Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dziękczynienie za 25 lat Caritas

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Caritas

jubileusz

T. Kogut

Abp Andrzej Dzięga i ks. kan. Maciej Szmuc podczas Gali Jubileuszowej w Filharmonii Szczecińskiej

Abp Andrzej Dzięga i ks. kan.
Maciej Szmuc podczas Gali
Jubileuszowej w Filharmonii
Szczecińskiej

Caritas – to słowo, które ze swej natury ukierunkowuje człowieka na promieniowanie miłością wobec każdego człowieka. Stało się to słowo również wyznacznikiem pracy Caritas w wymiarze całej Polski, a także naszej archidiecezji. W roku jubileuszu opisywaliśmy już całokształt posługi miłosierdzia pełnionej wobec wszystkich ludzi potrzebujących pomocy i konkretnej opieki. W sobotę 12 września wszyscy wolontariusze Parafialnych Grup Caritas zjednoczyli się na uroczystościach dziękczynienia za ćwierć wieku działalności odnowionych struktur.

Reklama

Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie wypełniła się wieloma grupami z archidiecezji, które przybyły ze swoimi duszpasterzami, w większości proboszczami, duchowymi opiekunami grup w poszczególnych parafiach. Msza św. dziękczynna sprawowana była w dwóch intencjach, najpierw wszystkich dzieł prowadzonych przez Caritas, jak również w intencji Rzemiosła Szczecińskiego z okazji jubileuszu 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych i Cechu Rzemiosł Spożywczych. Szkoda jednak, że te dwie ważne instytucje spotkały się na tej samej Eucharystii, gdyż każda z nich zasługuje na docenienie w osobnym świętowaniu. Ksiądz Arcybiskup w Słowie Bożym przypominając historię Caritas, wskazał na doniosłość prowadzonych przez nią dzieł miłosierdzia oraz na nowe wyzwania, jakie stoją przed grupami miłosierdzia w kontekście narastających różnic w poziomie życia. Niezwykle istotnym elementem dziękczynienia było ogłoszenie dekretem wydanym przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego – św. Jana Pawła II patronem Caritas Archidiecezji. Po Mszy św. jubileuszowe świętowanie przeniosło się do szczecińskiej filharmonii, gdzie odbyła się uroczysta gala przebiegająca pod hasłem: „Pomaganie uszczęśliwia”.

Obok akcentów artystycznych i wielu pięknych słów życzeń wypowiedzianych przez przedstawicieli władz oraz zaprzyjaźnionych instytucji pierwszy raz przyznano również specjalne statuetki dla osób najbardziej zasłużonych dla Caritas i tych, które wniosły swoją osobowością bogactwo ducha w służbie bliźniemu. Za nieocenioną pomoc w organizowaniu grup medycznych, a także wolontariuszy, którzy pomagali dwukrotnie po trzęsieniu ziemi na Haiti, wyróżnienie otrzymała s. Miriam. Drugim wyróżnionym statuetką został ks. Tomasz Kancelarczyk, kapłan oddany całym sercem obronie świętości ludzkiego życia i organizator największego w Polsce Marszu dla Życia. Kolejna statuetka przypadła władzom samorządowym Szczecina za systematyczną współpracę z archidiecezjalną Caritas. Ponadto Medal św. Elżbiety od zespołu Caritas w Berlinie otrzymała Tamara Jędruszek z Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie.

Caritas naszej archidiecezji wraz z dyrektorem ks. kan. Maciejem Szmucem, współpracownikami i wolontariuszami życzy wytrwałości w najpiękniejszej służbie wobec drugiego człowieka poprzez pełnienie dzieł miłosierdzia!

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - już po raz dwudziesty trzeci

Już po raz dwudziesty trzeci rozpoczyna się akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". Ponownie na polskich stołach wigilijnych zapłoną specjalne świece, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie najmłodszych. To dzięki tym świecom dzieci mogą wyjechać na kolonie, otrzymać podręczniki czy skorzystać z niezbędnej rehabilitacji. Akcja po raz siedemnasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Tradycyjnie symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję