Reklama

Edytorial

Edytorial

Polacy odzyskują Polskę

Wreszcie skończyło się profanowanie naszego hymnu narodowego, który ostatnio o pełnych godzinach, na zmianę z hymnem Unii Europejskiej, był uparcie emitowany w Polskim Radiu, w ramach akcji protestacyjnej wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Niedziela Ogólnopolska 3/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

To pomysł Kamila Dąbrowy, dotychczasowego dyrektora radiowej Jedynki. Decyzją Barbary Stanisławczyk, nowej prezes Polskiego Radia, został on zdymisjonowany. Zmienił się też szef Telewizji Polskiej. Nowy prezes Jacek Kurski już na starcie wyraźnie mówi, że TVP musi przez 24 godziny na dobę realizować swoją misję. Do tej pory w tym niby publicznym medium panował partyjny i komercyjny obłęd: o doborze treści decydowały zwykle kiczowate gusta reklamodawców i oczekiwania czy naciski polityków. Zapoczątkowane właśnie zmiany w mediach są konieczne, bo to przecież kwestia świadomości narodu. Polskie media muszą zacząć myśleć po polsku. Dotąd było to niemożliwe, gdyż w 90 procentach znalazły się w rękach obcego, głównie niemieckiego, kapitału i stosowały totalitarną przemoc informacyjną. Trzeba więc jak najszybciej zrepolonizować media, usunąć z nich funkcjonariuszy PRL-u i resortowe dzieci, a właściwie całe dynastie służące tym politykom, którzy właśnie przegrali ostatnie wybory.

Posłuchaj: Edytorial 03/2016

Reklama

Medialny przełom to jeden z elementów demokratycznych przemian w Polsce, wywołujących wściekłą reakcję środowisk obcych polskiej racji stanu, gdyż ich interesy polityczne i finansowe zostały zagrożone. Dotyczy to głównie lobby bankowego i handlowego. Trudno przecież pogodzić się z utratą dotychczasowych przywilejów i zysków. Instytucje europejskie i zagraniczne media przypuściły więc atak na Polskę. Premier Beata Szydło nie jest zaskoczona. Mamy po prostu powtórkę działań sprzed kilku lat wobec Węgier. Widać, że Europa wpadła w panikę, bo Polska wybija się na suwerenne państwo. – Polityka trzymania się żakietu Angeli Merkel i stawania na baczność na każde tupnięcie w Berlinie została zakończona – uważa Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu.

W związku z nagonką na Polskę głos zabrał biskup włocławski Wiesław Mering. Wysłał list protestacyjny pod adresem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który naprawę polskiego państwa nazwał zamachem stanu. Trzeba reagować, skoro o Matce Ojczyźnie ktoś mówi źle – wyjaśnia bp Mering. Szczytem była kolejna wypowiedź Martina Schulza, który porównał politykę polskiego rządu do działań podejmowanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Na absurdalne poczynania niemieckich urzędników europejskich doskonale odpowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście otwartym do komisarza Unii Europejskiej Günthera Oettingera, który zażądał, by ustanowić nad Polską nadzór Komisji Europejskiej. Minister Ziobro uznał to za dowód wyjątkowej hipokryzji i pychy, która przeradza się w butne pouczanie innych. „Wielu Polakom słowa tego rodzaju w ustach niemieckiego polityka szczególnie źle się kojarzą z racji historycznych” – zaznaczył. Odniósł się też do skandalicznego braku reakcji na cenzurowanie przez niemieckie media informacji o seksualnych napaściach na kobiety w noc sylwestrową. Celnym komentarzem do tych faktów może być transparent pokazany w Berlinie przez naszych kibiców podczas meczu Polska-Niemcy w siatkówkę: „Brońcie swoich kobiet, a nie naszej demokracji”.

W reakcji na ostre wypowiedzi niemieckich polityków nt. polskiego rządu szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wezwał na rozmowę ambasadora Niemiec, Rolfa Nikela.

2016-01-13 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapitał na całe życie

Dzień, którego najczęściej nie pamiętamy. Dzień, w którym odrodziliśmy się do nowego życia jako dzieci Boga. Dzień, w którym otwarła się przed nami brama życia w Duchu. Dar nowego życia w łasce to najlepszy kapitał na całe bytowanie na ziemi i tylko od nas zależy, jak go wykorzystamy. Od tego dnia wiara, nadzieja i miłość pewnie prowadzą nas w przyszłość i tak było od wieków, od 1050 lat, kiedy „na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Nowe życie w Chrystusie” (por. List Pasterski Episkopatu Polski na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski). Chrzest bowiem jest wydarzeniem przełomowym w naszej osobistej duchowej historii, zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa oraz w Jego zwycięstwie nad złem. „To prawdziwe źródło życia wiecznego dla nas”, jak piszą w liście księża biskupi. W tym duchu z wdzięcznością za łaskę wiary obchodzimy rocznicę chrztu Polski i cieszymy się ponadtysiącletnią tradycją chrześcijańską. Z tej okazji w Toruniu jest prezentowana wystawa „Po Twoich śladach”.

CZYTAJ DALEJ

Prymicjanci na pielgrzymce

2021-08-05 14:28

Michalina Stopka

Księża neoprezbiterzy odprawili Eucharystię, podczas trzeciego dnia 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Ks. Mateusz Smaza pochodzi z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - Gądowie, ale pielgrzymował z gr. 6 PPW (Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów) - Na pierwszą pielgrzymkę poszedłem w liceum. W trakcie formacji seminaryjnej wziąłem udział w dwóch pielgrzymkach. Przyszłość też wiążę z gr. 6, ponieważ zostałem skierowany do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu - zaznacza ks. Mateusz.

CZYTAJ DALEJ

Francuskie diecezje nawiązują partnerstwo z diecezjami w Libanie

2021-08-05 16:29

[ TEMATY ]

Liban

Caritas

Francja

Vatican News

Podczas wizyty w Libanie zdziwiło mnie, jak często ludzie prosili o modlitwę. To pokazuje, jak wielka jest dziś bezsilność mieszkańców tego kraju – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Stanislas Lalanne, który przebywał w w Libanie, aby nawiązać współpracę między jego podparyską diecezją Pontoise i maronickim wikariatem Sarba. Poprzez nawiązanie takich partnerskich relacji między konkretnymi diecezjami Kościół we Francji chce wesprzeć libańskich chrześcijan.

Bp Lalanne przyznaje, że podczas swego pobytu w Libanie był świadkiem tego, jak mieszkańcy tego kraju walczą o zdobycia produktów pierwszej potrzeby. Wiele osób zwierzało mi się, że ich dzieci szykują się do emigracji – opowiada francuski biskup, podkreślając, że świadczy to o poważnym zagrożeniu dla przyszłości tego kraju. Zastrzega on jednak, że pogrążony w kryzysie Liban nie przestaje go zadziwiać swoją żywotnością a także międzyludzką solidarnością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję