Reklama

Niedziela Kielecka

Wyśpiewali marzenia

Niedziela kielecka 3/2016, str. 6

[ TEMATY ]

poezja

Archiwum Ośrodka

Gościem honorowym Turnieju był Andrzej Poniedzielski

Gościem honorowym Turnieju był Andrzej Poniedzielski

W Ośrodku Szkolono-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju od ośmiu lat odbywa się w grudniu wyjątkowy Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej. Skupia on młodych artystów z całej Polski, a gospodarzami są uczniowie Ośrodka – młodzież ponadgimnazjalna, która z pasją i zaangażowaniem udowadnia, że dla tych, którzy kochają marzenia, nie istnieją bariery. Ósma edycja Turnieju miała miejsce 11 grudnia ub.r.

– Atmosferę zawsze tworzą wspaniali, utalentowani artyści, publiczność festiwalowa i oczywiście gość honorowy festiwalu. Do tej pory byli nimi: Jacek Cygan, Agata Pasent, Wojciech Młynarski i żona Jonasza Kofty – Jaga Kofta. W każdej edycji festiwalu gościmy wyjątkowego człowieka, artystę. Tym razem był to Andrzej Poniedzielski – satyryk, reżyser, poeta, kompozytor, autor ponad dwustu piosenek, bard, aktor Teatru Ateneum – opowiada Małgorzata Bębenek, organizatorka festiwalu, nauczyciel w Ośrodku. Ideą festiwalu jest prawdziwa integracja młodzieży. Poprzez konkurs dzieci i młodzież kształtują swoją wrażliwość na piękno języka poetyckiego, poznają bogactwo utworów lirycznych, doskonalą warsztat, uczą się interpretować i odbierać sztukę. Turniej skupia grono ludzi z pasją bezinteresownie zaangażowanych, którzy pomagają w tworzeniu niepowtarzalnego klimatu wydarzenia.

Reklama

– W tym roku właśnie przypada 40. rocznica twórczości artystycznej Andrzeja Poniedzielskiego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były słowa „Pilnujmy marzeń/ Dusza musi z czegoś żyć” – tymi właśnie słowami zachęca autor śpiewanych tekstów młodych artystów, by nie bali się realizować własne marzenia. Gość honorowy, jako przewodniczący Jury, ze wzruszeniem przyglądał się wraz z publicznością prezentacjom młodych talentów od szkół podstawowych poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, którzy przyjechali do Buska z sześciu województw. W jury zasiedli przewodniczący Andrzej Poniedzielski, red. Leszek Ślusarski z Radia Kielce, przedstawiciele sponsorów, dyrektor Centrum Kultury. W tegorocznym wydarzeniu brali udział reprezentanci sześciu województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, opolskiego, łódzkiego oraz śląskiego.

Całość przygotowania tego przedsięwzięcia spoczywa na Ośrodku. Dekorację, która jest częścią wyjątkowej oprawy, przygotowują nauczyciele z Ośrodka. Ale i sami uczniowie mają ogromny wkład w przygotowania. Zapewniają obsługę techniczną festiwalu, angażują się w liczenie głosów publiczności, pełnią dyżury w biurze organizacyjnym, wydają dyplomy i podziękowania artystom i świetnie radzą sobie z tym wszystkim. Pełnią także rolę konferansjerów.

Młodzi czują wielką satysfakcję i radość z tego, że mogą sami ugościć innych i pokazać swoją pracę. Jako gospodarze Turnieju, odnajdują się także w takiej roli, pokazując wszystkim, że żadne ograniczenia, nawet ruchowe nie przeszkadzają im w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym i kulturalnym. O festiwalu w różnych odsłonach będzie można przeczytać w szkolnej gazetce, którą redagują uczniowie pod opieką Małgorzaty Bębenek. Tam też ukaże się wywiad z Andrzejem Poniedzielskim przeprowadzony przez młodych adeptów sztuki dziennikarskiej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia wierszem opowiedzian. Modlitwa wiary

[ TEMATY ]

poezja

Ewangelia

Tomasz Lewandowski

Modlitwa wymaga od proszącego jego wiary,
taka może być konkluzja dzisiejszej Ewangelii
z XXIX niedzieli zwykłej w roku C,
taka też jest prawda o naszym istnieniu
najpierw wobec Boga i Jego Świętych,
a później także wobec tego świata.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

2021-08-05 17:25

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję