Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawa-Watykan

Pielgrzymka wdzięczności lekarzy

Z pielgrzymką wdzięczności w dniach 18-21 grudnia 2015 r. przebywała w Watykanie grupa warszawskich chirurgów: prof. Mariusz Frączek ze Szpitala Praskiego pw. Przemienienia Pańskiego, dr Jerzy Goliszewski z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny, rycerz Jasnogórskiej Matki, oraz dr Dario Sarti – lekarz Ambasady Włoch w Warszawie. Zostali przyjęci przez abp. Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który poświęcił opłatki wigilijne dla chorych i personelu medycznego. Pielgrzymi podziękowali abp. Zimowskiemu za jego wielką troskę o chorych i cierpiących i przyjęli arcypasterskie błogosławieństwo dla wszystkich, z którymi się spotykają, a sczególnie dla chorych i personelu medycznego. Lekarze przeszli przez Drzwi Roku Świętego Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra i modlili się przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie w imieniu polskich lekarzy złożyli kwiaty wdzięczności.

Zbigniew Gretka

Ameryka Łacińska

Wysokie zaufanie do Kościoła

Dla mieszkańców Ameryki Łacińskiej Kościół katolicki jest nadal organizacją cieszącą się największym zaufaniem. Według najnowszych danych instytutu badania opinii publicznej „Latinobarómetro”, 69 proc. Latynosów mniej lub bardziej ufa Kościołowi. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się media: radiu ufa 49 proc. respondentów, a telewizji – 47 proc. Kolejne pozycje przypadły wojsku i bankom – po 44 proc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Relatywnie małym zaufaniem mieszkańców Ameryki Łacińskiej cieszą się obecne rządy – 33 proc. Latynosi są najbardziej podejrzliwi wobec partii politycznych, którym ufa zaledwie 20 proc. badanych.

Instytut „Latinobarómetro” ma siedzibę w Santiago de Chile i jest niezależną organizacją non profit. Prezentowane badania przeprowadził wśród 20 tys. osób w 18 krajach Ameryki Łacińskiej.

KAI

Bliski Wschód

Konflikt wewnątrz islamu

Na Bliskim Wschodzie doszło do wzrostu napięcia między szyitami i sunnitami – wyznawcami dwóch głównych nurtów islamu. Francuski historyk i prawnik Thomas Flichy de La Neuville uważa, że temu regionowi grozi wzrost ekstremizmów. Sunnicka Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z szyickim Iranem. Krok ten podjęto w następstwie ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie, który był protestem przeciwko egzekucji szyickiego duchownego Nimra al-Nimra, oskarżonego w Arabii Saudyjskiej o terroryzm.

Reklama

KAI

* * *

Życie ludzkie jest przejściem. Nie jest to życie całością, do końca zamkniętą między datą urodzin i datą śmierci. Jest otwarte ku ostatecznemu spełnieniu w Bogu.

Jan Paweł II

Krótko

• Korea Płn. przeprowadziła próbę z bombą wodorową. Specjaliści nie są jednak przekonani, że była to właśnie taka bomba. Sądzą raczej, że to ładunek atomowy o dużej mocy. Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu potępiła działania Korei Płn.

• Barack Obama chce ograniczyć dostęp Amerykanów do broni palnej. Regulacje mają charakter administracyjny i nie wymagają zgody Kongresu. Prezydent USA chce także wprowadzenia większej liczby kontroli na rynku handlu bronią.

• Francuska policja zastrzeliła 20-letniego Marokańczyka, który zaatakował 2 policjantów przed wejściem do jednego z paryskich posterunków policji. Ataku dokonał w rocznicę masakry w redakcji tygodnika „Charlie Hebdo”, niemal o tej samej godzinie.

• Asia Bibi, matka 5 dzieci, skazana w 2010 r. na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo, przebaczyła swoim prześladowcom – donosi włoski dziennik „La Stampa”. Pakistańska chrześcijanka czeka już od ponad 5 lat na wynik kolejnego odwołania w swej sprawie. Przebywa w więzieniu dla kobiet w Multam w prowincji Pendżab. Już po raz 7. Boże Narodzenie przeżywała w zakładzie karnym.

• Dania wprowadziła kontrolę dokumentów na granicy z Niemcami. Ma to powstrzymać napływ imigrantów do kraju. Duński rząd zastrzegł, że ograniczenia są czasowe. Wcześniej kontrolę na granicy wprowadziła Szwecja.

Reklama

• Rosja przeznaczy na wychowanie patriotyczne swoich obywateli ponad 1,5 mld rubli. Władze chcą podnieść stopień odpowiedzialności obywateli za losy państwa.

• W Chinach 96 proc. dzieci z zespołem Downa jest zabijanych w okresie płodowym, po wykryciu tego schorzenia – informuje Thierry de la Villejégu, dyrektor generalny Fundacji im. prof. Jérôme’a Lejeune’a, słynnego genetyka, odkrywcy zespołu Downa.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję