Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięć wiecznie żywa

Niedziela sosnowiecka 41/2015, str. 5

[ TEMATY ]

historia

pamięć

Archiwum sanktuarium

W śród tysięcy polskich policjantów II RP, jeńców obozu wojennego w Ostaszkowie zamordowanych w Kalininie (Twerze) wiosną 1940 r. i pogrzebanych w 25 dołach śmierci w lesie w Miednoje oraz tych zamordowanych przez Sowietów w innych miejscach na nieludzkiej ziemi wielu było z Zagłębia” – to napis na tablicy umieszczonej na frontonie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W kolejną rocznicę jej odsłonięcia uczczono pamięć pomordowanych przez NKWD.

W uroczystościach wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, komendanci miejscy i powiatowi policji śląskiej aglomeracji, przedstawiciele dąbrowskich przedsiębiorstw i organizacji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Andrzej Stasiak, a kazanie wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Mariusz Karaś.

Reklama

– Oni wszyscy wpisują się w tę tragiczną ofiarę kilkunastu tysięcy polskich policjantów poległych na Wschodzie podczas II wojny światowej. Tej ofiary nie wolno nam zapomnieć! To co wydarzyło się wtedy w 1939 i 1940 r. – ta wielka ofiara – zobowiązuje nas nie tylko do pamięci, lecz także szczególnej troski o honor – żołnierza, policjanta, obywatela, Polaka. To słowo dzisiaj niestety straciło na wartości. Nie tylko dzieci, ale i dorośli – wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, popatrzeć i posłuchać – nie rozumieją jego znaczenia. Życie pokazuję, że honor można sprzedać, zamienić, kupić. Dla wielu staje się pojęciem niezrozumiałym, odartym z sensu, tak jak patriotyzm. Dla innych nie ma on wartości, bo żadnych korzyści materialnych nie daje – mówił w kazaniu ks. Mariusz Karaś.

– Prawie 80 lat temu pewnie też były spory, podziały, było wielu takich, którym wydawało się, że najlepiej znają się na rządzeniu, na Kościele, na prawdzie. Oni jednak potrafili zjednoczyć się w obliczu niebezpieczeństwa, które Polsce wtedy groziło. Byli mądrzy, nie mądrością ludzką, bo ta często jest wyrafinowana, ale tą mądrością zstępującą z góry. Ta mądrość jest „czysta, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy”. Taka mądrość, Boża mądrość, jest gwarantem bycia człowiekiem honoru także dziś – przekonywał kaznodzieja.

Po Eucharystii dalsze uroczystości z udziałem policyjnej orkiestry, kompanii honorowej, przedstawicielami rodzin pomordowanych, władz świeckich i duchowieństwa odbyły się przed bazyliką, gdzie 9 lat temu została wmurowana tablica upamiętniająca pomordowanych. Po złożeniu kwiatów przez delegacje organizatorzy zaprosili wszystkich na grochówkę.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Marsz Pamięci dla uczczenia ofiar „marszu śmierci”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2013, str. 3

[ TEMATY ]

pamięć

Dominik Cywiński

Jastrzębie-Zdrój – zbiorowa mogiła 15 osób

Jastrzębie-Zdrój – zbiorowa mogiła 15 osób

Podczas II wojny światowej na ziemiach będących pod władztwem hitlerowskiej III Rzeszy powstały różnego rodzaju obozy: jenieckie, pracy przymusowej, koncentracyjne, zagłady. W końcu przegranej wojny, wobec zbliżania się wojsk alianckich ulegały one likwidacji dla zatarcia śladów zbrodni, dla zachowania niewolniczej siły roboczej do dyspozycji gospodarki wojennej. Ewakuacja obozów pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Odbywała się w środku mroźnej zimy, wycieńczeni i niedożywieni więźniowie, brnąc w głębokim śniegu, nie byli w stanie sprostać trudom marszu. Tacy więźniowie byli uśmiercani przez eskortujących ich esesmanów. Śmiercią karano też próby ucieczki. Nic dziwnego, że trasy te pokryły się trupami ofiar, a same marsze otrzymały nazwę „marszów śmierci”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję