Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Bp Grzegorz Kaszak sprawował uroczystą Mszę św. w sosnowieckim kościele zakonnym pw. Najświętszego Oblicza Jezus z okazji 94. rocznicy założenia w Sosnowcu Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Po liturgii Ksiądz Biskup zwiedził prawie już odnowiony Dom Macierzysty zgromadzenia

W homilii bp Grzegorz Kaszak podziękował Panu Bogu, a także siostrom za lata posługi na zagłębiowskiej ziemi. – Kiedy wspominamy rocznicę założenia tego Bożego dzieła, jakim jest Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus, to po pierwsze dziękujemy Panu Bogu, że natchnął nie tylko myślą, ale i odwagą założycieli – o. Anzelma Gądka OCD i Matkę Janinę Kierocińską, którzy podjęli się, w bardzo trudnym okresie naszego państwa, fundacji Zgromadzenia. Dziękujemy też siostrom, które na przestrzeni 94 lat istnienia uczyniły wiele dobra dla tysięcy osób. Spoglądamy też w przyszłość. Zatroskani jesteśmy o powołania, bo jeśli ich nie będzie, to zgromadzenie nie będzie się mogło rozwijać. Trzeba nam wsłuchiwać się w słowa Pana Jezusa i prosić Go o to, by nieustannie posyłał do zakonu nowe siostry. Należy też pamiętać, że każda reforma powinna oznaczać powrót do charyzmatu – podkreślił sosnowiecki Ordynariusz.

Kaznodzieja przywołał także postać Matki Janiny Kierocińskiej: – We wszystkich swoich poczynaniach kierowała się dobrem drugiego człowieka. I taką postawę zaszczepiała wśród sióstr, które z nią pracowały. Dlatego też potomni nazwali ją „Samarytanką Zagłębia”. Świat nieraz przekreśla człowieka, zwłaszcza pogrążonego w nędzy moralnej czy materialnej, Bóg nigdy. I tę zasadę Matka Janina Kierocińska, dziś Czcigodna Służebnica Boża, stosowała każdego dnia – powiedział Hierarcha. Życzyła także siostrom w Roku Miłosierdzia, by Pan Bóg im błogosławił, by dawał im serca wrażliwe na cierpienia drugiego człowieka, by dodawał siły, otuchy i pogody ducha, aby w konkretny sposób zapobiegały cierpieniu, krzywdzie i biedzie ludzkiej.

Reklama

Historia Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus zaczyna się w połowie 1921 r., kiedy to do o. Anzelma Gądka – prowincjała wskrzeszonej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych, przyjechał ks. Franciszek Raczyński, prezes Towarzystwa Dobroczynnego w Sosnowcu, z prośbą o przysłanie mu sióstr do pracy wśród ubogich. Prośbę ks. Raczyńskiego poparł abp Władysław Krynicki – ówczesny wizytator zakonów w Polsce. Podczas wizytacji klasztoru Karmelitów Bosych w Krakowie poprosił o. Anzelma, by nie odmawiał pomocy ks. Raczyńskiemu i wsparł jego dzieła charytatywne w Sosnowcu. Z tej potrzeby chwili zrodziła się myśl założenia zgromadzenia, które byłoby zdolne prowadzić działalność nakreśloną przez prezesa Towarzystwa Dobroczynności. Dwukrotnie o. Anzelm był w Kielcach u bp. Augustyna Łosińskiego z prośbą o pozwolenie na założenie zgromadzenia. Znając Janinę Kierocińską jako swoją penitentkę, zaproponował jej stworzenie struktur nowego zgromadzenia. Janina Kierocińska za własne oszczędności kupiła dla całej grupy potrzebne materiały na strój zakonny. Zaniosła materiał do Karmelitanek Bosych przy ul. Wesołej, gdzie siostry z polecenia prowincjała uszyły habity według wzoru karmelitańskiego. O. Anzelm ustalił termin obłóczyn na 31 grudnia 1921 r., a na miejsce uroczystości wybrał klasztor Karmelitanek Bosych przy ul. Wesołej. Tak więc obłóczyny można uznać za powstanie nowego zgromadzenia. Uroczystość odbyła się wczesnym rankiem. Podczas Mszy św. celebrowanej przez o. Gądka Janina Kierocińska została obleczona w habit wraz z Wandą Karyłowską. Janina otrzymała imię Teresa od św. Józefa, zaś Wanda – s. Józefa od św. Teresy od Jezusa. Po zakończeniu ceremonii, w zakrystii cztery postulantki w obecności o. Anzelma otrzymały czepki z rąk Matki Teresy, mianowanej przez niego przełożoną generalną Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Pisząc o Zgromadzeniu Karmelitanek Dzieciątka Jezus nie można pominąć bardzo charakterystycznego rysu. Siostry Karmelitanki są pierwszym zgromadzeniem zakonnym w Polsce dedykowanym Bożemu Dzieciątku. Szczególny kult Boga-Dziecięcia widoczny jest już u początków założenia. Jest to wynik charyzmatycznej idei o. Anzelma Gądka, wypływającej z jego osobistego doświadczenia i kontemplacji tajemnicy Dzieciątka Jezus. Już sama nazwa nadana Zgromadzeniu – Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus – wskazuje na ideę oddawania czci Jezusowi-Dziecięciu. Specyfiką Zgromadzenia jest więc wzorowanie swojego życia na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus i postępowanie w duchu i drodze dziecięctwa Bożego, zgodnie z Ewangelią i praktyką św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Dziś Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus posiada 58 placówek w 11 państwach. W Polsce siostry pracują w trzech prowincjach – łódzkiej, krakowskiej i wrocławskiej. Obejmują katechezą 8500 dzieci w szkołach i w 8 przedszkolach prowadzonych przez Zgromadzenie. Prowadzą świetlice, pracują w szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej. Pracują jako zakrystianki, organistki, prowadzą domy rekolekcyjne. Prowadzą także ośrodki misyjne w trzech krajach Afryki.

2016-01-14 10:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyscy Reformaci wczoraj i dziś

Niedziela przemyska 12/2015, str. 6

[ TEMATY ]

zakony

Archiwum Ojców Reformatów

Kościół Ojców Franciszkanów (Reformatów) w Przemyślu

Kościół Ojców Franciszkanów (Reformatów) w Przemyślu

Zakon Braci Mniejszych, do którego należą bracia zwani Reformatami, został założony przez św. Franciszka z Asyżu. Z biegiem czasu i rozrostu zakonu dzielono go na prowincje. Prowincja Franciszkanów zwanych Reformatami pw. Matki Boskiej Anielskiej w Polsce uformowała się w 1623 r. Rozwijała się szybko; przybywało nowych klasztorów. Zwrócono również uwagę na tereny wschodnie kraju, by tam budować klasztory. Z tą misją wysłano do Przemyśla i Lwowa o. Bonawenturę, rodaka przemyskiego, by pozyskał fundatorów dla zakonu. O. Bonawentura do fundacji klasztoru w Przemyślu nakłonił Piotra Cieciszewskiego i jego małżonkę Felicję Szczęsną Stadnicką. Małżonkowie ci ofiarowali zakonowi posesję i dom położony za murami miasta w pobliżu Bramy Lwowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję