Reklama

Głos z Torunia

Rodzina pełna Ducha

Niedziela toruńska 41/2015, str. 1, 4

[ TEMATY ]

rodzina

wspólnota

Archiwum Domowego Kościoła

Święte rodziny są przyszłością Kościoła, ojczyzny i świata

Święte rodziny są przyszłością Kościoła, ojczyzny i świata

Franciszkański kościół pw. Świętych Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu 26 września wypełnił się aż po brzegi. To miejsce, u stóp Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin, wybrała diecezjalna wspólnota Domowego Kościoła (DK) – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie – na inaugurację kolejnego roku formacyjnego 2015/2016, przebiegającego pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”.

Mszę św. koncelebrowało dziewięciu kapłanów moderatorów DK pod przewodnictwem moderatora diecezjalnego DK ks. Andrzeja Jakielskiego, proboszcza parafii Lipnica. Zgodnie z tradycją ruchu nie zabrakło również pełnej asysty liturgicznej, złożonej z dorosłych mężczyzn, członków DK.

Reklama

W homilii moderator diecezjalny nawiązał do hasła aktualnego roku formacyjnego, wskazując na zadania, jakie stoją zarówno przez całą wspólnotą DK, jak i przed każdym z jej członków indywidualnie. Ponownie podkreślona została ogromna rola rekolekcji formacyjnych w rozwoju osobistym i wspólnotowym. Z radością odnotowano, że w czasie ostatnich wakacji aż 99 rodzin ze wspólnoty uczestniczyło w takich rekolekcjach.

Miłym i ważnym akcentem było przyjęcie dwóch nowych kręgów do wspólnoty Domowego Kościoła. Tak oto po blisko 1,5-rocznym okresie pilotażu kolejnych 12 małżeństw było gotowych, aby w obecności moderatora diecezjalnego oraz licznych przedstawicieli wspólnoty wypowiedzieć słowa zobowiązania: „Pragniemy włączyć się do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, i formować się według jego zasad”. Kapłańskiemu błogosławieństwu nad każdym z tych małżeństw towarzyszyło wręczenie zapalonej świecy, na której obok znaku DK i hasła roku znalazły się również imiona poszczególnych małżonków.

Na zakończenie Mszy św. cała wspólnota DK zawierzona została Matce Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. Przed Jej ukoronowanym obrazem w imieniu wspólnoty modlili się ks. Andrzej Jakielski oraz para diecezjalna Maria i Andrzej Kowalikowie.

Po Eucharystii wspólnota mogła wysłuchać kilku żarliwych świadectw niektórych małżeństw, które w minione wakacje przeżywały swoje rekolekcje. Duch, jaki przepełniał te świadectwa, nie pozostawiał wątpliwości – dobrze przeżyty czas rekolekcji to siła napędowa do żywego trwania we wspólnocie, a także do przemiany indywidualnej każdego z członków wspólnoty. Niech modlitwa za wstawiennictwem założyciela ruchu sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego pomoże wspólnocie owocnie przeżyć kolejny rok formacyjny.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księgowy na wakacjach

Tym razem o pieniądzach – męski temat, a w czasie wakacji, mam wrażenie, temat dla mężczyzn frustrujący. Z jednej strony, jeśli jesteś dusigroszem lub po prostu lubisz mieć porządek w wydatkach, tzn. mieć je w jakiś sposób zaplanowane, to wakacyjne stragany, wszechobecne budki z hot dogami i automaty będą cię zapewne przyprawiać o szybsze bicie serca, bo dzieci raczej nie przechodzą obok tego obojętnie. Z drugiej – jeśli wyznajesz zasadę: „plastik w ruch i do przodu”, to po powrocie możesz długo drapać się po głowie.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję