Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego u Matki Bożej

W dniach 24-25 września obyła się 44. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Dziesiątki autokarów pomogły się zgromadzić wiernym Kościoła nad Odrą i Bałtykiem u stóp Czarnej Madonny. Wśród rzeszy pielgrzymów do Częstochowy dotarli także klerycy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Właśnie tam, przy Najukochańszej Matce, alumni rozpoczynają kolejny rok formacji.

Przez trzy miesiące wakacji alumni AWSD odbywali praktyki, pomagali przy rodzinnych parafiach i zbierali siły na kolejne miesiące pracy i nauki. Pielgrzymka była więc okazją do spotkania braci, z którymi zżyli się w ciągu formacji. Jednak po wejściu do kaplicy nadszedł czas modlitewnego skupienia; dziękowania za czas wakacji, spotkanych ludzi i nowe doświadczenia, ale także oddawania się na nowo pod opiekę Jasnogórskiej Pani. Wspólnie z wiernymi klerycy odśpiewali Apel Jasnogórski i wysłuchali słów bp. Henryka Wejmana, który zawierzył wszystkie stany Kościoła i wszystkich wiernych archidiecezji Matce Bożej, a rozważanie zakończył prośbą: „Ukochana Matko Kościoła, prosimy Cię w pokorze serca, upraszaj u swego Syna łaskę, aby słabi duchowo wzrastali w wierze, smutni doznali pocieszenia, ubodzy doświadczyli wsparcia materialnego, cierpiący odkryli sens w cierpieniu, poszukujący odnaleźli drogę do Prawdy i Dobra, zaś prześladowani zostali utwierdzeni w męstwie. Podtrzymuj nas, jako wspólnotę diecezjalną, w trudach posługiwania sobie nawzajem w prawdzie i miłości i daj siłę, byśmy nie ustali w tej drodze”.

Reklama

Po uroczystym błogosławieństwie nadszedł czas czuwania przed obrazem. Prowadzili je alumni oraz osoby konsekrowane. Pierwsza część, prowadzona przez kleryków, to czas modlitwy, śpiewu, ale i świadectw. O swoim doświadczeniu bliskości Boga opowiadał diakon Łukasz i alumn roku propedeutycznego, Sebastian. Dziekan alumnów zawierzył Wychowawczyni Powołań Kapłańskich szczecińskie seminarium, księży moderatorów i wszystkich kleryków. Kolejną część czuwania poprowadziły licznie zgromadzone osoby konsekrowane naszej archidiecezji.

Zwieńczeniem dnia była Msza św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Słowo skierował do wiernych bp Henryk Wejman. Ksiądz Biskup mówił o chrzcie jako źródle życia konsekrowanego i mocy rodziny: „Na tymże sakramencie chrztu, który jest fundamentem życia duchowego człowieka, zasadza się każde następne, szczegółowe powołanie, czy to do życia zakonnego, czy to do życia w kapłaństwie, czy też do życia małżeńsko-rodzinnego”. Do osób konsekrowany Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Osoba konsekrowana, to ktoś, kto chce wypełnić swoje serce po brzegi: bogactwem, wolnością i miłością bez granic. A tego udziela tylko Chrystus. I dopiero w takim nastawieniu osoba taka ukaże światu wartość życia konsekrowanego”. Mówiąc o małżeństwie, Ksiadz Biskup wskazał: „Tylko rodzina wierna Bożej miłości będzie nadawać właściwy kształt narodowi”. Wszystkich zaś zaprosił na drogę świętości: „Jeśli chcemy wzrastać w świętości, to podejmijmy każdy w ramach własnego stanu życia zadania płynące z chrztu”. Po Mszy św. wierni czuwali przy Wizerunku Bożej Matki do późnych godzin nocnych.

Kolejnego dnia odprawiona została Droga Krzyżowa wzdłuż wałów jasnogórskich. Przewodniczył jej bp Marian Błażej Kruszyłowicz. Błogosławieństwem przy figurze św. Jana Pawła II biskupi zakończyli uroczystości na Jasnej Górze. Wierni powrócili do swoich domów; klerycy natomiast już w niedzielny wieczór powrócili do seminarium, gdzie umocnieni owocami modlitwy u stóp Jasnogórskiej Pani podejmą nowe zadania i obowiązki, jakie napotkają, krocząc drogą formacji.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na lipcowy Wieczór Maryjny

„Królowanie Maryi” to temat przedostatniego już Jasnogórskiego Wieczoru Maryjnego w ramach cyklu „Moja Mama jest Królową”, który odbędzie się w sobotę, 8 lipca.

W ramach dziewięciomiesięcznego cyklu zaplanowano Msze św., katechezy i świadectwa oparte o tajemnice życia Najśw. Maryi Panny. Spotkania wpisują się w Jubileuszowy Rok 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i stanowią okazję do refleksji nad znaczeniem królowania Maryi w naszych sercach i w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję