Reklama

O nas i dla nas

Niedziela przemyska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Krzysztofem Hassingerem, delegatem Metropolity ds. radia archidiecezji przemyskiej, rozmawia Krzysztof Fil.

KRZYSZTOF FIL: - Powszechnie wiadomo, że w Przemyślu powstaje, ogólnodiecezjalna rozgłośnia radiowa. W tej sprawie wypowiadał się metropolita przemyski abp Józef Michalik, wśród wiernych zbierana była taca na potrzeby radia. Nasuwa się więc wniosek, że przedsięwzięcie po pierwsze ma wysoką rangę, po wtóre nabiera rozmachu. Jak się to wszystko zaczęło?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KS. KRZYSZTOF HASSINGER: - Początki sięgają konferencji okrągłego stołu, kiedy w wyniku ustaleń wszystkie polskie diecezje w ramach dostępu do mediów otrzymały częstotliwości radiowe. Pierwszą osobą, która zajęła się organizacją radia w naszej diecezji był ks. prał. Marian Rajchel, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu. W tej sytuacji jakkolwiek częstotliwość przyznana była na Przemyśl, przeniesiono ją do Jarosławia, gdzie uruchomiono nadajnik o mocy 1 kW i rozpoczęto emisję całodobowego programu o charakterze religijno-społecznym. Tak powstało pierwsze samodzielne radio lokalne "Ave Maria", którego zasięg obejmował obszar 20-30 km wokół nadajnika. Działo się to 9 lat temu. Cztery lata później, z inicjatywy ks. Jana Dąbala, wikariusza parafii farnej w Krośnie, za zgodą i poparciem abp. Józefa Michalika powstało tam radio "Fara" o podobnym zasięgu jak w Jarosławiu. Tak więc mieliśmy w diecezji dwa niezależne radia. Z czasem zaczęła dojrzewać myśl, by na bazie istniejących warunków, przy wykorzystaniu ludzkich doświadczeń i sprzętu, stworzyć jedno ogólnodiecezjalne radio z jednolitym programem. W 2001 r. została podjęta ostateczna decyzja, która formalnie określa charakter i przyszłość rozgłośni. Oczywiście natychmiast pojawiły się problemy do rozwiązania i zadania, które należy wykonać, by koncepcja radia diecezjalnego stała się realna i w praktyce mogła najlepiej służyć słuchaczom. Podstawową sprawą jest wybudowanie nadajnika o odpowiedniej mocy, by sygnał radiowy objął teren całej diecezji. O ile łączność z Jarosławiem nie będzie nastręczać kłopotów, z Krosnem sprawa wygląda inaczej. Sygnał z Przemyśla tam dotrze, ale ukształtowanie terenu oraz niewielka moc nadajnika krośnieńskiego uniemożliwi łączność powrotną. Istnieją co prawda takie urządzenia, jak łącza stałe czy satelitarne, ale koszty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie są nie do udźwignięcia. Dlatego w związku ze wspomnianą wcześniej decyzją, studio centralne będzie w Przemyślu, natomiast rozgłośnie "Ave Maria" w Jarosławiu oraz św. Jana z Dukli w Krośnie staną się studiami radia ogólnodiecezjalnego.

- Jak daleko zaawansowane są działania i jakie problemy przede wszystkim wymagają rozwiązania?

- Najważniejszą sprawą jest wybudowanie nadajnika o mocy 10 kW, bowiem taka gwarantuje, że sygnał będzie odbierany na obszarze całej diecezji. Koszt inwestycji jest ogromny, bo sięga kilkuset tysięcy złotych. Zdecydowaliśmy się mimo tego na wzniesienie obiektu, gdyż będzie to koszt jednorazowy. Nie skorzystamy z masztu telekomunikacji, bowiem nie stać nas na opłacanie usługi w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Koszty bieżącego utrzymania własnego obiektu są znikome w stosunku do kosztów dzierżawy, dlatego rachunek ekonomiczny podpowiada optymalne rozwiązanie. Zasadniczy problem leży gdzie indziej. Nie podejmiemy prac przy budowie nadajnika, dopóki nie otrzymamy prawa własności gruntu. Maszt ma być zlokalizowany na Kopcu Tatarskim. Starania o odpowiedni akt rozpoczęliśmy u władz miejskich jeszcze poprzedniej kadencji. Według zapewnień sprawa miała być załatwiona natychmiast i tak to trwa. Mamy nadzieję, że teraz pójdzie to szybciej. Nie można stawiać kosztownego obiektu na nie swoim gruncie.

Reklama

- Wspomniał Ksiądz o kosztach masztu, do tego należy doliczyć kwoty na utrzymanie rozgłośni i pewnie inne cele, od których zależy funkcjonowanie radia. Razem będą to znaczne wydatki, na które trzeba mieć pokrycie.

- Radio w swoim statucie ma zapisane różne źródła finansowania. Praktycznie może korzystać z wszystkich form, które są możliwe i godziwe prawnie. W praktyce większość funduszy stanowią datki od wiernych. Wchodzą w to darowizny, dwukrotnie na te cele była zbierana taca. W dużej części pieniądze te poszły na bieżącą działalność oraz opłatę koncesji. Radio to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Finanse to ogromny problem. Diecezja utrzymuje wiele instytucji kościelnych, wspiera różne cele i działania z kolei poszczególne parafie muszą funkcjonować, dlatego trudno wymagać lub liczyć na jakieś szczególne nakłady z tej strony, w sytuacji dość powszechnej biedy. Istnieją różne fundacje polskie i zagraniczne, ale one skłonne są dofinansować raczej Wschód uznając, że Polska już swoje dostała. Gdyby radio już działało łatwiej byłoby otrzymać dotacje np. na określone programy profilaktyczne czy edukacyjne, wreszcie mogłoby zdobyć środki z nadawania reklamy, ale do tego potrzebny jest nadajnik, by dotrzeć do odbiorcy. Tak więc koło się zamyka. Pozostają wierni. Chwała tym wszystkim, którzy nieraz oddają ostatni grosz na cele kościelne. Jest tak, że z groszy darowanych z dobrego serca rodzą się wielkie rzeczy.

- Uważam, że duszą radia jest jego program. By dotrzeć do odbiorcy, by zjednać sobie sympatyków, wzbudzić zainteresowanie, trzeba mieć niebanalną, wartościową ofertę. Jakie cele przyświecać będą twórcom rozgłośni?

- Każda stacja radiowa ma swoją osobowość, swój charakter. Każda jest inna. Nie łudzę się, że wśród tylu innych, wszyscy będą słuchali właśnie mojej. Prawda jest taka, że z naszym programem chciałbym dotrzeć do największej liczby słuchaczy. Na własny użytek program nazywam "O nas, dla nas". Byłby to program o życiu naszej diecezji, która jest przecież częścią Polski, częścią świata, toteż chcę, by na antenie miały odbicie wszystkie sprawy ludzi, którzy w tym świecie żyją. By znalazły tu miejsce i dom, i zdrowie, i prawo, żeby było tu miejsce na relaks, odpoczynek, dobrą muzykę nie tylko religijną. Chciałbym promować całe dobro, które się dzieje w zasięgu radia. Oprócz propozycji dla statystycznego słuchacza, który w programie mógłby znaleźć coś dla siebie, będzie tu miejsce na modlitwę i refleksję, a wszystko po to, by pomóc łatwiej i piękniej żyć. Nie będę unikał tematów trudnych, związanych z dorastaniem, narzeczeństwem, problemami wychowawczymi, patologiami.
Chcę się nie bać i mam nadzieję, że Pan Bóg pozwoli podjąć udanie takie dzieło, które obejmie zakres spraw trudnych i kontrowersyjnych. Chcę mówić o życiu z punktu widzenia wiary. Bo wiara to jest życie. Wiara to nie jest chodzenie do kościoła. Chodzenie do kościoła wynika z wiary. Mówiąc o życiu z punktu widzenia wiary znaczy: miłować Pana Boga całym sercem, a bliźniego swego jak siebie samego, nie sądzić, by nie być sądzonym, miłować nieprzyjaciół, modlić się za tych, którzy was prześladują. Radio powinno dodać otuchy, radości i optymizmu. Powinno być pomocą. Nie da się za kogoś żyć, ale można komuś pomóc odkryć wartość wiary i miłości w życiu, przywrócić nadzieję. Chciałbym promować pewien styl życia, bo wiara to styl życia. Na razie nie ma takich możliwości, ale stopniowo będą pojawiały się audycje na żywo z udziałem słuchaczy, a blok programowy obejmie całą dobę.

- Myślę, że zrealizować te ambitne cele może radio uczestniczące w życiu ludzi, czyli takie, które jest rzeczywistym świadkiem zdarzeń, dotyka problemów, wychodzi do ludzi. Do tego jest potrzebny jednak system zorganizowania w sposób profesjonalny.

- Próbuję kompletować potrzebny zespół ludzi. Nie do końca chodzi o pracowników etatowych, ale o entuzjastów, którzy będą realizować określone tematy. Wszędzie na świecie jest tak, że najlepszymi dziennikarzami są ci, którzy zaczynali od pasji. W tej chwili przemyska ekipa jest bardzo skromna. Oprócz mnie, tworzą ją dwie osoby związane z przygotowaniem i emisją programu oraz dwie osoby pionu technicznego. Bardzo potrzebuję ludzi do tworzenia programu, do obsługi danych, komputera, redagowania strony muzycznej a także tzw. latającego reportera. W tej chwili niestety nie mam takich możliwości. Owszem, pojawiają się wolontariusze, ale prawda jest taka, że ludzie z dobrej woli mogą coś zrobić doraźnie, ale na dłuższą metę nie jest to możliwe. Mam przygotowane ramówki, tematów nie brakuje, gdyż dyktuje je ogrom życia. Sprawy dotyczące ludzi to sprawy, którym nie ma końca. Stopniowo, małymi krokami robię to, co jest możliwe. Choć problemów mi nie brakuje, mówię tak: Panie Boże, skoro to jest Twoje dzieło to wiem, że ono powstanie. Proszę tylko o pomoc, by powstało najszybciej i najpiękniej. Ze swej strony robię wszystko, co potrafię, resztę zostawiam Tobie. Bo komu? Pocieszającym i napawającym optymizmem jest fakt, że pojawia się coraz więcej życzliwych głosów zainteresowanych powstaniem radia.

- Został Ksiądz nominowany na dyrektora radia diecezjalnego, sądzę, w efekcie posiadanej wiedzy profesjonalnej i szczególnych predyspozycji do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji.

- Przychodząc do radia miałem na ten temat takie mniej więcej pojęcie jak każdy przeciętny słuchacz. Wszystkiego uczyłem się od momentu nominacji decyzją Księdza Arcybiskupa w sierpniu 2001 r. Posiadając prawny tytuł delegata Metropolity ds. radia jestem wydelegowany do tych spraw. Nie posiadam żadnych studiów w tym kierunku i ciągle się uczę. Dlaczego ja? Powiem najprościej jak umiem: trzeba by było spytać Księdza Arcybiskupa. Ja nie wiem.

- Dziękuję za rozmowę życząc jednocześnie Księdzu Bożego wsparcia i wielu zapaleńców, którzy zechcieliby włączyć się w to piękne dzieło.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Rity we wrocławskiej Świętej Rodzinie

2024-05-22 22:00

Marek Zygmunt

Msza św. w parafii Świętej Rodziny w liturgiczne wspomnienie św. Rity

Msza św. w parafii Świętej Rodziny w liturgiczne wspomnienie św. Rity

Do parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu wprowadzono uroczyście relikwie św. Rity. Aktu tego dokonał dziekan dekanatu Wrocław-Sępolno ks. kan. Marek Dutkowski. Przewodniczył on też Mszy św. koncelebrowanej z tej okazji przez kapłanów z dekanatu.

Zabierając głos na początku Eucharystii, proboszcz parafii ks. kan. Piotr Jakubuś zaprezentował życiorys św. Rity.

CZYTAJ DALEJ

Cud św. Michała Archanioła

2024-05-24 14:59

[ TEMATY ]

świadectwo

Któż jak Bóg

Karol Porwich/Niedziela

Świadectwo Joli to opowieść o pięknej przyjaźni z Wodzem Wojska Anielskiego, o wierze, która jest trwaniem i wzrastaniem. O zawierzeniu i o tym, jak Pan Bóg uzdrawia, usuwa lęk i prowadzi. O św. Michale Archaniele, który strzeże, nawet gdy sytuacja po ludzku wyglądała na bardzo niebezpieczną. O uczeniu się pokory na wzór Michaela, który całym sobą głosi "Któż jak Bóg"

Nie zapowiadało się, że w tym dniu zdarzy się coś niezwykłego, ale cały dzień miałam w sobie odczucie, aby przyjść na 18:00 do Kościoła. Nawet zwolniłam się wcześniej z pracy... Zobaczyłam w naszym kościele coś dziwnego - mówi w swoim świadectwie Jola Pietrzak, żona, mama, pielęgniarka, Rycerka św. Michała Archanioła, twórczyni Hymnu do Św. Michała Archanioła

CZYTAJ DALEJ

Dzieci z Gazy pozdrawiają papieża: „Dziękujemy, że zawsze jesteś z nami”

2024-05-24 18:35

[ TEMATY ]

strefa gazy

papież Franciszek

PAP/Alessandro Di Meo

„Papieżu Franciszku, dziękujemy, że zawsze jesteś z nami” - mówią dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie w nagraniu wideo w przeddzień pierwszego Światowego Dnia Dzieci, którego obchody rozpoczynają się jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Ich kulminacją będzie niedzielna Msza św. na placu św. Piotra.

- Chcieliśmy w jakiś sposób wziąć udział w tym spotkaniu, wysyłając pozdrowienia Ojcu Świętemu i wszystkim dzieciom, które będą tam obecne - wyjaśnia proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję