Reklama

Niedziela Lubelska

Świąteczne spotkanie cudzoziemców

Niedziela lubelska 3/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Beata Filipowicz

Jasełka w wykonaniu studentów

Jasełka w wykonaniu studentów

Z myślą o studentach i zaprzyjaźnionych z nimi osobach Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UMCS zorganizowało spotkanie opłatkowe. Główną częścią wieczoru były jasełka, przygotowane przez młodzież różnych wyznań, z różnych krajów. Czuć było podniosłą atmosferę, a wschodni akcent dodawał ciepła i uroku.

Reklama

Gości powitała Anna Dunin-Dudkowska, dyrektor CJKP. Wśród zgromadzonych byli obecni m.in.: bp Józef Wróbel, ks. Eugeniusz Zarębiński z parafii pw. św. Stanisława w Lublinie oraz ks. Andrzej Konachowicz z parafii prawosławnej. Prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS, podkreślił, jak ważne są bliskie więzy naszego kraju z młodzieżą całego świata. W tym roku akademickim uczelnia gości ok. 120 studentów z 14 krajów. Wśród nich prym wiodą obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz innych krajów ze Wschodu. – W czasie, gdy w wielu regionach świata wybuchają konflikty, potrzebny jest nam Jezus, który przynosi pokój. Pamiętając, że mamy tylko jedno życie, powinniśmy wspólnie zadbać o to, aby wykorzystać je jak najlepiej – mówił Rektor UMCS. Wyraził też uznanie dla cudzoziemców, którzy pomimo innych tradycji, wyniesionych z domu rodzinnego, potrafili wczuć się w atmosferę kultywowanych w Polsce zwyczajów.

W atmosferę duchowego przeżywania świąt Bożego Narodzenia zebranych wprowadził bp Józef Wróbel. Opisując wydarzenia z 966 r. przypomniał, jak wielkie znaczenie miało przyjęcie chrztu przez Mieszka I: otworzyło jego poddanym drogę do chrześcijaństwa. Wyjaśniał, że wśród niewykształconego ludu potrzebna była „Biblia ubogich”, która w przystępny sposób przybliżyłaby wydarzenia zbawcze. W ten sposób przed wiekami zaczęły powstawać kolędy i przedstawienia artystyczne o narodzeniu Chrystusa, czyli jasełka. Wspomniał o pięknym i specyficznym elemencie tradycji, często nieznanym poza granicami naszego państwa, jakim jest dzielenie się opłatkiem. Bp Józef Wróbel wskazał też na ważny dla każdego aspekt Wcielenia się Boga w człowieka. – Przez to wydarzenie Jezus Chrystus pokazuje godność ludzkiego życia, a rodząc się z kobiety, podkreśla jej wartość i rolę – mówił. Pasterskie słowo zostało zakończone modlitwą prośby o dar jedności, miłości, zgody i pokoju; o pocieszenie dla opuszczonych i cierpiących. Zgromadzeni życzyli sobie, by cały świat, niezależnie od wyznawanej wiary, potrafił wyciągać do siebie ręce; by każdy człowiek umiał odkrywać piękno ludzkiego serca.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gnębienie w majestacie prawa

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

spotkanie

MR

Prof. Bogdan Chazan w Bielskim Centrum Kultury

Prof. Bogdan Chazan w Bielskim Centrum Kultury

Prof. Bogdan Chazan i mgr Teresa Król byli prelegentami na konferencji: „Wychowanie do życia w rodzinie wobec wyzwań współczesności”, którą nasz diecezjalny Wydział Katechetyczny przygotował dla nauczycieli religii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Spotkanie odbyło się 7 marca w Bielskim Centrum Kultury

Jako lekarz jestem obecnie na bezrobociu, więc mogłem do Państwa przyjechać. Póki co, mam dodatkową pracę, która nie zajmuje mi zbyt wiele czasu. Jestem wykładowcą na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie uczestniczę w kształceniu przyszłych położnych. Na szczęście władze uczelni nie sprzeciwiają się temu, abym przekazywał studentkom prawdę o procesach prokreacji, o tym, czym jest życie i jak należy je chronić – mówił na spotkaniu 7 marca w Bielskim Centrum Kultury były dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, prof. Bogdan Chazan.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję