Reklama

Z Watykanu

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Ojciec Święty pozdrowił uczestników pochodów Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016 r., po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra w Rzymie apostolskiego błogosławieństwa papież Franciszek pozdrowił m.in. uczestników pochodów. Powiedział: – Szczególne pozdrowienie kieruję do tych, którzy powołali do życia pochód historyczno-folklorystyczny, poświęcony w tym roku obszarowi Doliny Amaseno. Pragnę również przypomnieć o Orszakach Trzech Króli, które odbywają się w wielu miastach Polski z licznym udziałem rodzin i stowarzyszeń, a także o żywej szopce wykonanej w Campidoglio przez UNITALSI i braci mniejszych we współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

KAI

Światło Chrystusa

W poszukiwaniu znaków Boga

O misyjnym charakterze Kościoła mówił papież Franciszek w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty zauważył, że również dziś wiele osób nosi w swoim sercu pragnienie Boga i oczekuje od Kościoła wskazania gwiazdy prowadzącej do Betlejem – źródła „tego światła”. Papież przypomniał znane wyrażenie św. Ambrożego, ukazującego Kościół jako „mysterium lunae” – promieniujący nie własnym światłem, lecz światłem Chrystusa. Franciszek zaznaczył, że jest ono potrzebne chrześcijanom, aby w sposób konsekwentny mogli odpowiedzieć na otrzymane powołanie. Podkreślił misyjny charakter Kościoła, wyrażający jego naturę, oraz fakt, że wielu ludzi oczekuje na ukazanie im oblicza Boga. Przykładem tej obecności ziaren prawdy w świecie są Mędrcy, których Stwórca wzywa, by Go rozpoznali jako dobrego i wiernego Ojca.

KAI

Watykański dziennik protestuje

Skandalizująca okładka „Charlie Hebdo”

Reklama

Dziennik „L’Osservatore Romano” ostro potępił sposób „uczczenia” przez redakcję paryskiego tygodnika „Charlie Hebdo” pierwszej rocznicy krwawego zamachu, którego ofiarami padło 12 pracowników tego pisma. Tym razem na okładce pojawiła się karykatura Boga z okiem Opatrzności na głowie, z karabinem na ramieniu i z napisem: „Zabójca nadal na wolności”. Dziennik watykański w swym wydaniu z 6 stycznia 2016 r. przytoczył słowa, które wypowiedział przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego Anouar Kbibech – stwierdził on, że rysunek ten „rani wszystkich wierzących różnych religii (...) i nie pomaga w chwili, gdy mamy na nowo spotkać się obok siebie”. Według „L’Osservatore Romano”, „francuski tygodnik po raz kolejny zapomniał, że przywódcy religijni wszystkich wyznań od wieków wzywają do potępienia przemocy stosowanej w imię Boga”. Dziennik podkreślił, że „wykorzystywanie Boga do usprawiedliwiania nienawiści jest prawdziwym bluźnierstwem”, co wielokrotnie podkreślał też papież Franciszek.

RV

Zadanie domowe

Odnaleźć i zapamiętać datę swojego chrztu

W rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 10 stycznia br. papież Franciszek powiedział, że Duch Święty, którego po raz pierwszy otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu, otwiera nas na całą Prawdę i pobudza nasze życie do wejścia na drogę miłości i solidarności z bliźnimi. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu uroczystości Chrztu Pańskiego, zaznaczył, że rano ochrzcił 26 dzieci, podkreślił znaczenie tego sakramentu w życiu chrześcijan i wezwał wszystkich wiernych, aby odnaleźli i zapamiętali datę swego chrztu. Polecił im to jako „zadanie domowe” na zakończenie niedzielnego spotkania na Placu św. Piotra.

Ojciec Święty przypomniał, że czytany w tym dniu w Kościele Łukaszowy opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie ukazuje Go jako „umiłowanego Syna Ojca”, a podczas tego obrzędu objawiła się cała moc Boża. Dodał, że „głównym architektem” chrztu chrześcijańskiego jest Duch Święty, który „wypala i niszczy grzech pierworodny.

RV

Niespodziewane odwiedziny

Papież Franciszek w Rieti i Greccio

Reklama

Papież Franciszek złożył 4 stycznia br. niespodziewaną wizytę w Greccio. To właśnie w tym miejscu w 1223 r. św. Franciszek urządził żłóbek na święta Bożego Narodzenia, czym wprowadził tradycję trwającą na całym świecie. W żywej szopce nie było wówczas figurki Dzieciątka Jezus, bo miał On się uobecnić w czasie Mszy św. sprawowanej w tym miejscu przez brata Leona.

Ojciec Święty zwiedził sanktuarium w Greccio, modlił się przy szopce, a także spotkał się z miejscową wspólnotą franciszkanów oraz z zaskoczonymi jego obecnością uczestnikami spotkania młodzieży z antymafijnego Ruchu Libera.

Wcześniej papież Franciszek zatrzymał się w stolicy diecezji Rieti i odwiedził miejscowego biskupa Domenica Pompilego. Watykan określił papieskie odwiedziny jako „prywatną wizytę modlitewną”.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Miłosierdzie stało się żywe i widoczne w Jezusie z Nazaretu
„Misericordiae vultus”, 1.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

2021-08-05 17:25

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję