Reklama

Oswajanie wiary

W ciemności do Źródła

Przełom roku to czas tradycyjnego spotkania młodych chrześcijańskich Europejczyków podczas Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię pod wodzą braci z Taizé. Od 28 grudnia 2015 do 1 stycznia 2016 r. jego stolicą była hiszpańska Walencja. Młodzi z częstochowskiego Duszpasterstwa Akademickiego Emaus opowiadają o tym, co ich w tym roku dotknęło najbardziej.

ZWIEDZANIE

Będąc w Walencji, zobaczyłem sporo zabytkowych kościołów w stylu gotyckim. Bardzo duże wrażenie wywarła na mnie figura Matki Bożej, która była ubrana w piękne ludowe szaty. Trzymając w ręku Dzieciątko Jezus, patrzyła troskliwie na ludzi, którzy się do Niej modlili. Jak się dowiedziałem od gospodarzy, Matka Boża jest bardzo czczona w tym regionie.

Przez środek miasta biegnie 9-kilometrowy park. Wydzielone są w nim ścieżki do biegania, dla rowerów oraz deptak. Znajduje się w nim również kompleks nowoczesnych budynków, w którym mieści się opera i oceanarium.

Reklama

Walencja jest położona nad Morzem Śródziemnym. Wzdłuż brzegu biegnie przepiękna, piaszczysta plaża, skorzystaliśmy z kąpieli słonecznych oraz morskich. Bardzo dużym zaskoczeniem była dla mnie odmienna przyroda. Na każdym kroku można było spotkać palmy, drzewa mandarynkowe oraz drzewa z olbrzymimi pniami i konarami. Oglądanie zabytków oraz podziwianie piękna przyrody było możliwe dzięki wspaniałej pogodzie, która bardziej przypominała polskie lato niż zimę.

Tomasz

GOŚCINNOŚĆ

Podczas tegorocznego pobytu na spotkaniu Taizé zostaliśmy zakwaterowani u hiszpańskich rodzin. Ich gościnność trudno ująć w kilku prostych słowach. Otwartości doświadczyliśmy już pierwszego dnia podczas spotkania na placu przed kościołem w malowniczej wiosce Vilamarxant. Zostaliśmy gorąco powitani oklaskami, biciem dzwonów kościelnych oraz specjałami kuchni hiszpańskiej. Z minuty na minutę robiło się coraz cieplej i nie było to spowodowane tylko słońcem – im dłużej przebywaliśmy w obecności tych ludzi, tym bardziej doświadczaliśmy otwartości ich serc oraz ciepła.

W domach z radością przywitały nas wielopokoleniowe rodziny, dzięki czemu mogliśmy się poczuć jak ich członkowie. Gospodarze troszczyli się o nas jak o swoje dzieci czy wnuki – by niczego nam nie brakło, by nie było nam zimno, byśmy byli najedzeni do syta.

Reklama

Po całym dniu naszego pobytu na spotkaniach w centrum Walencji odbierali nas ze stacji metra zasiadaliśmy wspólnie do późnej kolacji. Mogliśmy dzielić się naszymi przeżyciami, radościami oraz polskimi zwyczajami i tradycjami.

Podczas tych kilku dni zżyliśmy się ze sobą jak z prawdziwą rodziną. Niestety, co dobre, szybko się kończy, dlatego też nasze radosne świętowanie powitania Nowego Roku były jednocześnie ostatnimi chwilami spędzonymi razem. Nie myślałam, że podczas tego wyjazdu doświadczę, jak bardzo można się otworzyć na osoby, które spotyka się pierwszy raz w życiu, i nie mając zbyt dużo, dać tak wiele.

Tyle masz, ile dasz!

Agnieszka

ŚWIĘTO NARODÓW

Święto Narodów jest jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów na Spotkaniu Młodych Taizé. Ma ono miejsce 31 grudnia, czyli w sylwestra. W goszczącej nas parafii zgromadziliśmy się na wspólnym czuwaniu modlitewnym o pokój na świecie. Następnie wyszliśmy na plac kościelny, aby przywitać Nowy Rok, odliczając – zgodnie z hiszpańską tradycją – 12 sekund wybijanych przez dzwon oraz jedząc 12 winogron. Po fali życzeń płynących w wielu językach i ogromie uścisków udaliśmy się do dużej sali, gdzie rozpoczęło się świętowanie. Każda grupa narodowa przygotowała krótkie wystąpienie pokazujące kulturę danego miejsca. Nie zabrakło tańców i pieśni regionalnych oraz zabaw narodowych. Niespodzianką był występ kilku dziewczyn z Duszpasterstwa Akademickiego Emaus z Częstochowy oraz dwóch dziewczyn z Francji, które zaśpiewały utwór wyćwiczony w metrze podczas codziennej integracji.

Malwina

INTEGRACJA

Podczas naszych codziennych podróży metrem mogliśmy nawiązywać nowe znajomości. Śpiewaliśmy, graliśmy w międzynarodowe gry. Dołączali do nas przyjaciele z Francji, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji i Serbii, Niemiec . Pomimo bariery językowej udawało nam się tworzyć piosenki wielojęzyczne, co było nie lada wyzwaniem i ogromną radością.

Alicja

FORMACJA ROZWAŻANIA MAŁE GRUPY

Tegoroczne spotkanie ze względu na Rok Miłosierdzia było poświęcone Bożemu Miłosierdziu i przebaczeniu. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak w świetle obecnej sytuacji na świecie możemy wcielać w życie miłosierdzie i przebaczenie.

Ataki terrorystyczne, sytuacja w Syrii, wojny religijne – to wszystko sprawia, że na świecie jest coraz mniej obecne miłosierdzie oraz przebaczenie.

Podczas jednego z rozważań br. Alois powiedział: „Miłosierdzie i współczująca miłość to takie ewangeliczne wartości, które mogą być odpowiedzią na trudne sytuacje w naszych społeczeństwach. Miłosierdzie i współczująca miłość są w stanie rozbić spiralę przemocy między ludźmi”. Doświadczenie wspólnoty podczas modlitw i spotkań w grupach pomogło mi spojrzeć na drugiego człowieka przez pryzmat miłosierdzia, które jest konieczne, aby na świecie istniał pokój. Ale najpierw musimy zacząć żyć miłosierdziem i przebaczeniem w naszych małych domowych, kościelnych czy studenckich wspólnotach.

To pierwszy krok do tego, aby pokój stał się bardziej pożądaną wartością w całym świecie, pełnym różnorodnych ras, kultur i religii.

Luiza

MODLITWA

Laudate omnes gentes
O godzinie 8.30, 14.00 i 19.00 w międzynarodowych wspólnotach zbliżaliśmy się do Boga przez śpiew kanonów i Psalmów, czytanie z Nowego Testamentu, w ciszy wsłuchiwanie się w głos Boga oraz modlitwę wstawienniczą, która kończyła się równoczesnym odmówieniem „Ojcze nasz”.

W ciemności idziemy, w ciemności do źródła Twojego życia
Choć 29 grudnia był wyznaczony dzień spowiedzi, to nie tylko wtedy mogliśmy przekonać się, jaką ulgą na sercu jest plaster Bożego Miłosierdzia. Niejeden młody człowiek skorzystał z sakramentu pojednania i pokuty, bo przecież „Pan jest mocą swojego ludu”.

Misericordias Domini
We wtorek (29.12.2015), bądź co bądź zimą przy 25°C, będąc na plaży..., pomodliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Bogu dziękowaliśmy za Jego dobroć, miłość i cierpliwość względem nas.

Veni Sancte Spiritus
W centrum Walencji był kościół San Juan de la Cruz, w którym w ciszy, na adoracji mogliśmy spotkać się z Jezusem Eucharystycznym sam na sam. Właśnie tam, z dala od ruchliwych ulic, bez rozmów z drugim człowiekiem, możliwe było, aby Jego miłosierne spojrzenie spoczęło na każdym z nas.

Wysławiajcie Pana
31 grudnia w katedrze Najświętszej Maryi Panny uczestniczyliśmy we Mszy św. tylko dla Polaków. Przewodniczył jej bp Henryk Tomasik, a przed Mszą św. ks. Grzegorz Suchodolski zapraszał młodych ludzi do włączenia się do wolontariatu ŚDM Kraków 2016 .

Sviaty Boze
31 grudnia od godz. 23.00 do północy łączyliśmy się na czuwaniu modlitewnym o pokój na całym świecie. Wołaliśmy w stronę nieba za tych, którzy są daleko od domu, emigrantów, uchodźców i ofiary prześladowania. Siedząc obok siebie, mówiliśmy jak dzieci do Ojca, abyśmy zawsze umieli zachwycać się światem, który On stworzył.

Magnificat
Każdy z nas kończył go osobistą modlitwą w goszczących nas rodzinach, dziękując Panu Bogu za ludzi, którzy przyjęli nas pod swój dach.

Karolina i ks. Rafał

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moja mała pustynia

Wielki Post to okres liturgiczny, który upamiętnia czterdziestodniowy pobyt Chrystusa na pustyni. Ktoś mógłby zapytać, po co Jezus przed rozpoczęciem swojej publicznej działalności opuszcza nazaretański dom, gdzie miał zapewnione w miarę godziwe warunki życia i idzie na pustynię. Używając współczesnego języka, moglibyśmy powiedzieć, że ucieka od życia. Jednak On wzorem wielu proroków Starego Testamentu opuszcza wszystko, co miłe, ciepłe i bezpieczne, udając się w całkiem nowe, obce dla siebie środowisko. Z przekazu Ewangelii wynika, że był to czas, kiedy Jezus pościł oraz dużo się modlił. Zadziwiające jest to, że właśnie ten okres dał Mu siły nie tylko do przezwyciężenia wszelkich pokus szatana, do głoszenia Ewangelii nadziei, spieszenia z pomocą chorym i potrzebującym, ale także do odpierania niezliczonych ataków faryzeuszy i arcykapłanów, którzy próbowali złapać Go niemal na każdym słowie. Można powiedzieć, że warto przeżyć „sytuacje pustyni” po to, aby nabrać swoistego hartu ducha.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję