Reklama

Ze świata

Warszawa-Watykan

Pielgrzymka wdzięczności lekarzy

Z pielgrzymką wdzięczności w dniach 18-21 grudnia 2015 r. przebywała w Watykanie grupa warszawskich chirurgów: prof. Mariusz Frączek ze Szpitala Praskiego pw. Przemienienia Pańskiego, dr Jerzy Goliszewski z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny, rycerz Jasnogórskiej Matki, oraz dr Dario Sarti – lekarz Ambasady Włoch w Warszawie. Zostali przyjęci przez abp. Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który poświęcił opłatki wigilijne dla chorych i personelu medycznego. Pielgrzymi podziękowali abp. Zimowskiemu za jego wielką troskę o chorych i cierpiących i przyjęli arcypasterskie błogosławieństwo dla wszystkich, z którymi się spotykają, a sczególnie dla chorych i personelu medycznego. Lekarze przeszli przez Drzwi Roku Świętego Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra i modlili się przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie w imieniu polskich lekarzy złożyli kwiaty wdzięczności.

Zbigniew Gretka

Ameryka Łacińska

Wysokie zaufanie do Kościoła

Dla mieszkańców Ameryki Łacińskiej Kościół katolicki jest nadal organizacją cieszącą się największym zaufaniem. Według najnowszych danych instytutu badania opinii publicznej „Latinobarómetro”, 69 proc. Latynosów mniej lub bardziej ufa Kościołowi. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się media: radiu ufa 49 proc. respondentów, a telewizji – 47 proc. Kolejne pozycje przypadły wojsku i bankom – po 44 proc.

Reklama

Relatywnie małym zaufaniem mieszkańców Ameryki Łacińskiej cieszą się obecne rządy – 33 proc. Latynosi są najbardziej podejrzliwi wobec partii politycznych, którym ufa zaledwie 20 proc. badanych.

Instytut „Latinobarómetro” ma siedzibę w Santiago de Chile i jest niezależną organizacją non profit. Prezentowane badania przeprowadził wśród 20 tys. osób w 18 krajach Ameryki Łacińskiej.

KAI

Bliski Wschód

Konflikt wewnątrz islamu

Na Bliskim Wschodzie doszło do wzrostu napięcia między szyitami i sunnitami – wyznawcami dwóch głównych nurtów islamu. Francuski historyk i prawnik Thomas Flichy de La Neuville uważa, że temu regionowi grozi wzrost ekstremizmów. Sunnicka Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z szyickim Iranem. Krok ten podjęto w następstwie ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie, który był protestem przeciwko egzekucji szyickiego duchownego Nimra al-Nimra, oskarżonego w Arabii Saudyjskiej o terroryzm.

KAI

* * *

Reklama

Życie ludzkie jest przejściem. Nie jest to życie całością, do końca zamkniętą między datą urodzin i datą śmierci. Jest otwarte ku ostatecznemu spełnieniu w Bogu.

Jan Paweł II

Krótko

• Korea Płn. przeprowadziła próbę z bombą wodorową. Specjaliści nie są jednak przekonani, że była to właśnie taka bomba. Sądzą raczej, że to ładunek atomowy o dużej mocy. Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu potępiła działania Korei Płn.

• Barack Obama chce ograniczyć dostęp Amerykanów do broni palnej. Regulacje mają charakter administracyjny i nie wymagają zgody Kongresu. Prezydent USA chce także wprowadzenia większej liczby kontroli na rynku handlu bronią.

• Francuska policja zastrzeliła 20-letniego Marokańczyka, który zaatakował 2 policjantów przed wejściem do jednego z paryskich posterunków policji. Ataku dokonał w rocznicę masakry w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo”, niemal o tej samej godzinie.

• Asia Bibi, matka 5 dzieci, skazana w 2010 r. na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo, przebaczyła swoim prześladowcom – donosi włoski dziennik „La Stampa”. Pakistańska chrześcijanka czeka już od ponad 5 lat na wynik kolejnego odwołania w swej sprawie. Przebywa w więzieniu dla kobiet w Multam w prowincji Pendżab. Już po raz 7. Boże Narodzenie przeżywała w zakładzie karnym.

• Dania wprowadziła kontrolę dokumentów na granicy z Niemcami. Ma to powstrzymać napływ imigrantów do kraju. Duński rząd zastrzegł, że ograniczenia są czasowe. Wcześniej kontrolę na granicy wprowadziła Szwecja.

• Rosja przeznaczy na wychowanie patriotyczne swoich obywateli ponad 1,5 mld rubli. Władze chcą podnieść stopień odpowiedzialności obywateli za losy państwa.

• W Chinach 96 proc. dzieci z zespołem Downa jest zabijanych w okresie płodowym, po wykryciu tego schorzenia – informuje Thierry de la Villejégu, dyrektor generalny Fundacji im. prof. Jérôme’a Lejeune’a, słynnego genetyka, odkrywcy zespołu Downa.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję