tym dniu wieczorem czytelnicy i redaktorzy „Niedzieli” wsiądą w Częstochowie do specjalnego pociągu, aby z duchowej stolicy Polski, spod Jasnej Góry, wyruszyć w pielgrzymkę do Rzymu, stolicy chrześcijaństwa. Trasa wiedzie przez Czechy, Austrię i Włochy. W środę 6 kwietnia rano będziemy na miejscu. Po wyjściu z pociągu na stacji Roma San Pietro pierwsze kroki skierujemy do Bazyliki św. Piotra, aby uczestniczyć we Mszy św., sprawowanej na ołtarzu-grobie św. Jana Pawła II. Eucharystii będzie przewodniczył abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Następnie udamy się na audiencję generalną, na spotkanie z papieżem Franciszkiem. W programie jest też zejście do Grobu św. Piotra i dotknięcie Skały Kościoła. Przewidujemy możliwość zwiedzania Ogrodów Watykańskich. Po dniu pełnym duchowych wrażeń, w środowy wieczór, pątnicy udadzą się na rzymską stację do swojego pociągu, aby wyruszyć w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Częstochowy przewidziany jest w piątek 8 kwietnia w godzinach przedpołudniowych.

W Roku Świętym Miłosierdzia i z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski miejmy odwagę wsiąść do specjalnego, rozmodlonego pociągu i wyruszyć z pielgrzymką do Rzymu, aby tam, przy Konfesji św. Piotra, Skały i Opoki, oraz przy grobach jego następców przedstawić wszystkie nasze intencje, zawierzyć Bogu Ojczyznę i katolickie media. Szczegóły dotyczące zapisów na pielgrzymkę podajemy na ostatniej stronie bieżącego numeru „Niedzieli”. Spieszmy się z decyzją o swoim uczestnictwie w pielgrzymce, czasu bowiem niewiele, a intencji do omodlenia mnóstwo. Wraz z całym Zespołem Redakcyjnym zapraszam do specjalnego pociągu z „Niedzielą” do Rzymu.

POSŁUCHAJ

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I znowu zamach w centrum Europy

Po raz kolejny obudziliśmy się rano i kilka chwil po otwarciu oczu, wraz z docierającymi z różnych źródeł tymi samymi informacjami ogarniał nas coraz większy smutek, a ramię w ramię szedł z nim coraz wyraźniejszy lęk. O tym, że niebezpieczna jest broń i materiał wybuchowy wiedzieliśmy od zawsze. O tym, że bronią mogą być samoloty dowiedzieliśmy się we wrześniu 2001 r. Od 14 lipca 2016 r. wiemy, że niebezpieczna, mająca siłę kilku magazynków kałasznikowa, jest ciężarówka, która kilka, kilkadziesiąt razy każdego dnia przejeżdża obok nas, czy to jadących samochodem czy przechodzących przez jezdnie, czy idących chodnikiem. Wszystko, dosłownie wszystko może być użyte przeciwko nam. Wszystko może, w rękach ludzie opętanych szatańskim złem, stać się bronią. To smutne, ale przecież trzeba z tą „lekcją” której udzielił całemu Zachodniemu światu, pochodzący z Tunezji Francuz się oswoić,a z nauką z niej wyniesioną żyć.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję