Reklama

Niedziela Łódzka

Dotknij Miłosierdzia

W minioną sobotę rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża i Ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” w archidiecezji łódzkiej. Młodzież z Łowicza żegnała je ze łzami w oczach i z równym wzruszeniem witali je łodzianie w łódzkiej katedrze.

Przez dwa tygodnie symbole te nawiedzają wszystkie dekanaty naszej archidiecezji. Oprócz poszczególnych parafii symbole ŚDM trafiają do szpitali, więzień, ośrodków wychowawczych, szkół i uczelni. Wszystko po to, by przesłanie o Bożym Miłosierdziu, jakie kieruje do nas papież Franciszek, przy okazji ŚDM trafiło do jak największej liczby osób i tam, gdzie go najbardziej potrzebują.

– Hasło peregrynacji to „Dotknij Miłosierdzia”. Wierzymy, że to wydarzenie, jedno z najważniejszych w trakcie przygotowań duchowych do Światowych Dni Młodzieży, przybliży jeszcze bardziej wszystkich nie tylko do Bożego Miłosierdzia, ale pozwoli, w sposób duchowy, jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – powiedział ks. Marcin Jarzenkowski, dyrektor organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji łódzkiej.

Reklama

Przy okazji peregrynacji można dowiedzieć się więcej o wolontariacie na ŚDM, o uczestnictwie w „Dniach w diecezji” oraz o noclegach dla młodzieży zagranicznej i akcji „Bilet dla Brata”.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa symbole: Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego („Salus Populi Romani”). W czasie obchodów ŚDM są one obecne w miejscu wydarzeń centralnych. W okresie przygotowań do święta młodych pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie. Kolejnym pokoleniom te symbole wskazują prawdziwy „cel” Światowych Dni Młodzieży: coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej.

Szczegółowy program peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” w archidiecezji łódzkiej oraz relację z tych wydarzeń można znaleźć na stronie www.archidiecezja.lodz.pl.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM w Sanktuarium w Resku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

M. Wesołek

Wierni w sanktuarium maryjnym

Wierni w sanktuarium maryjnym

W dniach 6-20 lutego archidiecezja szczecińsko-kamieńska gościła symbole Światowych Dni Młodzieży. Powitanie ich odbyło się 6 lutego w Resku

Uroczystość rozpoczęła się od modlitewnego oczekiwania na rynku przy Urzędzie Miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież, strażacy oraz przybyli kapłani wraz z Księdzem Arcybiskupem powitali Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę „Salus Populi Romani”. Znaki Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta przybyły ze Skrzatusza. Przy ratuszu symbole ŚDM powitał na reskiej ziemi burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W słowach powitania wyraził radość i nadzieję, że serca wielu młodych napełni moc dobra i będą budować nowy, lepszy dom.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję