Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Tak, pomagam!

Wiele osób i rodzin wskutek trudnej sytuacji życiowej potrzebuje pomocy. Wielu ludzi o dobrym sercu pragnie ich wspomagać. Ale jak to zrobić? Pójść do człowieka, do rodziny, może są w potrzebie, coś zanieść? A może się obrażą, albo może poczują się upokorzeni? Jak pomóc? Tu naprzeciw wychodzą organizacje, grupy ludzi, którzy mają pomysł… Tak powstała „Szlachetna paczka”, akcja „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, Świąteczna Zbiórka Banku Żywności… Tak powstała ogólnopolska zbiórka żywności „Tak, pomagam!”, organizowana przez Caritas Polska. W ciągu roku przeprowadzana jest dwukrotnie, przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. W tym roku przed Bożym Narodzeniem odbyła się po raz dziewiąty, jest więc stosunkowo młoda… Nie jest konkurencyjną wobec zbiórek innych organizacji, gdyż jak zapowiedział Pan Jezus: „ubogich zawsze mieć będziecie”. Na szczęście, ludzi wrażliwych na cierpienie drugiego człowieka także mamy!

Reklama

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej postanowiliśmy włączyć się w ogólnopolskie akcje nie w pojedynkę, ale razem. Przed rokiem zaproponowaliśmy, by spróbować włączyć się w VII zbiórkę „Tak, pomagam!”. Pomysł zadziałał, ale okazało się, że potrzeba wolontariuszy i opiekunów oraz połączenia, zsynchronizowania działań… Tak zrodziła się myśl, by połączyć siły, zorganizować się i podjąć działania na skalę całej diecezji. Pewna grupa pracowników i opiekunów Kół Caritas, istniejących w szkołach i w parafiach, spotkała się, by ustalić wspólne działania. Powstała Koordynacja Wolontariatu Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Decyzją bp. Mariana Rojka zostali powołani Koordynatorzy Wolontariatu Caritas na czele z Zarządem. Utworzono Rejony: Zamojski, Lubaczowski, Biłgorajski, Hrubieszowski i Tomaszowski. Ksiądz Biskup zatwierdził Statut Wolontariatu Caritas.

Już po raz trzeci włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Tak, pomagam!”. Dzięki zaangażowaniu Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów, nasi wolontariusze wraz z opiekunami pod czujnym okiem koordynatorów przeprowadzili zbiórkę, która zrodziła w naszych sercach wielką radość z powodu wrażliwości ludzi i zaangażowania wolontariuszy. Udało nam się zebrać w 74 sklepach w całej diecezji 9,5 tony żywności. W akcji wzięło udział 530 wolontariuszy. Dzięki ludziom dobrego serca udało nam się obdarować 2030 osób. Dzięki Firmie Model z Biłgoraja, która ofiarowała nam 2000 pudełek kartonowych, nasi wolontariusze mogli sprawnie spakować zebraną żywność i dostarczyć do potrzebujących rodzin. Bo Caritas to wiara żywa uczynkami!

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja DPS - Dzisiaj Pomóż Seniorom

[ TEMATY ]

pomoc

dom pomocy społecznej

seniorzy

Dom Pomocy Społecznej św. Antoniego przy ul. Wieluńskiej w Częstochowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, potrzebuje naszej pomocy.

Siostry wraz ze świeckim personelem zajmują się tam stu trzydziestoma starszymi, schorowanymi i niepełnosprawnymi ludźmi. Okres pandemii to dla całego domu czas bardzo trudny, bo podopieczni to osoby z grupy największego ryzyka. Wszyscy pracownicy starają się zachować standardy bezpieczeństwa sanitarnego, co powoduje, że codziennie w trakcie pielęgnacji seniorów i kontaktu z nimi muszą zużyć sporo rękawiczek, maseczek i fartuchów. I tych zaczyna brakować...

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję