Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wysoka Strzyżowska wita swojego biskupa

Niedziela rzeszowska 41/2015, str. 1

[ TEMATY ]

ksiądz

rocznica

Studio-Witek.pl

Bp Józef Dąbrowski w drodze na swoją biskupią Mszę św. prymicyjną

Bp Józef Dąbrowski w drodze na swoją biskupią Mszę św. prymicyjną

Ozdobiona kwiatami droga, bryczki przystrojone wieńcami, odświętnie ubrani parafianie. W takiej scenerii witali wierni z Wysokiej Strzyżowskiej swojego biskupa. Przyjechał z dalekiej Kanady do rodzinnej parafii, by celebrować prymicyjną Mszę św. biskupią. Tutaj się urodził, chodził do szkoły. W świątyni parafialnej przyjął chrzest i I Komunię św. Na tę uroczystą okazję przyozdobione zostały kwiatami chrzcielnica i konfesjonały. W powitalnym przemówieniu proboszcz ks. Marian Raźnikiewicz z wielkim wzruszeniem mówił o tych dwóch ważnych miejscach w życiu duchowym bp. Józefa Dąbrowskiego. Uroczystości kościelne odbywały się przy padającym deszczu. Niektórzy odczytywali to jako wymowny symbol. Nowo wyświęcony rodak, biskup przywozi ze sobą deszcz, po kilkumiesięcznej suszy. Bp Józef Dąbrowski umieścił sobie w herbie słowa „Jezu, ufam Tobie”. Do tego przesłania nawiązał biskup rzeszowski Jan Wątroba i Generał księży michalitów. Obydwaj dostojnicy kościelni życzyli nowemu biskupowi mocy płynącej od Miłosiernego Jezusa.

Reklama

Bp Józef Dąbrowski ma obecnie 51 lat. Po ukończeniu szkoły średniej, prowadzonej przez księży michalitów w Miejscu Piastowym, Józef Dąbrowski wstąpił do Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Naukę kontynuował we Włoszech, którą uwieńczył tytułem magistra na Papieskim Uniwersytecie św. Anzelma w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 maja 1991 r. we Włoszech. Cztery dni później otrzymał dekret przydzielający go do pracy duszpasterskiej w London w Kanadzie. 16 czerwca 2013 r. ks. Dąbrowski został przełożonym Północnoamerykańskiej Wiceprowincji Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Kanadzie.

31 stycznia 2015 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji London. Sakrę biskupią przyjął 14 kwietnia 2015 r. w London. Nowo wyświęcony biskup z Podkarpacia włada sześcioma językami.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Alpach Szwajcarskich zaginął ks. Krzysztof Grzywocz

[ TEMATY ]

ksiądz

yourube

Szwajcarska policja opublikowała w piątek komunikat o zaginięciu ks. Krzysztofa Grzywocza, duchownego diecezji opolskiej. Ks. Grzywocz to ceniony rekolekcjonista, kierownik duchowy, terapeuta i autor.

Ks. Grzywocz po odprawieniu Mszy św. 17 sierpnia rano w Betten wyjechał szarym Renault o nr. rej. OP 439OC w nieznanym kierunku i do tej pory nie wrócił. 18 sierpnia miał tam ponownie odprawić Mszę św. Z nieoficjalnych informacji wynika, że policja znalazła samochód księdza Krzysztofa i przypuszcza, że najprawdopodobniej poszedł w góry.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję