Reklama

Niedziela Rzeszowska

Śladami chrześcijaństwa w grodzie nad Wisłokiem

Gdzie w Rzeszowie znajdował się pierwszy kościół? Czy Rzeszów odwiedził św. Wojciech? Jakie były początki chrześcijaństwa nad Wisłokiem? Te pytania zadajemy dzisiaj w związku z inauguracją obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Niedziela rzeszowska 3/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Arkadiusz Bednarczyk

Kamienna figura św. Wojciecha (Brzyska koło Jasła)

Kamienna figura św. Wojciecha
(Brzyska koło Jasła)

Książę Polan Mieszko I (+992) w porę dostrzegł korzyści, jakie niesie za sobą przynależność do łacińskiego kręgu kultury chrześcijańskiej. Opieka cesarza i papieża, legitymizacja i wspieranie władzy państwowej przez potężny Kościół czy wreszcie integracja mieszkańców wokół jednej religii. Aby rozerwać sojusz czesko-wielecki, Mieszko związał się z Czechami przeciwko pogańskiemu plemieniu Wieletów. Przypieczętowaniem nowego sojuszu było małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą. Przybyła ona do Gniezna i na Wielkanoc w 966 r. doszło do chrztu Mieszka i ówczesnej elity władzy. Nie wiemy, niestety, gdzie miał miejsce obrzęd chrztu: czy w Poznaniu czy Gnieźnie, może w innym grodzie. Księżniczce czeskiej towarzyszyła grupa duchownych, prawdopodobnie mnichów benedyktyńskich, może z Fuldy. W 968 r. do Polski przybył pierwszy biskup misyjny, benedyktyński mnich Jordan. Biskup przybył na ziemie państwa Polan wraz ze współpracownikami, stanowiącymi jego prezbiterium biskupie, a składającym się z benedyktynów. Osiedlali się oni przy głównych grodach państwa, pełniąc służbę Bożą przy kaplicach pałacowych.

Staromieście w obrządku wschodnim?

Reklama

Dzisiejszy Rzeszów poprzedzała wcześniejsza osada – był to tak zwany ruski Rzeszów (stary Rzeszów) i znajdował się on na dzisiejszych terenach Staromieścia. Być może osada ta założona została przez niejakiego Rzecha – wójta, zasadźcę lub dowódcę garnizonu stacjonującego tu oddziału wojskowego kniaziów ruskich. Bowiem to oni najprawdopodobniej nadali pierwszej osadzie prawo ruskie, z czasem magdeburskie. Na dzisiejszym Staromieściu, wedle osiemnastowiecznej tradycji, chrześcijaństwo przybyło w wersji obrządku wschodniego. Znalazła też tu miejsce kaplica prawosławna pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Ludność ruska skupiała się głównie wokół tzw. Ruskiej Wsi (rejon dzisiejszej ul. Kochanowskiego i Siemieńskiego). Na terenie dzisiejszego Urzędu Pracy przy ul. Partyzantów znajdowało się kiedyś tzw. Popowe Jezioro (wspominane w 1499 r.), które zostało na początku XX wieku zasypane.

Święty Wojciech odpoczywał w Rzeszowie

Jedna z legend mówi, że w drodze do Gniezna na Staromieściu zatrzymał się święty biskup i miał kazanie do mieszkańców grodu Rzecha. Miejsce to upamiętniać ma postawiona tutaj kapliczka. Inna z wersji mówi z kolei, że nasz apostoł rozmawiał z mieszkańcami i głosił kazania w okolicach dzisiejszej fary. Stąd późniejsze wezwanie tego kościoła. Faktem jest, że fara miejska jest jedynym średniowiecznym budynkiem w mieście. Prezbiterium kościoła pochodzi z czasów ok. 1434 r. Wcześniej kościół nosił wezwanie Świętych Feliksa i Adaukta. Była o nim mowa w korespondencji króla Kazimierza Wielkiego z papieżem Urbanem V. Podczas pożaru miasta kościół spłonął. Ok. 1434 r. wybudowano kamienno-ceglane prezbiterium ze sklepieniem żebrowym.

Parafia na Staromieściu jest równie wiekową placówką duszpasterską w mieście: erygowano ją już w 1341 r. Funkcjonował tu zapewne drewniany kościółek pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny. Wspomina o tym Jan Rzeszowski w odnowionym akcie erekcyjnym Rzeszowa z 1416 r.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedszkolaki uczciły jubileusz chrztu Polski

[ TEMATY ]

Lublin

Chrzest Polski

Maja Grohman, rzecznik prasowy Wójta Gminy Lubin

Chrzest Mieszka jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest. Bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo kształtuje losy Polski i każdego z nas, Polaków. To właśnie miał na myśli Święty Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski. Te słowa to fragment orędzia do narodu Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, które zostało wygłoszone podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu w dniu 15 kwietnia 2016 r. Przytaczam ten fragment, by posługując się autorytetem Głowy Państwa uświadomić sobie i wszystkim jak wielkie wydarzenia przyszło nam celebrować i przeżywać. Rok 2016 to rok jubileuszu 1050-lecia chrztu Mieszka I, a tym samym naszej Ojczyzny.

Z racji Jubileuszu odbywa się w Polsce wiele różnych inicjatyw, by upamiętnić to wydarzenie. Są to obchody kościelne, państwowe, ale nie brakuje tych mniejszych – lokalnych. Jedno z nich miało miejsce w czwartek 14 kwietnia w lubińskim oddziale Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce. Na zaproszenie pani dyrektor Katarzyny Foryś miałem przyjemność wziąć udział w pięknym przedstawieniu przygotowanym przez wychowawców i dzieci tej placówki. W krótkim występie, przeplatanym piosenkami, przypomniano nam moment przybycia do Polski Dobrawy, przyszłej żony księcia Mieszka I, która zaszczepiła wiarę w swoim mężu, a tym samy doprowadziła do przyjęcia przez niego chrztu, co stało się początkiem naszego chrześcijańskiego Narodu. Dzieci, ale także dorośli oglądali przedstawienie z wielkim zainteresowaniem, tym samym rozbudzając w sobie świadomość naszych chrześcijańskich korzeni, jak również uświadamiając sobie jak wielką wartość ma nasz chrzest, który przyjęliśmy.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję