Reklama

Kultura

2016 rokiem Wrocławia

Niedziela wrocławska 3/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Kilka dni temu rozpoczęliśmy rok Pański 2016, a teraz inaugurujemy najważniejsze wydarzenie w powojennej historii naszego miasta – Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Zapraszając wszystkich na weekend otwarcia 15-17 stycznia 2016 r. i zachęcając do sprawdzenia oferty programowej roku ESK pod adresem www.wroclaw2016.pl., chcę równocześnie opowiedzieć o tym, co będzie się dziać w 2016 r.

Mamy przed sobą 300 dni, 400 projektów i ponad 1000 wydarzeń kulturalnych. Wśród nich: Olimpiadę Teatralną, wręczenie Europejskich Nagród Filmowych (europejskie Oskary), specjalne edycje tradycyjnych festiwali, znakomite koncerty i wystawy...

Reklama

W pejzażu Wrocławia pojawią się zarówno nowe domy kultury – na przykład nowo wybudowana i niejako reaktywowana „Fama” na Psim Polu, jak i nowe muzea – na przykład Muzeum Pana Tadeusza w Rynku albo Muzeum Teatru na pl. Wolności. To ostatnie będzie związane głównie z Henrykiem Tomaszewskim. A to przedostatnie oczywiście z Adamem Mickiewiczem i rękopisem jego genialnego dzieła, relikwii piśmiennictwa polskiego – „Panem Tadeuszem”. Znajdzie się tam jednak także miejsce na pamiątki po innym wybitnym pisarzu Tadeuszu Różewiczu. Kupiliśmy ostatnio materialną spuściznę po Różewiczu (listy, rękopisy...) i przekazaliśmy ją wrocławskiemu Ossolineum.

Powstanie też unikatowe Centrum Zajezdnia. Na terenie dawnej zajezdni autobusowej, przy ulicy Grabiszyńskiej, tam gdzie zrodziła się wrocławska „Solidarność” opowiemy o tym, jak kształtowała się powojenna tożsamość miasta.

Nie wymienię wszystkich nowych instytucji i inwestycji, a przecież warto napisać choćby o nowym Barze Barbara, o Wrocławskim Domu Literatury, o Narodowym Forum Muzyki. Będą też wydarzenia o charakterze kongresowym: Kongres Miasto Przyszłości czy jesienny Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Reklama

Zapraszam na wiele wystaw. Na przykład na wspaniałą prezentację polskiego malarstwa z XX wieku w Pawilonie Czterech Kopuł. Ale przede wszystkim na wystawę „7 cudów Wrocławia”. O jednym z tych cudów opowiadamy od pewnego już czasu. To słynna Księga Henrykowska ze zbiorów naszego Muzeum Archidiecezjalnego, księga niedawno wpisana na listę UNESCO (Pamięć Świata), zawierająca pierwsze zdanie napisane w języku polskim. Innym cudem jest list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., którego autorem był wrocławski ordynariusz, kardynał Kominek. List zawierający przepiękne zdanie: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. O wpływie tego listu na historię współczesną opowiemy na specjalnej wystawie (we wrocławskim Arsenale). Na marginesie – wystawa ta była już pokazywana w Muzeach Watykańskich i cieszyła się dużym powodzeniem. A teza, którą stawia wystawa brzmi: Kardynał Kominek jest jednym z ojców pojednania europejskiego.

Dodam do tego jeszcze jedną myśl. Poprzez takie gesty, jak gest biskupów polskich z 1965 r., Europa pokazuje, że jej korzenie są korzeniami chrześcijańskimi. O tym właśnie będziemy rozmawiać we Wrocławiu, w Europejskiej Stolicy Kultury, w roku 2016. Także goszcząc młodych Europejczyków pielgrzymujących do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży, także pamiętając o 1050. rocznicy chrztu Polski.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. dr Janusz Czarny - ceniony wykładowca i rekolekcjonista

[ TEMATY ]

śmierć

Wrocław

Schani/Foter/CC BYSA

W sobotę 8 marca zmarł ks. dr Janusz Czarny, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi we Wrocławiu oraz ceniony wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w tym mieście. Miał 57 lat. Ks. Janusz Czarny urodził się 24 stycznia 1957 w Laskowicach Oławskich. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, rozpoczynając studia na Papieskim Wydziale Teologicznym uwieńczone uzyskaniem tytułu magistra teologii oraz przyjęciem święceń kapłańskich 22 maja 1982 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach dwa lata posługiwał jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Wałbrzychu. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Wrocławia był duszpasterzem akademickim, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji. Pełnił także funkcje prefekta, a następnie wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. W 1992 r. uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Wykładał historię filozofii i antropologię filozoficzną. W 1996 r. został mianowany proboszczem par. pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu (Zakrzów), a w 2003 r. proboszczem parafii pw. św. Jadwigi we Wrocławiu. Ks. dr Czarny był cenionym wykładowcą oraz rekolekcjonistą. Często proszono go o wykłady na różnych sympozjach organizowanych zarówno przez uczelnie katolickie jak i świeckie ośrodki akademickie. Jego studenci zwracali uwagę nie tylko na wysokie kompetencje naukowe, ale także na niezwykle ciekawy sposób przekazu omawianych treści. Miał tę łatwość, by o rzeczach trudnych mówić w sposób obrazowy i prosty. Śmierć ks. Janusza Czarnego jest dużą stratą zarówno dla archidiecezji wrocławskiej, jak i Papieskiego Wydziału Teologicznego - podkreśla ks. Rafał Kowalski z Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Do Medjugorie rocznie przyjeżdża ok. 3,5 mln pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję