Reklama

Jan Paweł II

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wniósł niepowtarzalny wkład w refleksję Kościoła nad małżeństwem i rodziną

„Jan Paweł II wniósł niezaprzeczalny wkład w refleksję Kościoła nad małżeństwem i rodziną. Nie do przecenienia był i jest ten wkład, w kontekście zagrożeń ze strony współczesnych prądów sekularyzmu i hedonizmu, podważających stabilność rodziny i małżeństwa, jako pierwotnej wspólnoty mężczyzny i kobiety – wspólnoty miłości i życia” - mówił kard. Stanisław Dziwisz 22 października w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Mariusz Książek

Uroczysta Msza św. odbyła się z okazji przypadającego dziś liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. Były to pierwsze uroczystości po kanonizacji Papieża Polaka. Z tej okazji w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie Łagiewnikach w dn. 17-22 października odbywały się uroczystości odpustowe.

W wieczornym nabożeństwie wieńczącym te wydarzenia uczestniczyli m. in. kapłani archidiecezji krakowskiej, pielgrzymi, siostry zakonne oraz mieszkańcy Krakowa.

Reklama

W homilii kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę, że należymy do pokolenia, które na drodze wiary miało i ma za przewodnika świętego Jana Pawła II. Jego zdaniem w spotkaniu z nim możemy wyróżnić trzy etapy. Starsi pamiętają pasterską posługę kardynała Karola Wojtyły w Kościele Krakowskim. „On w tym Kościele dorastał do podjęcia służby całej wspólnocie uczniów Chrystusa, obejmującej wszystkie narody, języki i kultury. On tutaj, w Krakowie, uczył się szerokiego i głębokiego spojrzenia na sprawy człowieka” - podkreślał hierarcha. Według niego drugi etap obecności Karola Wojtyły w naszym życiu wiary, to jego papieska posługa do podjęcia której musiał poszerzyć przestrzeń swego serca, aby ogarnąć nim wszystkich jako pasterz Kościoła powszechnego i duchowy przywódca świata.

Zdaniem kardynała trzeci etap posługi Jana Pawła II zaczął się w chwili jego śmierci, ponieważ wtedy rozpoczął się czas jego duchowej i jeszcze głębszej obecności w życiu Kościoła, w życiu milionów uczniów Jezusa Chrystusa.

Metropolita krakowski zaznaczył, że Jan Paweł II zasłużył na tytuł papieża rodzin. „Wniósł niezaprzeczalny wkład w refleksję Kościoła nad małżeństwem i rodziną, a także nad fundamentalnymi wartościami, które w sposób istotny kształtują te dwie rzeczywistości” - powiedział. „Nie do przecenienia był i jest ten wkład w kontekście zagrożeń ze strony współczesnych prądów sekularyzmu i hedonizmu, podważających stabilność rodziny i małżeństwa jako pierwotnej wspólnoty mężczyzny i kobiety – wspólnoty miłości i życia” - dodał hierarcha.

Reklama

Według kard. Dziwisza Jan Paweł II zasłużył również na tytuł Papieża młodych oraz Papieża Światowych Dni Młodzieży, bo to jemu zawdzięczamy tę jedną z najbardziej trafnych inicjatyw duszpasterskich. „Jemu zawdzięczamy, że kolejny Światowy Dzień Młodzieży zagości w Krakowie i w Polsce za dwa lata. To wielkie wyzwanie, wielkie na miarę wielkości Jana Pawła II. Jesteśmy przekonani, że to zadanie odnowi nas samych, wzbudzi w nas entuzjazm wiary i ukaże młode oblicze Kościoła” - dodał. Hierarcha zwrócił się również do kapłanów mówiąc, że dziś przeżywają dzień refleksji nad kapłańskim życiem i służbą. „Jesteśmy świadomi naszego powołania do służby Chrystusowi i jego Kościołowi, czyli jego i naszym braciom i siostrom. Warunkiem służby jest miłość. Zapytajmy więc siebie: ile w nas jest miłości? Ile bezinteresowności? Ile apostolskiej gorliwości?” - pytał kardynał. „Ile pragnienia służby, w której nie liczymy godzin, bo pełny etat zatrudnienia w królestwie Bożym to dwadzieścia cztery godziny na dobę. Chrystus ma prawo do naszych serc. I ludzie, do których jesteśmy posłani, mają prawo do naszych serc. To prosta konsekwencja wyboru celibatu, a więc wyboru miłości” - podkreślił hierarcha.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na to, że kapłani należąc do prezbiterium Kościoła Krakowskiego, tworzą wspólnotę kapłańską. „Ta wspólnota buduje się przez jedność kapłanów z biskupem. Przynależność do prezbiterium zobowiązuje do wzajemnej odpowiedzialności, szczególnie za tych, którzy odeszli czy zboczyli z drogi” - wyjaśniał hierarcha. Według niego współodpowiedzialność wyraża się w trosce o tych, którzy się pogubili, aby mogli wrócić do Chrystusa i do wspólnoty kapłańskiej, by służyć ludowi Bożemu. „Trzeba tym naszym braciom podać rękę, pomóc im w odnalezieniu się i odbudowaniu kapłańskiej tożsamości. Ta sprawa niech nam, wszystkim kapłanom, bardzo leży na sercu” - zaapelował metropolita krakowski.

Zdaniem kardynała św. Jan Paweł II może i powinien inspirować każdego do twórczej służby w Kościele, do stawiania czoła nowym wyzwaniom, przed jakimi stają ludzie w dzisiejszym świecie i w dzisiejszej Polsce. „Święty Jan Paweł II osobistym przykładem zachęca nas, by nasze głębokie życie duchowe owocowało dynamizmem apostolskim, byśmy nie tylko czekali na tych, którzy przychodzą do nas, do naszych świątyń, ale byśmy wychodzili na obrzeża i docierali do obojętnych, zagubionych i niechętnych” - powiedział. „W Chrystusowym Kościele jest miejsce dla wszystkich” - dodał kard. Dziwisz.

Po nabożeństwie odmówiono różaniec. Podczas modlitwy dziękowano także za dar kanonizacji św. Jana Pawła II.

2014-10-22 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: tajemnicą serca Jana Pawła II jest miłość

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Maria Fortuna - Sudor

Tajemnicą serca papieża i jego świętości oraz źródłem jego służby Kościołowi i światu jest miłość – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył porannej Mszy św. z racji 97. urodzin Karola Wojtyły.

Tajemnicą serca papieża i jego świętości oraz źródłem jego służby Kościołowi i światu jest miłość – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył porannej Mszy św. z racji 97. urodzin Karola Wojtyły.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Oni poprowadzą tegoroczne pielgrzymki na Jasną Górę

2021-06-13 05:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Grupa blisko 50 osób wzięła udział w szkoleniu dla prowadzących pielgrzymki piesze na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję