Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziękczynienie Pasterza

Od procesyjnego wejścia prezbiterów, 6 stycznia rozpoczęło się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej świętowanie 2. rocznicy konsekracji i ingresu bp. ordynariusza Romana Pindla. Na czele pochodu niesiono relikwie bł. Michała Tomaszka, niedawno wyniesionego na ołtarze

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2016, str. 1

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

MR

Eucharystia dziekczynna w bielskiej katedrze

Eucharystia dziekczynna w bielskiej katedrze

W kazaniu bp Roman Pinel zwrócił uwagę na wędrujących ze Wschodu Mędrców, którzy z pewnością w sercu odszukali nowo narodzonego Króla. Jak stwierdził Hierarcha, ci orientalni wędrowcy, w odróżnieniu od Heroda, nie wykorzystali zapowiedzi mesjańskich Starego Testamentu do knucia intryg, ani, w przeciwieństwie do uczonych w Piśmie, nie pozostali bierni względem informacji o narodzinach Zbawcy w Betlejem.

Reklama

– Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że człowiek może być znawcą Pisma, może znać katechizm, całą tradycję Kościoła, a równocześnie źle wykorzystać to objawienie, które Bóg daje. Herod był najbliżej źródła, wiedział gdzie Mesjasz się narodził, a mimo to całą swą wiedzę użył, aby przeszkodzić Bożym zamiarom. Można wreszcie mieć bardzo niewiele wiedzy co do Słowa Bożego, ale tak skwapliwie ją wykorzystać, jak uczynili to Mędrcy – stwierdził bp Roman Pindel.

Ksiądz Biskup odniósł się także do posługi bł. Michała Tomaszka i jego współbrata, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, których praca misyjna wśród najuboższych Peruwiańczyków zaprowadziła na ołtarze. – „Zginęli z nienawiści do wiary. Dlatego, że głosili Chrystusa i pomagali ludziom. Dlatego, że gasili zapał ludzi do rewolucji” – biskup Roman cytował słowa przywódcy komunistycznych partyzantów ze Świetlistego Szlaku, który w ten sposób tłumaczył sens ich unicestwienia. Zdaniem Hierarchy, ofiara z życia, jaką złożyli obaj franciszkanie, była dopełnieniem Chrystusowej misji zmierzającej do objawienia ludziom orędzia Bożego, której początków należy szukać w Betlejem.

Na koniec Mszy św. okolicznościowe życzenia, w imieniu prezbiterów Kościoła bielsko-żywieckiego, zgromadzeń i zakonów męskich i żeńskich oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, złożył Biskupowi Ordynariuszowi ks. Stanisław Morawa: – „Dbaj o jedność naszego Kościoła lokalnego, gdyż od niej nie ma nic lepszego. Wszystkich dźwigaj jak i ciebie Pan dźwiga. Nieustannie znajduj czas na modlitwę pośród tylu codziennych obowiązków”. Tak pisał Ignacy do Polikarpa, a my czynimy jego słowa naszymi i dodajemy do nich dar naszej codziennej modlitwy za Księdza Biskupa – życzył proboszcz sanktuarium maryjnego w Hałcnowie.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg wzywa, ja będę odpowiadał

Niedziela bielsko-żywiecka 47/2013, str. 2

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

Facebook WSD AK

KS. PIOTR BĄCZEK: – Jakie myśli towarzyszyły Księdzu Biskupowi Nominatowi, kiedy dowiedział się o decyzji papieża Franciszka?

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję