Reklama

Niedziela Sandomierska

Bycie legionistą zobowiązuje do dobrego świadectwa

Niedziela sandomierska 41/2015, str. 6

[ TEMATY ]

wspólnota

Andrzej Bucior

Jubileusz 10-lecia komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu

Jubileusz 10-lecia komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu 26 września zgromadziło się ok. 200 legionistów z diecezji sandomierskiej oraz 13 kapłanów, opiekunów grup legionowych wraz z diecezjalnym moderatorem ks. Rafałem Cudziło. Świętowano 10. rocznicę powstania komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu. Obecni byli też goście z Kraśnika i Lublina, a także związani z naszą diecezją legioniści i księża opiekunowie Legionu z diecezji tarnowskiej i kieleckiej. Po wstępnych modlitwach siostra prezydent Komicjum Maria Gawrońska przedstawiła historię powstania i działalności kurii-komicjum Legionu Maryi w Tarnobrzegu.

Reklama

Pierwsi legioniści przy parafii na Serbinowie złożyli swoje przyrzeczenia po czteromiesięcznym okresie formacyjnym w roku 1998, dzięki staraniom ks. proboszcza Michała Józefczyka. Wokół pierwszego prezydium tarnobrzeskiego powstały kolejne w Nagnajowie, Zakrzowie, Sandomierzu i Koprzywnicy. I te grupy połączyła kuria Legionu, zainicjowana w 2002 r. właśnie przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Stowarzyszenie rozwijało się szybko, powstawały nowe grupy, a z nich kurie. Z połączenia 3 kurii: janowskiej, tarnobrzeskiej i ostrowieckiej, 2 kwietnia 2005 r. najwyższa rada Legionu w Polsce (Regia w Lublinie) powołała komicjum pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Przez pierwsze trzy lata opiekunem diecezjalnym Legionu Maryi był ks. Michał Oszczudłowski, a od 2008 r. ks. Rafał Cudziło. Obecnie do komicjum tarnobrzeskiego należy 10 kurii i 63 prezydia. Kurie legionowe istnieją w Janowie Lubelskim (z podległymi 9 prezydiami), Tarnobrzegu (11 prezydiów), Ostrowcu Świętokrzyskim (8), Koprzywnicy (7), Zaleszanach (5), Sandomierzu (6), Chmielniku (7), Bogorii (4), Chorzelowie (3) i Nisku (3). Łącznie do komicjum tarnobrzeskiego należy 1558 legionistów – 646 czynnych i 912 wspierających.

Ks. Józefczyk na początku Mszy św. witał przybyłych księży i legionistów, dziękował wszystkim za dotychczasową działalność oraz zachęcał do dalszej gorliwości w modlitwie różańcowej wspierającej ważne intencje Kościoła. Stwierdził też, że bez Legionu obraz każdej parafii byłby dużo bardziej ubogi. Podczas homilii ks. Rafał Cudziło rozważał temat powołania legionowego, które ubogaca nie tylko parafie i diecezje, ale też podnosi poszczególnych członków Legionu na wyższy poziom duchowy. – Podsumowując 10 lat komicjum trzeba spojrzeć na Legion jako na wielki Boży dar – mówił kapłan. – Można wspomnieć o radości ze wspólnych działań apostolskich, z powstających grup i kurii, ze wspólnych modlitw oraz wzrostu liczebnego i duchowego. Trzeba dziękować za Bożą i Maryjną łaskę przynależenia do tego stowarzyszenia. Kapłani cieszą się z działania Margaretek – codziennych modlitw legionistów za księży, bo przez to więź obustronnego wsparcia jednoczy ludzi świeckich z ich opiekunami duchowymi – przypomniał ks. Cudziło. – Bycie legionistą zobowiązuje do dobrego świadectwa. Całym życiem mamy pokazywać swoją miłość do Boga, nie tylko słowami, ale czynami. Sukcesem jest dobre wpisywanie się w działalność parafii. Niech dobry Bóg umacnia to dobro swoim błogosławieństwem i niech radość rozlewa się na innych i pociąga ich do przyjścia w szeregi Legionu Maryi. Oddajmy wszystko Bożej Opatrzności, owoce i wzrost powierzajmy Matce Najświętszej – powiedział na zakończenie ks. Cudziło. Siostra Lidia Kozłowska, prezydent Regii Legionu z Lublina, dziękując za działalność legionistów poinformowała, że komicjum tarnobrzeskie jest uznawane jako wzór dla innych za swój szybki rozwój i prężną działalność.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak wygląda życie Wody Życia

Niedziela warszawska 25/2018, str. V

[ TEMATY ]

wspólnota

Magdalena Kowalewska

Członkowie i przyjaciele „Wody Życia” przybyli, aby wielbić Boga i dziękować za Ducha Świętego

Członkowie i przyjaciele „Wody Życia” przybyli, aby wielbić Boga i dziękować za Ducha Świętego

Radość, uwielbienie, młodzież i rodziny z dziećmi. Setki osób w Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło się, aby świętować dwudziestolecie warszawskiej wspólnoty „Woda Życia”

Przybyli, aby wielbić Boga i dziękować za Ducha Świętego w ich życiu. Dziękowali za przyjaźnie, małżeństwa, Boże prowadzenie i wszelkie dobro, którego przez lata doświadczyli w „Wodzie Życia”. – Kiedy otworzyły się przede mną drogi „Wody Życia”, szybko wsiąkłam w nią – opowiadała Basia. We wspólnocie jest niemal od początku jej istnienia. Zaangażowała się w wiele posług. Razem z innymi tworzyła diakonię wstawienniczą i ewangelizacyjną. – Nauka jak modlić się za innych, jak ewangelizować czy uczestniczenie w rekolekcjach akademickich były czasem z jednej strony radości, gdy patrzyliśmy na każdą kolejną osobę, która przyjmuje Jezusa, ale też lęku i tremy, jak stanąć przed ludźmi i do nich mówić – wyznała.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję