Pierwsza sobota października w kalendarzu biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka zarezerwowana jest zawsze dla rodziców kapłanów i osób konsekrowanych. Wtedy to w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbywa się modlitewne spotkanie z rodzinami duchownych, a po nim poczęstunek i dyskusje w Domu Katolickim.
W tym roku spotkanie rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób lurdzki.
W kazaniu Ksiądz Biskup przypomniał, że wkrótce Ojciec Święty Franciszek rozpocznie Rok Miłosierdzia w Kościele powszechnym. – Będzie to doskonała okazja do tego, by Pana Boga za grzechy przeprosić, by u tronu Miłosierdzia Bożego uzyskać potrzebne łaski i moce, które pomogą nam przezwyciężyć trudności, z jakimi się borykamy. Będzie to także kapitalna okazja do tego, aby uzyskać odpusty i przyjrzeć się w sposób szczególny tym, którzy Boże miłosierdzie głosili – św. Janowi Pawłowi II, ks. Sopoćce i św. Siostrze Faustynie. Niech będą dla nas gwiazdami, które wskazują nam drogę i dają nadzieję – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Zachęcał również rodziny kapłanów i sióstr zakonnych do lektury „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny. – Pamiętajmy, że został on spisany z woli Pana Jezusa – podkreślił bp Grzegorz Kaszak.
Po Mszy św. jej uczestnicy odmówili modlitwę różańcową i udali się do Domu Katolickiego. Spotkanie ubogacił zespół ToMiNo z Domu Kultury w Mierzęcicach.
Na całym świecie zanoszona jest dziś specjalna modlitwa dzieci o pokój w Syrii. Inicjatywa ta zrodziła się we franciszkańskiej parafii w Aleppo, a z czasem włączyli się w nią najmłodsi w najdalszych zakątkach świata. „Dzieci modlą się o pokój zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca, co na początku Nowego Roku opatrznościowo zbiegło się ze Światowym Dniem Pokoju” – podkreśla pracująca w Aleppo siostra Brygida Maniurka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi.
„W naszej parafii codziennie modlimy się z wiernymi o pokój dla Aleppo, dla Syrii, dla całego świata, ale szczególnie w pierwszą niedzielę miesiąca dzieci modlą się o pokój. Staramy się urozmaicać te liturgie, żeby symbole wyrażały uczucia i pragnienia dzieci – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Brygida. – Na początku Mszy wnoszą one świecę, śpiewając: «Uczyń mnie Panie narzędziem tego pokoju». W procesji z darami niosły np. swoje zabawki, jako symbol tego, że zostało im przez wojnę odebrane dzieciństwo; proszą w ten sposób Boga, by je ochraniał. Była też kula ziemska z gołąbkiem, jako prośba o pokój dla całego świata i resztka pocisku, który wybuchł. Utworzyliśmy z niego wazon, w który włożyliśmy kwiaty. To symbol bólu rodzin, które straciły najbliższych, ale też codziennego strachu o życie swoje i najbliższych, żeby Pan Bóg przemienił je w nadzieję. Naprawdę istnieje jakaś iskierka nadziei, że ta wojna kiedyś się zakończy. Dużym dla nas wsparciem jest solidarność innych, której doświadczamy właściwie w całym świecie i modlitwa ludzi”.
W Dolinie Staroleśniej w słowackich Tatrach Wysokich odkryto nowy wodospad o wysokości 116 metrów. Jest to setny wodospad w tym masywie górskim. Przewodnicy wyznaczyli też szlak, którym można dotrzeć do nowej atrakcji turystycznej słowackich Tatr.
O odkryciu poinformował słowacki instruktor wspinaczkowy Martin Murar w czasie specjalnej konferencji prasowej na Smokowieckim Siodełku. To właśnie Murar odnalazł wodospad i nadał mu nazwę – Niżny i Vyszny Strelecky vodopad (pol. Dolny i Górny Wodospad Strzelecki). Kaskada o łącznej wysokości 116 metrów, znajdująca się na wysokości 1939 m n.p.m., jest setnym tatrzańskim wodospadem. Do tej pory nie był on ani oznaczony na żadnych mapach, ani opisany w literaturze fachowej.
Papież Leon XIV prawdopodobnie nie wprowadzi się sam do swojego nowego apartamentu w Pałacu Apostolskim. O nieoficjalnych planach nowego papieża, by zamieszkać z małą wspólnotą augustianów, poinformowała włoska gazeta „La Repubblica” z 19 sierpnia.
Urodzony w USA papież był nie tylko członkiem tego zakonu przez dziesięciolecia, ale także jego przeorem generalnym w latach 2001-2013. „Będę musiał zrezygnować z wielu rzeczy; moje życie się zmieniło, ale nigdy nie przestanę być augustianinem” - powiedział wkrótce po wyborze na papieża podczas obiadu z augustianami w Rzymie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.