Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2016, str. 8

Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Przybyli w barwach klubowych

Motywem przewodnim odbywającej się 9 stycznia br. na Jasnej Górze 8. Pielgrzymki Patriotycznej Kibiców były 60. rocznica poznańskiego Czerwca oraz 1050-lecie Chrztu Polski. Do sanktuarium przybyło ok. 5 tys. przedstawicieli różnych klubów piłkarskich z całej Polski, a także Polacy z Kresów, kibicujący klubowi FK Lida z Białorusi i klubowi KS Polonia z Wilna. Przyjechała także delegacja kibiców z Węgier. Na pielgrzymce obecni byli również żołnierze Armii Krajowej. – Chcemy w tej odsłonie naszego pielgrzymowania szczególnie upamiętnić poznańskich robotników, którzy w 1956 r. podnieśli sztandary, by walczyć o wolność z reżimem komunistycznym – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i kibic Lechii Gdańsk. Kibicom modlącym się na Jasnej Górze towarzyszy zawsze orędownictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego uznają za swojego patrona.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył ks. Leszek Zioło, a homilię wygłosił ks. Wąsowicz. Tradycyjnie zostały poświęcone kibicowskie transparenty oraz szaliki w barwach klubowych. Wśród kapłanów koncelebrujących był m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także kapłani kibice różnych klubów piłkarskich. Zebranych powitał o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry. – Jesteście kimś naprawdę bardzo wielkim w Polsce – zwrócił się do kibiców. – To przecież wy tak bardzo ukochaliście Polskę, to wy na stadionach mówicie o żołnierzach niezłomnych, to was można spotkać na ulicach polskich miast, gdzie opowiadacie się tak bardzo wyraźnie za Polską, za tymi, którzy o nią walczyli. Jakże wielkimi bohaterami XXI wieku jesteście, jakże ważny jest wasz głos, który dotyczy przyszłości Polski. Czołem wielkiej Polsce! – zakończył Ojciec Podprzeor. – Czołem! – odpowiedziała rzesza kibiców.

Reklama

Kibice spotkali się z red. Wojciechem Sumlińskim. Odbył się także tradycyjny pokaz transparentów na wałach jasnogórskich, do którego oprawę przygotowali kibice poznańskiego Lecha. Pokaz upamiętnił rocznicę poznańskiego Czerwca ’56 i 1050. rocznicę Chrztu Polski. Kolejnym punktem spotkania był zorganizowany w sali o. Kordeckiego koncert Pawła Piekarczyka poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Reżyser Jerzy Zalewski przygotował na Halach św. Józefa przedpremierowy pokaz długo oczekiwanego filmu „Historia Roja”, który 4 marca br. wchodzi na ekrany kin.

Ks. Jarosław Wąsowicz podkreśla, że pielgrzymka jest jednym z dowodów na to, iż pomimo klubowych animozji polscy kibice potrafią się jednoczyć wokół wartości patriotycznych, wokół ważnych spraw dla Polski.

Prapremiera filmu

„Od Oceanu do Oceanu”

Już czwarty rok trwa peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej po świecie w intencji obrony życia. 9 stycznia br. na Jasnej Górze odbyła się polska prapremiera filmu „Od Oceanu do Oceanu” dostępnego na DVD, który jest dokumentalnym reportażem I etapu peregrynacji przez 24 kraje Europy i Azji w latach 2012-2013. Etap ten rozpoczął się we Władywostoku, a zakończył w Fatimie.

Reklama

Inicjatorzy i międzynarodowi koordynatorzy przedsięwzięcia – Ewa i Lech Kowalewscy z HLI Polska przedstawili w czasie prezentacji historię inicjatywy. – Matka Boża pielgrzymująca przez świat pokazuje nam autentyczną, żywą wiarę współczesnych ludzi w wymiarze różnych kultur i narodów – podkreśliła Ewa Kowalewska.

W pierwszym etapie peregrynacji ikona przebyła 65 tys. km. Film dokumentuje, że i na Wschodzie, i na Zachodzie na spotkanie z Matką Bożą przychodziły tłumy. Ikonę witano uroczyście kwiatami, procesjami, biciem w dzwony. Na twarzach uczestników widać radość, modlitewne skupienie i łzy. – Myśmy tego nie planowali. To, co dzieje się w sercach ludzi, jest darem łaski – podkreśliła Ewa Kowalewska.

Anna Wyszyńska

„Od Oceanu do Oceanu” – film na 2 płytach DVD, szczegóły na: www.odoceanudooceanu.pl.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję