Reklama

Jan Paweł II

Abp Jędraszewski w Paryżu: bez Jana Pawła II trudno zrozumieć historię przełomu wieków

Z inicjatywy Polskiej Misji Katolickiej we Francji 25 października w Paryżu odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II. Monument stanął na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre-Dame. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski na tę uroczystość był metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W przemówieniu przypomniał siedem podróży apostolskich Jana Pawła II do Francji i wyraził nadzieję, że „od tego pomnika, w stronę Paryża, Francji i Europy będą nieustannie płynęły słowa świętego papieża bez którego trudno zrozumieć historię Kościoła i świata przełomu ostatnich wieków i tysiącleci”.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archiwum

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois. W wypełnionej po brzegi katedrze Notre-Dame Mszę św. pod przewodnictwem arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois koncelebrowało 6 biskupów, wśród nich delegat Konferencji Episkopatu Polski na uroczystość abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz ok. 200 księży.

Po Mszy odsłonięcia postumentu dokonała mer Paryża Anne Hidalgo. Podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika przemawiali Paweł Kostka de Sztemberg z Polskiej Misji Katolickiej we Francji, abp Jędraszewski, mer Paryża, Anne Hidalgo oraz kard. Vingt-Trois.

Reklama

Abp Jędraszewski przypomniał, że „Ile de la Cité to miejsce szczególnej pamięci – pamięci Paryża, Francji, Europy, pamięci zapisanej przede wszystkim w kamieniu, począwszy od katedry Notre Dame i Sainte Chapelle. Jego zdaniem, do rangi prawdziwego symbolu urasta znajdujący się przed katedrą Point Zéro, od którego liczone są odległości do wszystkich miejscowości Francji, a w konsekwencji także Europy. - Ze względu na wyjątkowość tego punktu, odległości od niego mierzy się nie tylko kilometrami, ale także sercem i historyczną pamięcią. Pamięcią, z której nie można wymazać chrześcijaństwa obecnego tutaj, a na Ile de la Cité, od czasów króla Chlodwiga I – przypomniał.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski wskazał, że do tych szczególnych znaków pamięci doszedł dzisiaj wspaniały pomnik św. Jana Pawła II, następcy św. Piotra w latach 1978-2005 i pogratulował szczęśliwego doprowadzenia do końca idei wzniesienia tego monumentu.

Metropolita łódzki przypomniał również związek św. Jana Pawła II z Francją: „Z Paryżem i Francją złączyły Ojca Świętego Jana Pawła II szczególnie jego apostolskie podróże, których do tego kraju odbył aż siedem. Wszystkie one przynosiły wspaniałe owoce, a pamięć o nich przekracza pokolenia tych, którzy wtedy mieli możność spotkać się z Nim osobiście. Z wielu stwierdzeń, które wtedy padły z jego ust, pozwolę sobie przytoczyć zaledwie cztery. Jednakże dzięki nim w naszej pamięci zapisał się On jako wyjątkowy świadek wartości chrześcijańskich, a równocześnie uniwersalnych.

Reklama

Przemawiając podczas Mszy świętej na lotnisku Le Bourget 1 czerwca 1980 roku, Jan Paweł II ukazał się jako Świadek chrześcijaństwa: gdy przypominał Martyrologium romanum, w którym często pojawia się nazwa Lutetia Parisiorum, i gdy odważył się postawić pytanie: „Francjo, pierworodna Córo Kościoła, czy jesteś wierna twojemu Chrztowi?”.

Nazajutrz, 2 czerwca, występując w siedzibie UNESCO, Jan Paweł II zapisał się jako Świadek człowieka – człowieka wielkiego na skutek właściwej tylko jemu mocy tworzenia kultury, a także jako Świadek narodów, które swoją tożsamość zawdzięczają właśnie kulturze. Jako przykład papież podał wtedy Polskę, która jako naród mimo 123 lat niewoli zachowała dzięki swej kulturze swą tożsamość i suwerenność – mówił abp Jędraszewski.

- W 1997 roku podczas odbywających się w Paryżu Światowych Dni Młodzieży Jan Paweł II stał się Świadkiem nieustannej młodości Kościoła, zwracając się do młodych z następującym apelem: „Drodzy młodzi, wasza droga nie zatrzymuje się tutaj. Czas nie zatrzymuje się dzisiaj. Idźcie na wszystkie drogi świata, na drogi ludzkości, pozostając zjednoczeni w Kościele Chrystusa”.

Celem ostatniej podróży zagranicznej Jana Pawła II stało się Lourdes. 15 sierpnia 2004 roku ciężko schorowany już Papież stał się Świadkiem nadziei, która przekracza ten świat i to życie. Wskazując na Chrystusa Wyzwoliciela i Jego Przenajświętszą Matkę skierował apel do wszystkich: „Bądźcie kobietami i mężczyznami wolnymi. Brońcie swojej wolności!” – przypominał delegat polskiego Episkopatu.

Abp Jędraszewski wyraził nadzieję, że „od tego pomnika w stronę Paryża, Francji i Europy będą nieustannie płynęły słowa świętego Papieża, bez którego trudno zrozumieć historię Kościoła i świata przełomu ostatnich wieków i tysiącleci”

Pomnik Papieża Polaka stanął na skwerze papieża św. Jana XXIII obok katedry Notre-Dame, w miejscu historycznym, które co roku odwiedza około 7 milionów turystów z różnych zakątków świata. O umieszczenie w tym miejscu pomnika św. Jana Pawła II starali się przez wiele lat duchowni i świeccy zgromadzeni wokół Polskiej Misji Katolickiej we Francji na czele z jej rektorem ks. infułatem Stanisławem Jeżem. Twórcą 3,5 metrowego monumentu jest rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia Zurab Tsereteli. Od 2012 r. pomnik znajdował się w klasztorze sióstr wizytek przy avenue Denfert-Rochereau, ponieważ władze Paryża nie chciały wyrazić zgody na jego odsłonięcie na terenie miasta. Paryski pomnik św. Jana Pawła II jest drugim, który został postawiony we Francji dzięki staraniom Polskiej Misji Katolickiej. Pierwszy, dzieła prof. Czesława Dźwigaja, stanął 8 maja 2008 r. w Lourdes.

2014-10-25 20:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: ideologia gender i związki homoseksualne to szaleńcza doktryna

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Adam Bujak/archidiecezja krakowska

- Ideologia gender i związki partnerskie, homoseksualne to nowa szaleńcza doktryna, która zalewa współczesny świat. Możemy zwyciężyć tylko w imię Maryi, z różańcem w ręku - podkreślał stanowczo abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył uroczystościom odpustowym 15 sierpnia w sanktuarium Królowej Podhala w Ludźmierzu.

- Oto ziemia spotyka się z niebem. Oto Maryja jeszcze raz i to bardzo mocno uczy nas miłości do Chrystusa, do drugiego człowieka - mówił abp Jędraszewski. - Ta miłość matki do syna pojawia się w życiu Maryi wiele razy, są chwile radosne, ale i ogromny żal, jej serce jest rozerwane kiedy stoi pod krzyżem, nad którym zawisł jej syn - Chrystus. Ale to właśnie swojej matce - Maryi Chrystus po zmartwychwstaniu objawia się pierwszy. Kiedy Jezus zabiera ją do nieba, w pustym grobie Maryi pachnie kwiatami. Maryja jest zatem najpiękniejszym, najbardziej dorodnym owocem miłości i pokory - podkreślał abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Trwa Doba Eucharystyczna

2021-06-12 09:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się Doba Eucharystyczna, czyli całonocne czuwanie w każdej parafii Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję