Reklama

Aspekty

Niezwykłe odwiedziny w głogowskich rodzinach

Peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy trwa w Głogowie od listopada ubiegłego roku. Inicjatorem i organizatorem tej szczególnej wędrówki otaczanego wielką czcią obrazu są ojcowie redemptoryści.

Ikona Matki – znana i czczona

Obraz Matki naszego Zbawiciela przedstawiony w ikonie tytułowanej jako Matka Boża Nieustającej Pomocy należy do grona najpopularniejszych przedstawień maryjnych w naszej ojczyźnie. Jest to wynik dziesiątek lat propagowania Jej kultu przede wszystkim przez Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, bowiem to właśnie tej wspólnocie została powierzona. Nie inaczej było na ziemi śląskiej, w tym również w Głogowie, do którego redemptoryści dotarli w latach dwudziestych XX wieku, tworząc w tym mieście swoją placówkę i wznosząc nową świątynię w mieście pw. św. Klemensa Hofbauera (1928 r.).

Ochroniona kaplica w kościele św. Klemensa

Reklama

W czasie II wojny światowej, w trakcie walk o zamieniony w twierdzę Głogów, w marcu 1945 r. od ognia ucierpiały kościół redemptorystów, a także klasztor. Co szczególnie znamienne w świątyni nietknięta pożarem została tylko kaplica przy chórze. Była ona poświęcona Matce Bożej Nieustającej Pomocy. W kolejnym roku w tym nadodrzańskim, zrujnowanym mieście pracowali już obok zakonników niemieckich także redemptoryści Polacy. Bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów pracy duszpasterskiej redemptorystów na ziemi głogowskiej w tamtym niełatwym czasie było propagowanie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, połączonego z popularyzowaniem Jej wizerunku.

Bractwo i matczyna miłość

O wielkim znaczeniu, jakie dla odradzającego się życia religijnego w Głogowie (ale i nie tylko) oraz parafii ojców redemptorystów w tym mieście miała cześć dla Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pisze m.in. Kazimierz Plebanek CSsR na kartach swojej książki zatytułowanej „Wznoszenie z ruin. Duszpasterska posługa polskich redemptorystów w Głogowie i okolicy 1946-1958” (Głogów 2006). Przywołuje on w niej np. takie stwierdzenie: „I znów zacytuję kronikarza: «Przyjęło się nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obrazy Jej nie są osamotnione. Intencje mszalne przez Jej przyczynę do Boga kierowane i pieśni ku Jej czci już znane i próśb na II niedzielę trafi się kilkadziesiąt i wdzięczność za udzielone łaski rośnie (…)»”. Odnotujmy również za tym autorem, że przy głogowskim kościele redemptorystów działało też „Bractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa”, którego początki sięgały 1932 r. Dziś cześć Matce Bożej wierni tej parafii i jej goście oddają m.in. poprzez Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Różaniec św., nabożeństwa fatimskie, pielgrzymki na Jasną Górę czy do Grodowca oraz nabożeństwa majowe.

Jubileusz także w rodzinach

Obecna – wspominana wyżej – głogowska peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest zorganizowana w kontekście ważnego dla zgromadzenia redemptorystów wydarzenia, jakim jest jubileusz 150-lecia przywrócenia Jej do kultu publicznego. W głogowskiej wspólnocie pomysłodawcą i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest o. Maciej Nowak CSsR. Jednocześnie jest on również członkiem komisji jubileuszowej Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Jak informuje proboszcz o. Ludwik Obal, praktycznie zabezpieczona ikona jest przekazywana w kolejnych dniach podczas Mszy św. zapisanym wcześniej rodzinom, które zabierają ją z należną czcią do swoich domów czy mieszkań. Wsparciem dla tej szczególnej wizyty Matki Bożej Nieustającej Pomocy u poszczególnych rodzin jest też specjalnie przygotowany modlitewnik. Na stronach internetowych parafii znajdujemy taką informację: „Obchody pod hasłem: «Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości» zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój”. W Głogowie będzie to – jak sądzę – owocna kontynuacja jakże pięknej, istniejącej od dziesięcioleci, tradycji modlitwy i czci naszej Matki, która nas zawsze wspiera.

Opracowanie oparte m.in. na ww. publikacjach oraz informacjach ze stron: www.klemens.glogow.pl, www.redemptor.pl

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Józef Kaliski

Archiwum ks. Roberta Perłakowskiego

Msza św. na powitanie obrazu w kościele w Starosiedlu

Msza św. na powitanie obrazu w kościele w Starosiedlu

Obraz św. Józefa z Kalisza 17-18 maja nawiedził parafię św. Jana od Krzyża w Starosiedlu.

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

[ TEMATY ]

wakacje

Ormianie

Armenian Foundation

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję