Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Podziękowanie za dar powołania

W grudniu 1986 r. osiemnastu diakonów przyjęło z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego święcenia kapłańskie (16 w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, a 2 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie). I choć z woli Boga i biskupa skierowani zostali do pracy duszpasterskiej w różnych miejscach, to każdego roku 14 grudnia o godz. 12 stają przed ołtarzem, by razem dziękować Bogu za dar powołania.

Reklama

W tym roku gospodarzem rocznicowej Eucharystii był proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie ks. kan. Wacław Nowak. Razem z nim przy ołtarzu stanęli: ks. Bernard Boguszewski, który dziękczynnej Mszy św. przewodniczył, oraz ks. Jacek Fabiszak, ks. Dariusz Knapik, ks. Andrzej Krzystek, ks. Benon Latus, ks. Krzysztof Maj, ks. Ireneusz Sokalski, ks. Ignacy Stawarz, ks. Grzegorz Wejman, ks. Karol Wilczyński i ks. Karol Wójciak.

Homilię skierowaną do kapłanów, obchodzących wspólnie 29. rocznicę święceń kapłańskich, wygłosił ks. Andrzej Uruski, salwatorianin z Trzebnicy, który prowadził w goleniowskiej parafii rekolekcje adwentowe. Nawiązując do tego, że 14 grudnia jest w Kościele wspomnieniem św. Jana od Krzyża, powiedział: „Taki był widać zamysł Boży i zamysł ludzki, aby ten dzień był dla was dniem szczególnym. Dobrze, że co roku spotykacie się, aby w ten sposób podziękować Bogu i ludziom za dar powołania, za tę wielką tajemnicę kapłaństwa – wybrania, ale i posłania, by głosić Ewangelię. Samo kapłaństwo bez posługi byłoby frazesem (...) Nauczać i prowadzić – to rola, jaką wyznaczył wam Jezus Chrystus, a być kapłanem to przede wszystkim być z ludźmi, bo to dla ludzi zostaliśmy wybrani”. Homilię o. Andrzej zakończył życzeniami: „Oby wasza posługa kapłańska przynosiła dobre owoce i by na waszej drodze było jak najwięcej owieczek, które jak dobry pasterz pobłogosławicie i poprowadzicie. Byście zawsze patrzyli bardziej sercem niż rozumem, bo sercem człowiek zawsze rozpozna i zrozumie drugiego człowieka (...). Przede wszystkim życzę wam, aby Matka Kapłanów, Matka Boża, w Roku Miłosierdzia otuliła was swoim płaszczem, aby pozwoliła wam cieszyć się tym, że możecie służyć ludziom i Chrystusowi i dla Niego dźwigać krzyż, jakim jest kapłaństwo”.

Na zakończenie Eucharystii podziękowania i życzenia kapłanom z okazji ich święta na ręce księdza proboszcza Wacława Nowaka złożyli ministranci oraz parafianie, dla których rocznicowa Eucharystia była bardzo ważnym wydarzeniem.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar i tajemnica

Niedziela łódzka 21/2016, str. 1

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Kl. Kamil Gregorczyk

Gdy myślę o kapłaństwie, to od razu przypomina mi się wiersz ks. Jana Twardowskiego. Prosty, wzruszający, w którym ksiądz poeta mówi o tym, co najważniejsze: o tej niezrozumiałej tajemnicy duszy. Zastanawiam się też, jaki, dla nas świeckich, ludzi związanych bądź nie, z Kościołem, powinien być ksiądz? Jakiego potrzebuje dziś świat? Jakiego chcą ludzie? Oglądam się za siebie i przywołuję wspomnienia księży, którzy choć trochę kształtowali mnie, moich kolegów. Jacy oni byli? Co w nich takiego, że pociągali nas, wtedy młodych, ale też starszych, dzieci? Pewnie najważniejsze było to, że oni całym swoim życiem świadczyli o Jezusie. I to chyba najbardziej chwytało. Że faktycznie żyli Ewangelią. Nie było w nich fałszu, ale mieli w oczach, w sercu miłość do Chrystusa, ale też do drugiego człowieka. I potrafili o tym mówić. Tak prosto, niczym „ks. Jan od Biedronki”. I potrafili to okazywać. Pamiętam jednego z duszpasterzy, którego zachwyt nad każdą nawet najmniejszą rzeczą, nad światem, bo on przecież Boży, radość i taka życiowa mądrość, przyciągały do Kościoła. Zwykły niezwykły ksiądz, którego praca, dawany ludziom czas, godziny spędzane w konfesjonale, słowa, które wryły się nam w pamięć, pochylanie się nad tymi najmniejszymi, nad każdym potrzebującym, poruszały serca wielu. Dlatego, jak zastanawiam się, jakich kapłanów dziś potrzebujemy, to myślę, że właśnie takich. Którzy swoją pracą, posługą, życiem dawaliby o Nim najpiękniejsze świadectwo. Kapłanów mających wrażliwe, umiejące słuchać i wyłapywać melodie życia, serca. Zainteresowanych, od samego początku posługi, sprawami wiernych, znajdujących czas na chwilę rozmowy. Takich, którzy autentycznie wierzą. W których jest chęć zobaczenia w tym drugim równego nam człowieka. Takich, by niczym Chrystus byli dla tych „najmniejszych”, otwierali się na tych najbardziej „zbrukanych”. I rozumieli, że w tym ich kapłaństwie dla nas, ludzi świeckich, czasem chodzi też o spojrzenie, drobny gest – by prosty, zwykły człowiek mógł poczuć się ważny, by dać mu nadzieję i pokazać, że z nim się jest.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

[ TEMATY ]

wakacje

Ormianie

Armenian Foundation

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję