Reklama

Niedziela Legnicka

W Tobie jest światło

W świetlicy w Nieszczycach odbyła się premiera przedstawienia pt. „W Tobie jest światło”, przygotowana przez Teatr Na Końcu Świata z Nieszczyc, działający przy Chobieńskim Ośrodku Kultury

Niedziela legnicka 3/2016, str. 7

[ TEMATY ]

teatr

Łucja Peregrym

W tej scenie w rolę aktorów wcieliła się miejscowa młodzież

W tej scenie w rolę aktorów wcieliła się miejscowa młodzież

W uroczystości, która miała miejsce w połowie grudnia 2015 r., uczestniczyli: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, ks. Łukasz Misiak, proboszcz parafii Chobienia, dziekan dekanatu ścinawskiego ks. Leszek Kowalski, proboszcz parafii Tymowa ks. Zbigniew Buła, wójt Gminy Rudna Władysław Bigus, Starostwo Powiatu Lubin reprezentowała Ewa Legienc, radni Gminy Rudna – Joanna Bagińska i Robert Roskosz, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Przeworska, prezes Stowarzyszenia „Jezierzyca” w Krzelowie Wanda Hańska, kierownik Wolontariatu „Dzieci z Naroczyc” Wiera Zgobik oraz sołtysi Gminy Rudna.

Zimna ławka

Każdy z nas ma w pamięci własne doświadczenia Wigilii Bożego Narodzenia. Jedni z radością i niecierpliwie oczekują narodzin Bożej Dzieciny, inni są sfrustrowani i zalęknieni. W wielu domach ten dzień to koszmar kłótni i zgorzknienia, gniewnego milczenia i napięcia. Jeśli brak nam spokoju w sercu, to uciekamy od ludzi, od uczuć, zanurzamy się w świecie pustym, obojętnym, wyzutym z miłości. W tej scenie pokazani są młodzi zagubieni, bezsilni i zranieni. Wiek młodzieńczy to burzliwe poszukiwanie swojej tożsamości, własnego ja. Jeśli zdarzyło nam się odejść, to odnajdźmy w sobie siłę do powrotu, do ludzi i Boga.

Bim-bam-bom

Reklama

Wielekroć słyszymy rozmowy przedstawicieli mediów z politykami, publicystami czy naukowcami, jednym słowem – z ludźmi decydującymi o tym, co przenika do naszej rzeczywistości, czym się ona nasącza, co jest z niej usuwane, a co do niej wprowadzane.

Spór staje się coraz bardziej dramatyczny, bo zwykle określone opcje realizują swoje strategie i ideologie, nie zawsze zważając na dobro nadrzędne. Dzieje się to przeważnie na oczach społeczeństwa, które jedynie przez głosowanie może wyrazić swoje zdanie. W tej scenie obecne jest Dzieciątko Jezus podczas debaty politycznej, której przedmiotem są sprawy ściśle związane z naszym światopoglądem i obecnością wartości chrześcijańskich w życiu publicznym oraz procesie ustawodawczym. Pada pytanie: jaką przyjęlibyśmy postawę wobec sytuacji fizycznej obecności Jezusa wśród nas?

Nie było miejsca

Są ludzie, dla których zabrakło miejsca przy stole nakrytym pięknym, białym, świątecznym obrusem; przy stole uginającym się pod ciężarem smakołyków. W mieszkaniu, gdzie jest tak cieplutko i miło. Nie spróbują tych łakoci, bo są ludźmi z marginesu, ludźmi, którzy brzydko pachną, od których najlepiej odwrócić twarz. Ale ci ludzie mają opłatek i dobre słowo dla innych. Oni wiedzą, że Jezus narodził się w stajence, a nie w pałacu, że przyszedł do ubogich. Im wiele nie potrzeba, wystarczy kąt, gdzie usiądą wśród takich jak oni. Wyżalą się i wzajemnie pocieszą. Oni nie mają do nikogo pretensji, przyjmują to, co niesie życie. Marzenia pozostawili za sobą, a żyją dniem dzisiejszym.

W rolę aktorów tradycyjnie już wcieliła się miejscowa młodzież oraz dorośli. Na zakończenie przedstawienia wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem oraz posmakowali pysznego ciasta przygotowanego przez organizatorów i osób zaprzyjaźnionych z Teatrem Na Końcu Świata.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rola życia

Niedziela toruńska 43/2017, str. 6

[ TEMATY ]

teatr

Joanna Kruczyńska

Katarzyna Umińska (od lewej) i Edyta Głos

Katarzyna Umińska (od lewej) i Edyta Głos

Pod koniec października w toruńskim Teatrze Baj Pomorski zostanie wystawiona sztuka pt. „Klasycznie, czyli On i Oneeeeeeeee”. Zagrają w niej m.in. Edyta Głos i Katarzyna Umińska. Jednak Edyta i Kasia mają na swoim koncie mistrzowskie wykonanie innej roli – roli życia. Bo w dramacie, w którym scenografią jest szpital onkologiczny, nowotwór odgrywa jedną z głównych ról, ale nie najważniejszą. Rola życia zawsze przeznaczona jest dla człowieka i to od człowieka zależy, komu pozwoli być jej reżyserem

Joanna Kruczyńska: – Jesteście podopiecznymi Akademii Walki z Rakiem, w ofercie której jest m.in. udział w zajęciach teatralnych. Jak trafiłyście do akademii?

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Do Medjugorie rocznie przyjeżdża ok. 3,5 mln pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję