Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zejdźmy się jak na wilię

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2016, str. 6

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum autora

Marcin Styczeń podczas występu

Marcin Styczeń podczas występu

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach znany i popularny pieśniarz Marcin Styczeń 20 grudnia ub. r. dał koncert zatytułowany „Zejdźmy się jak na wilię…”. I zeszli się licznie mieszkańcy Oleszyc, by posłuchać dobrej muzyki i bożonarodzeniowej poezji śpiewanej.

Marcin Styczeń, urodzony w 1978 r. w Olkuszu, zadebiutował w wieku 16 lat w plebiscycie młodych talentów „Chcę być gwiazdą” w Polskim Radiu Katowice. Gwiazdą nigdy być nie chciał, ale marzył o swoim zespole i swojej publiczności. Marzenie się spełniło. W liceum założył zespół „Forte” i występował z nim w latach 1995-2000, zdobywając wiele nagród na festiwalach piosenki w całej Polsce. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończył dziennikarstwo. W latach 2009-11 pracował w TVP1, prowadząc audycję „Miedzy ziemią a niebem”. Obecnie w Radiu Warszawa prowadzi audycję „Muzyka z duszą”, poświęconą piosence poetyckiej. Główną jego działalnością są jednak koncerty uwiecznione nagranymi płytami. Pierwsza z nich pt. „Pieśń o Bogu ukrytym” zawiera piosenki do wierszy Karola Wojtyły. Wokalista dał ponad 200 koncertów, a płyta ukazała się w 2006 r. Trzy lata później Marcin Styczeń nawiązał kontakt z poetą Ernestem Bryllem, a owocem ich współpracy były wspólne koncerty i dwie płyty: „Bryllowanie” (2009) i „Bryllowanie Live” (2011). Kolejna płyta, „Golgota Jasnogórska”, oparta na poemacie pasyjnym Ernesta Brylla inspirowanym obrazami Jerzego Dudy-Gracza, nagrana z udziałem poety oraz Joanny Lewandowskiej, otrzymała Feniksa 2014 w kategorii muzyka chrześcijańska. Natomiast książka z płytą „Duchy Poetów była nominowana do nagrody Srebrnego Kałamarza 2013. Marcin Styczeń koncertuje w kraju i za granicą, występował m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, na Białorusi, w Kanadzie, czterokrotnie w Stanach Zjednoczonych. Jak mówi, swoją twórczością chce otwierać ludziom serca.

Reklama

Do Oleszyc Marcin Styczeń przyjechał po raz czwarty z koncertem na czasie, bo pod tytułem „Zejdźmy się jak na wilię...”. – Nie będzie to program kolędowy, bo kolędy śpiewamy od Bożego Narodzenia. Zachwyciłem się poezją bożonarodzeniową. Do niej skomponowałem muzykę. I tak powstał ten program, na który oprócz utworów Ernesta Brylla składają się także wiersze bożonarodzeniowe: Cypriana Kamila Norwida, Józefa Czechowicza, Jerzego Lieberta, Emila Zegadłowicza, Jana Pietrzyckiego. Mojego przyjaciela i mistrza Ernesta Brylla, który ze względu na wiek i zdrowie nie mógł przyjechać do Oleszyc, zastąpi ksiądz i aktor teatru „Arki Lwowskiej” – Józef Dudek. On podczas dzisiejszego wieczoru będzie interpretował poezję bożonarodzeniową – powiedział na początku koncertu Marcin Styczeń. Wraz z popularnym pieśniarzem odbyliśmy pielgrzymkę do „Słowa, które ciałem się stało”, by „odnaleźć to słowo, przygarnąć ciało, żeby się ogrzało”. Usłyszeliśmy zapewnienie, że „do tej stajenki cichej każdy z nas dojdzie”.

Publiczności podobały się piosenki: „Ryby szklane” do słów Zegadłowicza, „Z gitarą chłopcy idą” E. Brylla, „Błękitna kolęda” Jana Pietrzyckiego. Wokalista słowami poetów zapewnia, że „ktoś umiłowany przyjdzie, wszystko ku nam się przybliży i w zachwyceniu ukaże dawno zgubione radości”, a ponadto „Chrystus nam się narodzi, nowe dni będą”. Ernest Bryll tytułowy wiersz koncertu Marcina Stycznia „Zejdźmy się jak na wilię” napisał w okresie stanu wojennego i myślał, że jego słowa w wolnej Polsce stracą na aktualności. Okazało się, że w podzielonej Polsce są wciąż aktualne. Proponuje: „zejdźmy się jak na wilię, razem podzielimy nasz strach, strapienie, niejasność, zwątpienie. (…) Razem podzielimy co boli ciebie. A co boli innych”. Poeta E. Bryll ma jeszcze inną propozycję, którą ks. Józef Dudek pięknie zinterpretował, mówiąc w imieniu Matki Jezusa: „Przytul to dziecko – mówi – podając nam syna/ Przytul, kiedy nie umiesz nawet się pomodlić/ Dotknij tłuściutkich nóżek, spojrzyj w oczy modre (…)/ Przytul je…”.

Po koncercie był czas na nabycie płyt Marcina Stycznia, otrzymanie autografu, na rozmowy. Dla naszych czytelników Marcin Styczeń powiedział: – Mieszkam i żyję w Warszawie, ale uwielbiam koncertować w małych miejscowościach. Jest w nich serdecznie, a publiczność jest bardziej wygłodniała na poezję i muzykę. Oleszyce są dla mnie wyjątkowym miejscem za sprawą ludzi. Ks. Józefa Dudka poznałem dzięki Ernestowi Bryllowi, który ze swoim teatrem wystawiał jego „Wieczernik”. Nie mam jednego ulubionego poety. Ostatnio lubię poezję Bolesława Leśmiana i mam zamiar wydać płytę w 80. rocznicę jego śmierci w 2017 r. Śpiewam zatem dobrą polską poezję.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa śpiewem

Niedziela rzeszowska 16/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

koncert

pieśń

Izabela Fac

Artyści z pamiątkowymi grawertonami

Artyści z pamiątkowymi grawertonami

Do tradycji Wielkiego Postu należy w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie-Białej koncert pieśni pasyjnej. W VI Koncercie Pieśni Pasyjnej w niedzielę 31 marca wzięło udział 5 chórów i jeden zespół muzyczny. Zabrzmiały wspaniałe dźwięki i słowa pieśni pasyjnych, oddawane przez świetne głosy i zaangażowanych artystów

Modlitwa śpiewem – tak można nazwać ponadgodzinny koncert zakończony wspólnym przejmującym wykonaniem przez wszystkich uczestników pieśni „Bądź mi litościw, Boże Nieskończony”. Po koncercie uczestnicy, organizatorzy i zaproszeni goście spotkali się, aby wymienić się doświadczeniami zarówno z dziedziny muzyki, jak i codziennej pracy chórzystów i dyrygentów. W koncercie wzięli udział: Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, zespół wokalny Vocore z Warszawy, Chór kameralny Belfersingers z Gorlic, połączone chóry z Pruchnika Górnego i chór Solamen z Jodłówki oraz Chór Alba Cantans z Rzeszowa z parafii Biała – organizator koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję