Reklama

Z Polski

Benemerenti 2016

Dobrze zasłużonym

Nuncjatura Apostolska w Polsce, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Dęblińska Szkoła Orląt zostały wyróżnione przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka nagrodami „Benemerenti”. Uroczystość rozpoczęła obchody 25-lecia reaktywowania ordynariatu polowego WP.

– Cieszę się, że uroczystość odbywa się w gmachu Wojskowej Akademii Technicznej, zasłużonej uczelni, której dewizą są słowa: „Wszystko dla Ojczyzny”. Dziś, z perspektywy czasu, widzimy, że odnowienie ordynariatu polowego przyniosło dobre owoce – powiedział, odbierając nagrodę, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Wyróżnienie „Benemerenti” zadedykował swojemu poprzednikowi – abp. Józefowi Kowalczykowi. To właśnie pod kierownictwem byłego nuncjusza apostolskiego ćwierć wieku temu odbywały się prace związane z odnowieniem duszpasterstwa wojskowego i reaktywowaniem ordynariatu polowego.

Reklama

Jednocześnie w dowód uznania dla dotychczasowej posługi wojskowych kapelanów abp Migliore wręczył bp. Józefowi Guzdkowi medal pamiątkowy pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka.

Tegorocznym laureatem „Benemerenti” jest również Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera finansowo uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin. – „Benemerenti” jest bardzo ważnym wyróżnieniem dla fundacji. Przede wszystkim jednak jest to podziękowanie dla naszych darczyńców. To dzięki ich ofiarności możemy budować żywy pomnik św. Jana Pawła II – powiedział „Niedzieli” ks. prał. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który wyróżnienie „Benemerenti” odebrał razem z grupą obecnych i byłych stypendystów Fundacji.

Nagroda Benemerenti trafiła też do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Obchodząca 90-lecie istnienia Dęblińska Szkoła Orląt została nagrodzona za „wierność najwyższym wartościom: Bóg, Honor, Ojczyzna, wypisanym na wojskowych sztandarach, oraz budowanie patriotycznych postaw kolejnych pokoleń polskich lotników”. Wyróżnienie odebrał komendant szkoły – gen. bryg. Jan Rajchel.

Reklama

Podczas gali przyznano również 5 medali „Milito pro Christo” osobom zasłużonym dla ordynariatu polowego WP. Z okazji 25-lecia przywrócenia ordynariatu w Polsce list do kapelanów Wojska Polskiego przesłał prezydent Andrzej Duda. List od Prezydenta RP odczytał prof. Andrzej Zybertowicz.

Uroczystość w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zakończył koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespoły Artystycznego WP oraz Antoniny Krzysztoń.

Andrzej Tarwid

Badania ISKK

Wiara Polaków jest stabilna

Mimo intensywnych przemian religijność polskich katolików cechuje stabilność. Od 2008 r.ok. 40 proc. Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii i 16 proc. co niedzielę przyjmuje Komunię św. Jest to efekt m.in. aktywnego duszpasterstwa parafialnego – wynika z przedstawionych 4 stycznia br. najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce.

W opinii dyrektora ISKK ks. dr. Wojciecha Sadłonia SAC, dane te świadczą o „względnej stabilizacji katolicyzmu oraz działalności duszpasterskiej w Polsce”. – Ma ona przede wszystkim źródło w sile, którą jest aktywna, systematyczna, codzienna działalność parafii – stwierdził ks. Sadłoń.

Zdaniem ks. prof. dr. hab. Sławomira Zaręby SAC, dyrektora Instytutu Socjologii UKSW, warto zauważyć ten trend, choć świadczy on o „bardzo nieśmiałym wzroście”.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Naród polski przyzwyczaił się oglądać swoich królów na kolanach przed Królem królów, umacniając w ten sposób w poszanowaniu władzy tych, którzy sami umieli oddawać, co jest Bożego, Bogu.

Krótko

• Rząd zapowiada podtrzymanie woli przyjęcia uchodźców zadeklarowanych przez poprzednią ekipę. Chce jednak, by dokonało się to na nowych, ustalonych przez polskie władze warunkach i dopiero w roku 2017.

• Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę medialną. Na jej podstawie wygasły kadencje zarządów TVP i Polskiego Radia. Nowym prezesem TVP został Jacek Kurski.

• Do Sejmu za kilka tygodni ma trafić tzw. duża ustawa medialna, reorganizująca media publiczne. Głównym punktem będzie przekształcenie mediów publicznych ze spółek prawa handlowego w instytucje państwowe. Dużą rolę mają odegrać społeczne rady programowe, które będą się składały z przedstawicieli związków twórczych, dziennikarskich, a także reprezentacji widzów lub słuchaczy.

• MSZ wezwał na rozmowę przedstawiciela Unii Europejskiej w Polsce. Chodziło o krytyczne wypowiedzi nt. naszego kraju komisarzy unijnych Fransa Timmermansa i Günthera Oettingera.

• Polscy prokuratorzy podważają wiarygodność dokumentacji medycznych sporządzonych przez patomorfologów w Moskwie w przypadku ponad 50 osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem. Polska prokuratura chce przesłuchać 25 rosyjskich patomorfologów, jednak wnioski w tej sprawie pozostają bez echa.

• Viktor Orbán 6 stycznia niespodziewanie odwiedził Polskę. Węgierski premier spotkał się w niewielkim pensjonacie w Niedzicy w woj. małopolskim z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa trwała 6 godzin.

• Na rozpoznanie przez Trybunał Konstytucyjny czekają obecnie174 sprawy. W 2015 r. wydał on 173 orzeczenia merytoryczne.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz Proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję