Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zakochani w Różańcu

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Ks. Krzysztof Wąchała TChr

25 października na zakończenie Tygodnia Misyjnego w Sanktuarium NSPJ w Szczecinie, w którym trwa Rok Jezusowego Serca, odbyła się II Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca.

Przybyło na nią ponad 600 osób, członków wspólnot Żywego Różańca, by wysłuchać konferencji oraz zapoznać się z postacią Pauliny Jaricot, a nade wszystko na nowo odkrywać aktualność przesłania Matki Bożej z Fatimy, które streszczają słowa będące hasłem tegorocznego spotkania: „Serce Jezusa i Maryi chcą przez Was światu okazać wiele miłosierdzia”.

Reklama

Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca zorganizowana została przez Papieskie Dzieła Misyjne archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej we współpracy z Sanktuarium NSPJ w Szczecinie.

Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i powitania uczestników, którego dokonał ks. Krzysztof Wąchała SChr wprowadzając wszystkich w temat tegorocznego pielgrzymowania. Pierwszą część zainicjowało wniesienie relikwii dzieci fatimskich przez Łucję, Franciszka i Hiacyntę, czyli dzieci z Ogniska Misyjnego z parafii pw. NSPJ w Szczecinie. To one przyniosły relikwie małych błogosławionych, które towarzyszyły uczestnikom spotkania przez całą modlitwę.

Kolejnym punktem programu była konferencja ks. Maciej Będzińskiego - sekretarza krajowego PDRW i PDPA - na temat: „Radość ewangelizacji owocem pogłębionej modlitwy różańcowej”. Nie zabrakło również odniesień do życia i działalności Pauliny Jaricot. Postać sługi Bożej wzbudziła wśród uczestników pielgrzymki wielkie zainteresowanie - do tego stopnia, że zniknęły wszystkie książki opowiadające o Paulinie Jaricot.

Reklama

Po wykładzie ks. Kazimierz Kotlarz TChr z parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim dał świadectwo swoich spotkań z Matką Bożą, wygłaszając konferencję pt. „Matka Boża Fatimska w moim życiu”. Niezwykle poruszające świadectwo ks. Kazimierz zakończył stwierdzeniem, że Fatima jest tam, gdzie ludzie modlą się na różańcu, jest w sercach tych, którzy kochają Matkę Bożą.

Podsumowaniem tej części była Godzina Różańcowa. Na ołtarz wniesiony został Najświętszy Sakrament. Najpierw odmówiony został różaniec misyjny: o pokój na świecie i za wszystkich ludzi z każdego kontynentu, o czym świadczyły zapalane przez małych misjonarzy świece w kolorach misyjnych. Na zakończenie Różańca odmówiona została modlitwa Anioła Pokoju i akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.

Na koniec miała miejsce najważniejsza część pielgrzymki - Eucharystia, której przewodniczył i w czasie której homilię wygłosił ks. dr Jarosław Staszewski TChr - proboszcz i kustosz sanktuarium. Mszę św. koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani przybyli z grupami pielgrzymów.

Całość zakończyła procesja z figurą Matki Bożej i relikwiami dzieci fatimskich wokół Sanktuarium, co stanowiło manifestację wiary wszystkich zgromadzonych wokół ołtarza. Na zakończenie pozostał w pamięci piękny obraz wielu ludzi pochylonych nad różańcem, ludzi, którzy modlą się w intencjach nie swoich, lecz innych. Gdyby nie oni, gdyby nie róże świat byłby pozostawiony bez mgły bezinteresownej modlitwy, która oplata każdego z nas, nawet tych, którzy nie wierzą, nawet tych, którzy się wyśmiewają. Cicha modlitwa róż - skarb, którego wartość poznamy dopiero po śmierci.

2014-10-30 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy Różaniec pielgrzymuje do Myszkowa-Mrzygłodu

2020-09-24 08:53

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Myszków‑Mrzygłód

Bożena Sztajner/Niedziela

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Koła Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej będą pielgrzymować w sobotę 3 października do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Program

9.30 – 10.00 Zjazd i słowo wstępne

10.00 Różaniec – prowadzi nowicjat pauliński z Leśniowa

11.00 Konferencja „Wszystko postawiłem na Maryję” – moderator krajowy Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek

12.00 Eucharystia w intencji Kół Żywego Różańca z archidiecezji częstochowskiej

13.00 Przerwa na posiłek

14.00 Droga Krzyżowa na Kalwarii

Hasłem tegorocznej pielgrzymki będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

Organizatorzy proszą o zgłoszenie grupy telefonicznie pod nr.: 608 450 004 lub mailowo: jacyk@go2.pl, rozaniec@o2.pl .

CZYTAJ DALEJ

Lekarze o Komunii św. na rękę

Z medycznego i higienicznego punktu widzenia, Komunia św. rozdawana do ust jest bezpieczniejsza niż ta udzielana w czasie pandemii na rękę.

To zdanie 21 austriackich lekarzy, którzy wystosowali swój apel do biskupów tego kraju, prosząc o przywrócenie tradycyjnej formy przyjęcia Ciała Chrystusa.

„Z punktu widzenia higieny absolutnie niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego w Austrii zakazano rozdawania Komunii św. do ust. Uważamy, że ta forma udzielania Komunii św. jest bezpieczniejsza niż podawanie Jej na rękę” – twierdzą lekarze, którzy wystosowali specjalny list otwarty do Konferencji Episkopatu w Austrii. Do niedawna Komunia św. w tym kraju była rozdawana wiernym jedynie do ręki. Po fali protestów katolików i lekarzy biskupi wydali zgodę na udzielanie Komunii św. także w formie tradycyjnej tj. do ust.

Lekarze w swoim apelu do biskupów podkreślają, że nie ma wystarczających przesłanek medycznych i higienicznych do utrzymywania tego stanu. Co więcej, twierdzą, że to udzielanie Komunii św. do ust jest bezpieczniejsze. W apelu podkreślono również opinię prezesa Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich we Włoszech. Profesor Filippo Maria Boscia – uznany autorytet w świecie medycyny także jest zdania, że pod względem higieny, o wiele bezpieczniejsza jest forma tradycyjna, tj. udzielanie Komunii św. do ust.

Komunikat wystosowany przez austriackich lekarzy odnosi się do sytuacji nie tylko w Austrii, ale również m.in. we Włoszech. Tam bowiem biskupi postanowili zobowiązać księży sprawujących obrzędy religijne do udzielania Komunii św. jedynie na rękę.

W apelu wskazano również, że księża sprawujący Mszę św. trydencką, zawsze rozdają ją do ust i potrafią udzielać sakramentu nie mając kontaktu z ustami wiernego. Dodają, że nawet gdyby do tego doszło, kapłan w poczuciu odpowiedzialności za innych, może przerwać udzielanie Komunii św.– czytamy na portalu LifeSiteNews.com .

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-29 22:40

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję