Reklama

Cudowny czas

Po raz 15. organizatorzy Konkursu Szopek Tradycyjnych i Krakowskich – parafia pw. św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Dekanatu Mogilany, Gmina Siepraw, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa – podsumowali zakrojone na szeroką skalę działania upowszechniające zwyczaj tworzenia szopek. Finał, który został zorganizowany w niedzielę 10 stycznia w Starym Kościele w Sieprawiu, zgromadził zainteresowanych wydarzeniem, w tym m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych. Poprowadzili go: wójt Gminy Siepraw – Tadeusz Pitala i prezes Stowarzyszenia Turystyczna Podkowa – Marek Lenczowski. Na spotkanie przybyli także fundatorzy cennych nagród, które osobiście wręczali laureatom. Były rodziny zaangażowane w powstawanie dzieł sztuki szopkarskiej, byli nauczyciele szkół, z których uczniowie wspólnie przygotowali prace.

Do 15. edycji konkursu zgłoszono prawie 300 szopek, z czego do ścisłego finału zakwalifikowano 152 prace. W ich przygotowanie było zaangażowanych 433 twórców – dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Szopki zostały wykonane z przeróżnych materiałów, w tym m.in. z: piernika, kamienia, słomy, drewna, papieru, ziarenek kawy, mydła, szyszek, kasztanów, żarówek, plasteliny, modeliny, orzechów, makaronu. Konkurs objął swym zasięgiem dwa powiaty: myślenicki i krakowski, w tym gminy: Siepraw, Dobczyce, Raciechowice, Wiśniowa, Pcim, Lubień, Tokarnia, Mogilany.

Reklama

Ks. dr Roman Zapała przypominał: – Zasugerowałem, że warto w jakiś sposób zaznaczyć 3 wielkie wydarzenia, a więc Rok Miłosierdzia, 1050. rocznicę chrztu Polski, a także ŚDM Kraków 2016. Najciekawsze szopki nawiązujące do tych wydarzeń również zostały nagrodzone!

Tradycyjnie już po wręczeniu nagród i wyróżnień nadszedł czas wspólnego kolędowania. Na scenie znaleźli się m.in. uczniowie ze SP w Sieprawiu (z klas: 0 oraz I-III), chór szkolny z Łyczanki i Czechówki, grupa folklorystyczna „Sieprawianie” oraz uczniowie z koła recytatorskiego prowadzonego przez ks. Wojciecha Gazdowicza. Ta prawie 50 osobowa grupa zmotywowała wszystkich zebranych do śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd.

Podsumowując spotkanie i dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, ks. prał. Piotr Kluska, proboszcz parafii w Sieprawiu, przyznał, że to cenna inicjatywa, która skupia wiele osób i sprawia, że wszyscy odnajdują się w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Podkreślał: – To jest coś cudownego, że ludzie ze sobą przebywają, rozmawiają, nigdzie się nie spieszą. Myślę, że trzeba ten klimat chronić. Słyszymy, że są takie kraje w Europie, gdzie nie wolno się cieszyć Bożym Narodzeniem, gdzie obchodzi się święto zimy...

Reklama

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Konkursu Szopek Tradycyjnych i Krakowskich był ks. Jan Jakubiec – były proboszcz w Sieprawiu. Honorowy patronat nad konkursem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej zdjęć na stronie: www.niedziela.pl w zakładce Niedziela Małopolska.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Feroci: na wzór św. Franciszka nośmy ubogich w sercu

2021-08-05 20:02

[ TEMATY ]

Rzym

św. Franciszek

Asyż

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję