Reklama

Niedziela Sandomierska

Pełni zapału do pomocy

Niedziela sandomierska 41/2015, str. 7

[ TEMATY ]

pomoc

wolontariat

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz i ks. Wiesław Surma w otoczeniu wolontariuszy z Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Szewnej

Bp Krzysztof Nitkiewicz i ks. Wiesław Surma w otoczeniu wolontariuszy z Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Szewnej

Sieć placówek Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR) zorganizowana przed pięciu laty, obejmuje już całą diecezję sandomierską. 25 września zawiązało się kolejne jej ogniwo. Do dwudziestu jeden placówek dołączył dekanat Szewna.

Uroczystości inaugurujące działalność KCPR rozpoczęto Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, podczas której modlono się w intencji Bożego błogosławieństwa dla nowego centrum. Wraz z Biskupem Ordynariuszem koncelebrowało kilkunastu kapłanów z dekanatu. Wśród zgromadzonych wiernych w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy oraz wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich, a przede wszystkim wolontariusze nowo powstającego centrum. W homilii bp Nitkiewicz mówił o potrzebie otoczenia małżeństwa i rodziny szczególną opieką. Zaznaczył, że katolickie centra pomocy są obok tradycyjnych poradni rodzinnych próbą odpowiedzi na trudności jakie przeżywa rodzina. Po Mszy św. Biskup poświęcił biura przeznaczone dla korzystających z posługi Centrum w zaadaptowanych pomieszczeniach jednego z budynków parafialnych. Poświęcona też została kaplica pogrzebowa. Ks. Wiesław Surma, diecezjalny koordynator KCPR, wyjaśnia sens istnienia Centrów: – Świadczą one szeroko rozumianą pomoc osobom, małżeństwom i rodzinom przeżywającym różnorakie trudności życiowe. Zakres pomocy obejmuje przygotowanie do małżeństwa, odpowiedzialne rodzicielstwo, konflikty małżeńskie i rodzinne, trudności wychowawcze. Chodzi też o wsparcie samotnych matek, wybór stanu i zawodu, prawo cywilne, problemy narkomanii i alkoholizmu, konflikty z najbliższymi, stres związany z życiem codziennym, depresje, zaburzenia nerwicowe, pomoc ofiarom przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. W poszczególnych zespołach pomoc świadczą księża, psycholodzy, pedagodzy, prawnicy, terapeuci oraz inni specjaliści. Porady są bezpłatne – zaznacza Koordynator. Anna Adamska, specjalista psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej, zapytana o zakres działań szewieńskiego oddziału wylicza: – U nas będzie można skorzystać z porad prawnika, pedagoga-wychowawcy, specjalisty od spraw bezpieczeństwa, lekarza, psychologa i poradni rodzinnej. Prowadzone będą warsztaty o rozwoju osobowości i duchowości. W planach jest powstanie klubu seniora, a także klubu poetyckiego i słowa żywego – wylicza koordynatorka dekanalna. Pełną informację na temat zakresu działania centrum w Szewnej zawiera przygotowany przez duszpasterzy folder informacyjny. Był on rozprowadzany w każdej parafii dekanatu. Ks. Surma, podczas spotkania z wolontariuszami, przypomniał o drugiej sferze funkcjonowania Centrum, a chodzi o formację własną i integrację grupy. Zaprosił zebranych do współpracy z Duszpasterstwem Rodzin i do udziału w dziełach, które podejmują. Wymieniał: spotkania połączone z prelekcjami, spotkania dla małżonków, dzień małżeński, piknik rodzinny, dzień dziecka utraconego czy dzień świętości życia. Zwrócił również uwagę na Marsz dla Życia i Rodziny czy pielgrzymkę rodzin.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Centrum Wolontariatu Caritas poszukuje wolontariuszy do pomocy seniorom

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Barabas Attila/Fotolia.com

Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Poznańskiej poszukuje wolontariuszy chętnych do pomocy osobom starszym i chorym w ich domach. To nowa płaszczyzna pomocy obok wolontariatu akcyjnego i prowadzonego w miejscach pomocy, jak jadłodajnie czy świetlice socjoterapeutyczne.

„Wolontariat domowy to odpowiedź na prośby seniorów, którzy pozostają w domach z powodu wieku czy choroby. Chcemy również dotrzeć z pomocą do osób, które są samotne lub zostały opuszczone przez rodzinę” – mówi KAI Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Podkreśla, że jest to odpowiedź na prośby kierowane do Caritas przez samych seniorów.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję