Reklama

Z Watykanu

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Ojciec Święty pozdrowił uczestników pochodów Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016 r., po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra w Rzymie apostolskiego błogosławieństwa papież Franciszek pozdrowił m.in. uczestników pochodów. Powiedział: – Szczególne pozdrowienie kieruję do tych, którzy powołali do życia pochód historyczno-folklorystyczny, poświęcony w tym roku obszarowi Doliny Amaseno. Pragnę również przypomnieć o Orszakach Trzech Króli, które odbywają się w wielu miastach Polski z licznym udziałem rodzin i stowarzyszeń, a także o żywej szopce wykonanej w Campidoglio przez UNITALSI i braci mniejszych we współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

KAI

Światło Chrystusa

W poszukiwaniu znaków Boga

O misyjnym charakterze Kościoła mówił papież Franciszek w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty zauważył, że również dziś wiele osób nosi w swoim sercu pragnienie Boga i oczekuje od Kościoła wskazania gwiazdy prowadzącej do Betlejem – źródła „tego światła”. Papież przypomniał znane wyrażenie św. Ambrożego, ukazującego Kościół jako „mysterium lunae” – promieniujący nie własnym światłem, lecz światłem Chrystusa. Franciszek zaznaczył, że jest ono potrzebne chrześcijanom, aby w sposób konsekwentny mogli odpowiedzieć na otrzymane powołanie. Podkreślił misyjny charakter Kościoła, wyrażający jego naturę, oraz fakt, że wielu ludzi oczekuje na ukazanie im oblicza Boga. Przykładem tej obecności ziaren prawdy w świecie są Mędrcy, których Stwórca wzywa, by Go rozpoznali jako dobrego i wiernego Ojca.

KAI

Watykański dziennik protestuje

Skandalizująca okładka „Charlie Hebdo”

Reklama

Dziennik „L’Osservatore Romano” ostro potępił sposób „uczczenia” przez redakcję paryskiego tygodnika „Charlie Hebdo” pierwszej rocznicy krwawego zamachu, którego ofiarami padło 12 pracowników tego pisma. Tym razem na okładce pojawiła się karykatura Boga z okiem Opatrzności na głowie, z karabinem na ramieniu i z napisem: „Zabójca nadal na wolności”. Dziennik watykański w swym wydaniu z 6 stycznia 2016 r. przytoczył słowa, które wypowiedział przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego Anouar Kbibech – stwierdził on, że rysunek ten „rani wszystkich wierzących różnych religii (...) i nie pomaga w chwili, gdy mamy na nowo spotkać się obok siebie”. Według „L’Osservatore Romano”, „francuski tygodnik po raz kolejny zapomniał, że przywódcy religijni wszystkich wyznań od wieków wzywają do potępienia przemocy stosowanej w imię Boga”. Dziennik podkreślił, że „wykorzystywanie Boga do usprawiedliwiania nienawiści jest prawdziwym bluźnierstwem”, co wielokrotnie podkreślał też papież Franciszek.

RV

Zadanie domowe

Odnaleźć i zapamiętać datę swojego chrztu

W rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 10 stycznia br. papież Franciszek powiedział, że Duch Święty, którego po raz pierwszy otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu, otwiera nas na całą Prawdę i pobudza nasze życie do wejścia na drogę miłości i solidarności z bliźnimi. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu uroczystości Chrztu Pańskiego, zaznaczył, że rano ochrzcił 26 dzieci, podkreślił znaczenie tego sakramentu w życiu chrześcijan i wezwał wszystkich wiernych, aby odnaleźli i zapamiętali datę swego chrztu. Polecił im to jako „zadanie domowe” na zakończenie niedzielnego spotkania na Placu św. Piotra.

Ojciec Święty przypomniał, że czytany w tym dniu w Kościele Łukaszowy opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie ukazuje Go jako „umiłowanego Syna Ojca”, a podczas tego obrzędu objawiła się cała moc Boża. Dodał, że „głównym architektem” chrztu chrześcijańskiego jest Duch Święty, który „wypala i niszczy grzech pierworodny.

RV

Niespodziewane odwiedziny

Papież Franciszek w Rieti i Greccio

Reklama

Papież Franciszek złożył 4 stycznia br. niespodziewaną wizytę w Greccio. To właśnie w tym miejscu w 1223 r. św. Franciszek urządził żłóbek na święta Bożego Narodzenia, czym wprowadził tradycję trwającą na całym świecie. W żywej szopce nie było wówczas figurki Dzieciątka Jezus, bo miał On się uobecnić w czasie Mszy św. sprawowanej w tym miejscu przez brata Leona.

Ojciec Święty zwiedził sanktuarium w Greccio, modlił się przy szopce, a także spotkał się z miejscową wspólnotą franciszkanów oraz z zaskoczonymi jego obecnością uczestnikami spotkania młodzieży z antymafijnego Ruchu Libera.

Wcześniej papież Franciszek zatrzymał się w stolicy diecezji Rieti i odwiedził miejscowego biskupa Domenica Pompilego. Watykan określił papieskie odwiedziny jako „prywatną wizytę modlitewną”.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Miłosierdzie stało się żywe i widoczne w Jezusie z Nazaretu
„Misericordiae vultus”, 1.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję