Reklama
Witając zgromadzonych w łaskim sanktuarium wiernych, kapłanów i przede wszystkim papieskiego wysłannika kard. Zenona Grocholewskiego, abp Marek Jędraszewski powiedział, zwróciwszy się do niego: – Przybywasz do nas, uosabiając majestat papieża Franciszka i okazując jego miłość do Kościoła łódzkiego. Metropolita Łódzki podkreślił, że w chwili rozpoczęcia świętowania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski zachęta Księdza Kardynała do składania świadectwa wiary i odnowy duchowego życia powinna przynieść obfite i trwałe owoce. W homilii kard. Grocholewski przypomniał postać św. Jana Pawła II, który już podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny mówił, że nie można zrozumieć dziejów naszego narodu, nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Wiara przez wieki była dla nas ostoją, umocnieniem. Owocowała i owocuje w historii Polski. Była ostoją dla Polaków rozsianych po świecie, którzy za cenę wielkich osobistych ofiar i poświęcenia budowali kościoły, bo tylko tam znajdowali pomoc, otuchę, mogli się wypłakać. Dlatego tak ważna jest wiara: – To rzecz fundamentalna, od niej zależy cały dynamizm naszego życia – mówił papieski legat. – Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę, za jej wzrost albo osłabienie. Kochani rodzice, starajcie się umacniać wiarę waszych dzieci, bo to największy skarb, który zapewnia dobro w perspektywie wieczności! – apelował kard. Grocholewski. To Maryja, Królowa Polski, której kult jest szczególny w naszej Ojczyźnie, uczy nas zawierzenia Bogu. – Ona uwierzyła wbrew nadziei, jak Abraham. Całe Jej życie było wielką pielgrzymką posłuszeństwa wiary. I heroizmem, który wydał wspaniałe owoce – stwierdził Ksiądz Kardynał i przywołał także postać św. Jana Pawła II, który „przywrócił nam odwagę wierzenia w Chrystusa”. Wiara w jego życiu była podstawą, zachwytem, codziennością. Dlatego podczas Mszy św. beatyfikacyjnej papież Benedykt XVI powiedział: „Błogosławiony jesteś, umiłowany papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś!”. – By wiara mogła wzrastać, trzeba nią żyć jak św. Jan Paweł II i kształtować ją z dnia na dzień – zaznaczył Kaznodzieja.
W trakcie uroczystości Ksiądz Kardynał przekazał srebrne medale papieskie: sanktuarium w Łasku, abp. Markowi Jędraszewskiemu oraz władzom samorządowym w Łasku, a medale brązowe: arcybiskupowi seniorowi Władysławowi Ziółkowi, ks. Zbigniewowi Traczowi i ks. Marianowi Ciupińskiemu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Łask był pierwszą stacją w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Następną będzie Piotrków Trybunalski, gdzie w Niedzielę Miłosierdzia – 3 kwietnia 2016 r. uroczystościom będzie przewodził abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Wizerunek Matki Bożej Łaskiej to pochodząca z końca XV wieku alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem, wykonana w warsztacie florenckim. Fundator kolegiaty prymas Jan Łaski przywiózł ją do Łasku w 1515 r., jako dar papieża Leona X.