Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

I Diecezjalny Kongres Różańcowy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

różaniec

Archiwum autorki

Eucharystii przewodniczył bp Jan Śrutwa

Eucharystii przewodniczył bp Jan Śrutwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 3-4 października w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie odbył się I Diecezjalny Kongres Różańcowy. Rozpoczęła go modlitwa różańcowa poprowadzona przez ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Guzowskiego. Podkreślał on, że modlitwa różańcowa nie jest tylko dla starszych osób. – To modlitwa przepiękna, głęboka, kształtująca nasze postawy wobec dzieci i młodzieży – wyjaśniał ks. Guzowski. Na bogaty program złożyły się modlitwa różańcowa, Msza św., referaty i świadectwa. Z ankiet, które wpłynęły do ks. Juliana Brzezickiego, diecezjalnego moderatora Żywego Różańca wynika, że w naszej diecezji jest 1 661 Róż Różańcowych. Średnio w parafii jest 10 kobiecych Róż Różańcowych. Najwięcej, bo 43, jest w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, a w Krasnobrodzie w sanktuarium maryjnym 32, choć parafia liczy około 6 tys. wiernych. W Hucie Różanieckiej, gdzie jest około 1 100 osób, jest 25 Róż Różańcowych. Mężczyźni odmawiają Różaniec w 146 Różach. Nie we wszystkich parafiach są męskie Róże Różańcowe. Ks. Julian Brzezicki mówił, że codziennie w naszej diecezji Różaniec odmawia 2 900 mężczyzn. Najwięcej męskich Róż jest w Potoku Górnym – 10. Młodzieżowych Róż jest tylko 31, natomiast dziecięcych 33. 104 Róże Różańcowe skupiają rodziców, którzy obejmują modlitwą dzieci. Najwięcej jest ich w Krasnobrodzie – 24, w Suścu 15, w Tarnogrodzie 12, w Skierbieszowie 10, w Zamościu w parafii pw. Świętego Krzyża 8. Ok. 45 tys. osób modli się codziennie. To armia ludzi, ale tylko jedna dziesiąta naszej diecezji... Prężna jest inicjatywa modlitwy za kapłanów. – Odnotowano 313 Margaretek, w każdej 7 osób modli się za kapłana. Takiej modlitwy bardzo nam potrzeba, od waszej modlitwy tak wiele zależy – podkreślał ks. Julian Brzezicki.

Inne inicjatywy związane z Różańcem to Szkolne Armie Różańcowe. W diecezji jest około 50 szkół, które podejmują Różaniec codziennie. Są też kółka różańcowe dzieci. Moderator odnotował 26 takich kółek, najwięcej w parafii Łukowa – 11. Krucjata różańcowa obejmuje 2 500 osób zgłoszonych w ankietach. W diecezji jest 335 domów Jana Pawła II, gdzie jest prowadzona modlitwa różańcowa. Najwięcej jest ich w Tomaszowie Lubelskim w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Adopcja Dziecka Poczętego również opiera się na modlitwie różańcowej i skupia ponad 5 tys. osób. W 26 parafiach odbyły się Jerycha Różańcowe, Nabożeństwa Fatimskie odbywają się w 46 parafiach, a pierwsze soboty w każdej parafii. – Bądźcie apostołami Różańca, by te Róże Różańcowe rozwijały się i by wszystkie inicjatywy związane z Różańcem przynosiły obfite owoce duchowe ­ zachęcał ks. Julian, przedstawiając stan Róż Różańcowych i inicjatywy związane z Różańcem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. dr Krzysztof Czapla, pallotyn z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, mówił o aktualności wezwania Matki Bożej z Fatimy do codziennej modlitwy różańcowej, czyli co nam Maryja dała w Fatimie. – Maryja wybiera i pokazuje jedną z dróg, jak ten świat naprawić – mówił ks. Czapla, wskazując, że jedną z dróg jest pierwsza sobota miesiąca, wynagrodzenie za grzechy swoje i innych. Maryja prosi, by w każdą pierwszą sobotę miesiąca odmówić jedną część Różańca i wcześniej lub tego dnia wyspowiadać się, wyrzucić zło z serca i przyjąć do niego Jezusa.

– Maryja w Fatimie prosiła o codzienny Różaniec – przypominał kapłan, wyjaśniając, że codzienne odmawianie Różańca jest dostępne dla wszystkich, dla biednych i bogatych, mądrych i nieuczonych, wielkich i małych. To jest modlitwa dla każdego. – Gdyby ta modlitwa nie była owocna dla naszych dusz, gdyby nie przyczyniała się jakimś skutkiem owocności duchowej dla nas, nasza Pani nie zalecałaby jej tak mocno i stanowczo – mówił ks. Czapla. Tej modlitwy domaga się sam Bóg. Jest to modlitwa skuteczna, ponieważ Bóg sam wybrał ją jako nadrzędzie zbawienia świata.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz omówił temat: „Różaniec święty w nauczaniu i życiu św. Jana Pawła II”. Cytując stosowne dokumenty, przypomniał słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”. – Różaniec to nic innego jak wprowadzanie Pana Boga we wszystko to, kim jestem i co przeżywam, czego doświadczam, przed jakimi wyzwaniami zdrowia, powołania czy rozumu, wolności, polityki, ekonomii, czy techniki, czy mojej codziennej pracy staję, ale także przed wszystkimi wyzwaniami wiary: jak wierzyć w tego samego wiecznie istniejącego Boga i Pana, jak Go w każdy moment, w każde miejsce, w każdą sytuację, w każdą okoliczność, w każdy stan mojego bytowania wprowadzić – mówił Ksiądz Profesor, przypominając, jak Jan Paweł II wprowadzał swój pontyfikat w codzienny rytm Różańca. – Naszym rytmem życia, pracy, nauki, radości i smutku, sukcesu i porażki jest rytm, który wyznaczył nam nasz Pan i Bóg, Zbawiciel Jezus Chrystus, i dlatego Różaniec jest bez żadnej przesady cudowną modlitwą wprowadzającą nas w rytm Boga – podkreślał ks. Guz. Wyjaśniał, czym był Różaniec w nauczaniu Jana Pawła II. Ojciec Święty mówił, że Różaniec ma głównie rys maryjny, ale w swojej istocie i celowości prowadzi ku Chrystusowi, który jest odwiecznym Synem Boga Ojca i Synem człowieczym. To w Różańcu jest cała Ewangelia jak w pigułce.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp prof. dr hab. Jan Śrutwa, a słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Edward Walewander, który przypomniał, że I kongres odbył się w dniach 1-2 lipca 1947 r. Drugi kongres był 33 lata później, w 1990 r. Obecny III kongres odbywał się w ramach diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Kapłan podkreślał, że udział w nim to dla wszystkich wielki zaszczyt i ogromne przeżycie duchowe. Dawał wskazówki, co należy czynić, by każdy polski dom trwał w Bogu na wieki, przypominając życie Matki Bożej i św. Elżbiety.

Reklama

Po Eucharystii przyszedł czas na świadectwo Szkolnych Armii Różańcowych i kolejne referaty. O rozwoju modlitwy różańcowej w sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej mówiła Czesława Babiarz. O tym, jak modlić się na Różańcu przed Ikoną Matki Bożej Krasnobrodzkiej nauczał prof. dr. hab. Karol Klauza. Zofia Szczur wskazywała potęgę Różańca Świętego w życiu Anatola Kaszczuka. Marcin Dybowski wprowadzał w tajniki Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Ks. kan. Julian Brzezicki wprowadzał w ceremoniał Żywego Różańca i omówił zadania zelatorów.

W dniu odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyła się procesja różańcowa do kaplicy Matki Bożej na wodzie. Kazanie wygłosił i świadectwo dał salezjanin z Warszawy ks. Dominik Chmielewski. Na kongres licznie przybyli wierni z wielu miejscowości diecezji, przede wszystkim członkowie kół Żywego Różańca ze swoimi kapłanami. Najstarszym uczestnikiem kongresu był liczący 93 lata ks. Eugeniusz Tatarczak. Wspomnieć trzeba, że zarówno ks. Edward Walewander, jak i ks. Krzysztof Guzowski wzrastali pod okiem Krasnobrodzkiej Pani i Matki. Pomysłodawcą I Kongresu Różańcowego jest ks. prał. dr Eugeniusz Derdziuk, natomiast organizatorem ks. kan. Julian Brzezicki.

2015-10-29 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

[ TEMATY ]

różaniec

logo

Magdalena Pijewska/Niedziela

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Papież w rozważaniach Drogi Krzyżowej: Jezu, spraw, bym Cię pokochał w dzieciach nienarodzonych

2024-03-29 13:37

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

„Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”, „Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju” - to słowa modlitwy papieża Franciszka z jego rozważań, które będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem. „Żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia" - podkreślił.

Po raz pierwszy obecny papież jest autorem rozważań, które zostaną odczytane przy 14 stacjach podczas nabożeństwa w Koloseum, rozpoczynającego się o godz. 21.15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję