Reklama

Niedziela Częstochowska

Trzej papieże w Częstochowie

W okresie świąt Bożego Narodzenia parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego „gościła” wyjątkowe postaci. Do wystawionej przed głównym ołtarzem stajenki wstawiono bowiem figury trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka

Niedziela częstochowska 3/2016, str. 1

[ TEMATY ]

szopka

Marian Sztajner/Niedziela

Figury papieży w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Figury papieży w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Figury, o których mowa, na co dzień można podziwiać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 (www.jp2muzeum.pl). Dzięki uprzejmości Krzysztofa Witkowskiego, twórcy i dyrektora muzeum, po raz pierwszy były wystawione właśnie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie proboszczem jest ks. prał. Andrzej Sobota.

Reklama

– Przepięknie wykonane postaci trzech ostatnich papieży znajdują się w muzeum od Bożego Narodzenia 2014 r. – relacjonuje „Niedzieli” Krzysztof Witkowski. – Wykonali je dwaj salezjanie z Krakowa. Są to dwaj bracia, bliźniacy – księża Robert i Leszek Kruczkowie. Na prośbę kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, posługują razem na jednej placówce. I tam ich talent dosłownie eksploduje. Tworzą wspaniałe dzieła – podsumowuje dyrektor muzeum, które nie tylko posiada unikatową kolekcję tysięcy monet i medali związanych ze św. Janem Pawłem II, ale organizuje co miesiąc spotkania z wyjątkowymi osobami.

Tym razem muzeum, podczas 47. już spotkania z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, będzie gościło 18 stycznia br. o godz. 18 abp. Zygmunta Zimowskiego oraz wiele innych zaproszonych osób. Abp Zimowski od 1983 r. pracował w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, której prefektem był swego czasu kard. Joseph Ratzinger – późniejszy papież Benedykt XVI. Abp Zimowski m.in. uczestniczył w pracach nad przygotowaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego. W roku 2002 Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim, a 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI uczynił go arcybiskupem i przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, zwalniając go jednocześnie z posługi biskupiej w Radomiu.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

X Jubileuszowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej 2016

[ TEMATY ]

Łódź

szopka

szopka

Archiwum autora

Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę – Oddział Łódzki już po raz dziesiąty zorganizowało Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej. Tegoroczna edycja odbyła się 7 grudnia 2016 roku w Kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Ozorkowie.

Patronat nad X Jubileuszowa edycją Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej objęli: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pani Elżbieta Rafalska, Marszałek Województwa Łódzkiego – pan Witold Stępień, Wojewoda Łódzki- pan Zbigniew Rau, Starosta Zgierski – pan Bogdan Jarota, Burmistrz Miasta Ozorkowa- pan Jacek Socha, Wójt Gminy Ozorków – pan Tomasz Komorowski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat medialny sprawowali Telewizja Polska Oddział w Łodzi, Radio Łódź a także „Puls Powiatu” oraz „Wiadomości Ozorkowskie”.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję