Reklama

Niedziela Lubelska

Miłosierdzie za darmo

W bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie została otwarta Brama Miłosierdzia. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel

Niedziela lubelska 3/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Tadeusz Boniecki

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

Obrzędy związane z otwarciem Bramy Miłosierdzia w chełmskiej bazylice Mariackiej rozpoczęły się przed świątynią. Po odmówieniu przewidzianych z tej okazji modlitw oraz odczytaniu fragmentu bulli papieża Franciszka, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, wierni pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla wraz z proboszczem ks. prał. Tadeuszem Kądziołką, kapłanami i asystą liturgiczną, przeszli w procesji pod zamknięte główne drzwi wejściowe. Specjalnie na tę okazję zostały one udekorowane żółtymi kwiatami. Wypowiadając specjalną formułę, Ksiądz Biskup otworzył drzwi bazyliki, które aż do listopada 2016 r. będą Bramą Miłosierdzia. Symbolika bramy nawiązuje do słów samego Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

Reklama

Bp Józef Wróbel, niosąc uroczyście księgę Ewangelii, wszedł do wnętrza bazyliki. Za nim przez Bramę przeszli kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy. Następnie Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. W homilii Pasterz wyjaśnił, jak należy rozumieć pojęcie Bożego Miłosierdzia. – Zazwyczaj Boże Miłosierdzie rozumiemy w wymiarze codziennym. Myślimy o miłosierdziu jako działalności charytatywnej. To też jest miłosierdzie w najbardziej podstawowym wymiarze. Ale to jeszcze nie jest pełnia miłosierdzia, o której mówi i którą objawia Jezus Chrystus. Miłosierdzie, to znaczy okazać pełne dobroci serce wobec potrzebującego. To obdarowanie sercem człowieka będącego w potrzebie, który nie ma nic w kieszeni, który żyje w niedosycie – wyjaśniał bp Józef Wróbel. Innym wymiarem miłosierdzia jest bycie z tym, kto jest samotny, chory, kto nie może sobie poradzić w życiu. Ksiądz Biskup przypomniał, że sens miłosierdzia i jego podstawę najlepiej ukazuje Pismo Święte. Podał przykłady aktów miłosierdzia, okazanych człowiekowi w historii ludzkości. Podkreślił, że największą biedą człowieka – z punktu widzenia biblijnego i teologicznego – największym stopniem ubóstwa człowieka nie jest bieda materialna, ale duchowa. – To grzech, bo człowiek odwraca się od Boga i gardzi Jego Ojcowską miłością – podkreślał. – Jednak człowiek niewiele musi uczynić, aby dostąpić Bożego Miłosierdzia, które jest darmowe. To Bóg szuka okazji, żeby nam przebaczyć; czeka na człowieka u krat konfesjonału – przypomniał Ksiądz Biskup. Na zakończenie apelował, aby Rok Miłosierdzia nie ograniczał się tylko do czynów charytatywnych, ale był też okazją do refleksji nad postawą człowieka grzesznego i zawierzenia życia miłosiernemu Bogu.

Ks. Tadeusz Kądziołka, dziękując wszystkim parafianom, którzy włączają się w dzieła miłosierdzia, mówił: – Nasi parafianie, pielgrzymi oraz mieszkańcy Chełma są bardzo hojni. Chętnie dzielą się z osobami potrzebującymi nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Bramy Miłosierdzia są nie tylko w jubileuszowych świątyniach. Przez Bramy Miłosierdzia przechodzą codziennie wolontariusze wielu hospicjów domowych i stacjonarnych, jak choćby Hospicjum Domowego im. ks. Malinowskiego w Chełmie. To tam każdego dnia doświadczamy cudu Bożego Miłosierdzia.

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia to szczególny czas i okazja dla wiernych do intensywnej modlitwy, a także odnowy duchowej, przebaczenia, otwarcia się na łaskę Bożego Miłosierdzia oraz do czynienia uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostota

Mężczyźni potrafią łatwo pogubić się wśród swoich zabawek: gadżetów, gazet, nowych urządzeń, bajerów. Nadmiar rzeczy potrafi skutecznie okraść nasze rodziny z czasu, który się im należy. Nie mówiąc o środkach, które na nie przeznaczamy. Nasze życie staje się zabałaganione, relacje skomplikowane i koniec końców nie wiemy, jak się z tego wydostać. Odpowiedzią jest powrót do prostoty.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję