Reklama

Książki

Przedsionek niebios w Krakowie

Niedawna prezentacja książki „W przedsionku niebios. Sztuka w Hiszpanii doby El Greca” na długo zapadnie w pamięć zebranym w Aula Magna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Sala niespodziewanie zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia były Katedra Historii Sztuki Nowożytnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo AA.

Książka stanowi pokłosie wykładów wygłoszonych w krakowskim Instytucie Cervantesa w roku 2014 dla upamiętnienia 400-lecia śmierci niezwykłego malarza – El Greca, „wciąż fascynującego zdolnością czynienia wiarygodnym tego, co niewiarygodne”. Nie byłoby tej publikacji, gdyby nie zaangażowanie i naukowa redakcja ks. prof. Andrzeja Witko.

Reklama

Na tę niecodzienną prezentację przybyli goście z całej Polski, ludzie ze świata kultury i nauki, m.in. prof. Irena Rolska – dyrektor Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Jan Wiktor Sienkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie zabrakło także przedstawicieli krakowskiej Alma Mater wraz z prorektorem uczelni – ks. prof. Januszem Mastalskim na czele. Uroczystość rozpoczął kierownik katedry – ks. prof. Andrzej Witko, który powitał licznie zebranych gości. Następnie głos zabrał Andrzej Mardyła – dyrektor Wydawnictwa AA i wyraził uznanie dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej publikacji. Redaktor książki przedstawił z kolei krótką charakterystykę poszczególnych autorów. Wybrane fragmenty odczytał ks. dr Piotr Szweda MS. Na koniec głos zabrał prof. Juliusz Chrościcki z Warszawy, recenzent prezentowanej książki, który podkreślił, że ta naukowa praca rzuca nowe światło na wiele zagadnień i wyznacza nowe kierunki badań nad historią sztuki. Książka została zgłoszona jako ministerialny podręcznik dla wszystkich humanistów.

Prezentowana publikacja zawiera sześć tekstów wybitnych historyków sztuki z Hiszpanii i z Polski. Autorem przedmowy jest prof. Benito Navarrete Prieto. Pierwszy tekst – prof. Fernanda Maríasa Franco, członka Królewskiej Akademii Historii, czołowego specjalisty zajmującego się historią sztuki nowożytnej w Hiszpanii, nosi tytuł „El Greco 2014: Poprzez pożółkłe werniksy czy nowym spojrzeniem?”. Autorem drugiego artykułu – pt. „El Greco i jego tajemnice” jest ks. prof. Andrzej Witko. Prof. Rosario Camacho Martínez, jedna z najwybitniejszych specjalistek w tej dziedzinie, przygotowała tekst pt.: „Architektura hiszpańska pomiędzy rokiem 1541 a 1614”. Kolejny artykuł – pt. „Rzeźba hiszpańska w czasach El Greca” przygotował prof. José Roda Peña, znawca rzeźby, specjalizujący się w epoce zarówno renesansu, jak i baroku. W książce zamieszczono także tekst pt. „Malarstwo w Hiszpanii w czasach El Greca”. Jego autorem jest ks. prof. Andrzej Witko. Ostatni artykuł to rzetelna analiza krytyczna, podejmująca temat znaczenia sztuki użytkowej w czasach Kreteńczyka, którą przeprowadził prof. Álvaro Recio Mir. Całości dopełnia chronologia, przygotowana przez ks. dr. Piotra Szwedę MS, składająca się z trzech części: wiadomości historycznych, faktów z życia El Greca oraz informacji z zakresu sztuki hiszpańskiej doby Theotokopulosa, a także starannie wykonany indeks osób.

Na uwagę zasługuje też okładka książki. Przedstawiony został na niej niepublikowany dotąd wizerunek Jezusa Chrystusa autorstwa El Greca, odkryty w niezwykłych okolicznościach w apartamentach prywatnych papieża Jana Pawła II przez ks. prof. Andrzeja Witko w 2003 r.

Bogato ilustrowana książka „W przedsionku niebios. Sztuka w Hiszpanii doby El Greca” to wartościowa i interesująca lektura nie tylko dla polskich odbiorców, ale też dla wszystkich hispanistów, a nawet dla czytelników hiszpańskich. Stanowi ona swoiste kompendium wiedzy na temat sztuki hiszpańskiej w czasach El Greca i nie może jej zabraknąć w naszych publicznych i domowych bibliotekach.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Piekło” – chybiony atak na Kościół katolicki

Ukazaniu się każdej nowej powieści Dana Browna towarzyszy wielka kampania reklamowa, bo jego książki to wielki interes – milionowe zyski dla autora i wydawców na całym świecie. Ale działalność amerykańskiego pisarza ma też inny wymiar – ideologiczny, z którego nie zawsze zdają sobie sprawę jego czytelnicy. Bo Brown to sympatyzujący z masonerią zagorzały wróg Kościoła katolickiego, a każda jego książka to nowy, mniej lub bardziej perfidny atak na „Watykan” i fundamenty wiary katolickiej – tak też jest z powieścią „Inferno”. Tym razem jednak książka Browna źle się sprzedaje – najprawdopodobniej ludzie zorientowali się, że jego powieści to nie tylko dobrze napisane thrillery, lecz przede wszystkim teksty, które stanowią wielką machinację ideologiczną, dlatego nie chcą wpaść w „pułapkę” zastawioną przez autora.
Aby wyjawić kulisy tego nowego, antykatolickiego przedsięwzięcia, jakim jest powieść „Inferno”, przeprowadziłem rozmowę z prof. Massimo Introvigne, włoskim socjologiem, filozofem i pisarzem, dyrektorem Centrum Badań nad Nowymi Religiami (CESNUR), koordynatorem Obserwatorium Wolności Religijnej działającym przy włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
(W. R.)

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Ukazała się następna książka Dana Browna „Inferno” („Piekło”), która, tak jak poprzednie powieści, jest kolejnym atakiem na Kościół katolicki…

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Feroci: na wzór św. Franciszka nośmy ubogich w sercu

2021-08-05 20:02

[ TEMATY ]

Rzym

św. Franciszek

Asyż

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję